Čo možno robiť pri suchých perách a oparoch

Čo možno robiť pri suchých perách a oparoch

Antibakteriálne účinky silíc (éterických olejov)

Studený, suchý vzduch a teplé suché miestnosti i vonkajšie prostredie namáhajú našu kožu. Často sú postihnuté hlavne nekryté oblasti ako je tvár a ruky. Pretože na perách chýbajú potné a mazové žľazy veľmi ľahko sa vysušujú. Zvlášť pery a kútiky úst sú veľmi citlivé, často sú popráskané, vznikajú na nich opary, ragády alebo na iných miestach rôzne kožné ochorenia ako napr. akné.

Komplex vzájomného zloženia hydrolipidového filmu ochraňuje povrch kože. Pozostáva hlavne zo sekrétu potných a mazových žliaz a vytvára okrem iných látok fyziologickú kožnú bariéru.

Kde sú príčiny?

S klesajúcou teplotou sa znižuje i sekrécia týchto žliaz, znižuje sa hlavne vlhkosť kože. Aj v uzavretom veľmi teplom priestore klesá vlhkosť kože až o 30%. Koža stráca vodu a elasticitu. Lipidy z mazových žliaz vytvárajú na povrchu kože emulziu, ktorá predstavuje ochranný plášť pokožky, ktorá sa v dôsledku poruchy funkcie týchto žliaz prejaví deficitom. . To vedie k poruche bariérovej funkcie kože, ktorá sa stáva suchou, drsnou, olupuje sa a má zvýšenú schopnosť k vzniku zápalovej reakcie. Malé deti a starí ľudia majú kožu veľmi tenkú a zväčša suchú.

Zúžením kapilár sa ešte zhoršuje prekrvenie oblastí na koži vôbec ale aj na perách.

Problémové zóny na koži

Tenká pokožka na perách je veľmi citlivá. Pery sú preto rýchlo suché nielen v zime. Pocit napätia vedie k častému oblizovanie, čo ale k ďalšiemu prehlbovaniu straty vlhkosti vedie. Ťažkosti môžu prechádzať od cheilitis sicca (cheilitída = zápal hornej alebo dolnej pery) so suchosťou pier a tvorbou šupín cez pľuzgiere a erózie, opary až ku cheilitis exfoliata s mokvajúcim povlakom až k hlbokým ragádam, ktoré je nakoniec potrebné liečiť masťami s obsahom glukokortikoidov.

Špeciálne na pery sú vyrábané emulzie O/V a následne sú používané rôzne mastné krémy s obsahom dexpantenolu, extraktu z rumančeka kamilkového a iných drog s obsahom silíc, ale aj rôzne dekoratívne rúže poskytujú určitú ochranu. Pri zápaloch a ragádach sa doporučuje tiež zinková pasta.

Čo je akné?

Akné je ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, na jeho vzniku sa podieľa rad faktorov (hypersekrécia mazu, hyperkeratinizácia folikulov a bakteriálna proliferácia). Je najznámejším ochorením dospievajúcich. Okolo očí, nosa, brady a čela a ďalej na chrbte a hrudi sa okolo puberty začínajú objavovať komedony a papulopustuly. Akné väčšinou spontánne ustúpi, ale môže tiež pretrvávať, alebo sa nárazovo vyskytovať aj v dospelosti.

Za nadmernú produkciu mazu sú zodpovedné androgény, jeho sekréciu ovplyvňuje rad ďalších faktorov vlhko, telo, stres či hormonálna substitučná liečba, niektoré kozmetické preparáty, slnko, znečistenie ovzdušia. Príčina nie je stále známa, genetické dispozície, zloženie mazu, bakteriálne kmene Propionibacterium acnes zohrávajú tiež úlohu pri tomto ochorení.

Ako vzniká komedon?

Pod vplyvom týchto faktorov sa spúšťa kaskáda reakcií, ktorá vedie k vytvoreniu komedonu (upchatému póru). Rôzne kmene baktérií akými sú Propionibacterium acnes, stafylokoy a kvasinky (Pityrosporum ovale) následne osídľujú komedon a zahajujú zápalový proces. Objavujú sa na povrchu papuly, hnisavé pustuly a pľuzgieriky.

Vznik zrohovateného uzáveru, z ktorého vzniká komedon je spojený s anomáliami diferenciácie keratinocytov vo folikulárnom kanáliku.

Čo sú opary?

Opar na perách sa objavuje v súvislosti s oslabením organizmu, pobytom na slnku, stresom, trápi podobne ako akné nejedného z nás. Nepríjemne svŕbi, objavuje sa výsev drobných pupeňov naplnených čírou, slanou tekutinou a opuch. Po niekoľkých dňoch opar zaschne, koža stvrdne a nastáva škrabanie až do krvi.

Schopnosť silíc neutralizovať účinok mikróbov

Silice (ako ich často nazývame tiež éterické oleje) a ich antibakteriálne účinky vedľa sekretolytických (ktoré sa využívajú pri ochoreniach dýchacích ciest) patria k najviac preštudovaným účinkom. Viacerí si ich dokonca spojujú a zamieňajú s použitím a účinkami v aromaterapii.

Úspech ale i neúspech antibiotickej éry však brzdí doterajšie úspechy, i dôkazy i skúsenosti. s používaním v praxi. Antimikrobiálne účinky majú prvoradý význam. Využitie tejto vlastnosti sa stáva záležitosťou len niektorých skupín výskumníkov, výrobcov i praktizujúcich lekárov, ktorí zostávajú verní pôvodným poznatkom. Silice predstavujúce po chemickej stránke zmes rôznych látok získavaných destiláciou z rôznych rastlinných časti. V podstate táto prírodná heterogénna zmes látok pod spoločným názvom silice svojou kvalitou prevyšuje synteticky, polosynteticky pripravované silice, ktoré sa dnes používajú v praxi, alebo ako sa im niekedy chce hovoriť “s prírodnými silicami identické silice“. Základ prírodných zdrojov silíc spočíva v synergickom účinku prírodnej zmesi (zmes stereo- a enatiomerných látok v silici), s vysokou afinitou k receptorom. Preto napr. aj v USA a Kanade sú len malé skupinky výrobcov finančne náročných prírodných zmesí silíc, jednoznačne definovanými a deklarovanými. V Európe sú to hlavne výrobcovia z Francúzska a Turecka.

Racionálne použitie silíc s dezinfekčným (antiseptickým účinkom) v praxi zahrňuje tymiánovú silicu (Thymus vulgaris), šalviovú silicu (Salvia oficinalis), rumančekovú silicu (Chamomilla recutita), medovkovú silicu (Mellisa officinalis), pamajoránovú silicu (Origanum vulgare), majoránovú silicu (Majorana hortensis), citrónovú silicu (Citrus limonum), rozmarínovú silicu (Rosmarinus officinalis) a iné.

Zloženie silíc v preparátoch je veľmi rozdielne (látky rôznej chemickej štruktúry) a k liečbe sa využíva často aj kombinácia silíc z viacerých rastlinných druhov. Niektoré silice s antibakteriálnym účinkom pôsobia aj protizápalovo a hojivo a preto sa používajú často aj lokálne v kozmetike.