Fotorejuvenizácia – moderná metóda v boji proti starnutiu

Túžba po kráse a večnej mladosti je stará ako ľudstvo samo. Výroba elixírov z rôznych rastlín, výťažky zo žliaz zvierat, kúpele v olejoch a vymýšľanie zariekavajúcich formuliek zamestnávalo mnoho ľudí na kráľovských dvoroch.

Ani dnes sa situácia veľmi nezmenila. Túžba po mladosti ostala, len metódy, ako si ju udržať, sú iné. Negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia, nadmerné pôsobenie ultrafialového žiarenia, znečistené ovzdušie, nevhodný životný štýl, stres, ale aj vnútorné príčiny, genetické danosti a hormonálne zmeny sú príčinou predčasného starnutia. Tieto zmeny sa objavujú predovšetkým na pokožke nekrytých častí tela, na tvári, krku, vo výstrihu a na rukách. Prvé prejavy starnutia začínajú po 30. roku života. Koža je menej pružná, suchšia, vznikajú prvé mimické vrásky, začína sa objavovať nepravidelná pigmentácia, zvýrazňujú sa cievky a kožné póry. Pokožka začína postupne vyzerať unavene. Podkladom týchto prejavov sú kvantitatívne a kvalitatívne zmeny predovšetkým v strednej vrstve kože, v ktorej sa nachádzajú kolagénové a elastické vlákna a drobné cievky.

Na pomoc proti prejavom starnutia sa vyvíjajú stále nové postupy. Princípom týchto metód je, čo najväčší efekt pri minimálnej záťaži ošetrovaného. Medzi tieto metódy patrí fotorejuveni-zácia, nová, najvyhľadávanejšia omladzovacia metóda na svete. Fotorejuvenzácia v preklade znamená omladenie pomocou svetla. Fotoomladenie môžeme dosiahnuť pomocou pôsobenia radiofrekvenčnej energie (RF) v kombinácii s intenzívnym pulzným svetlom (IPL) napr. prístrojom Aurora resp. v kombinácii s diódovým laserom v prístroji Polaris.

Princípom fotoomladenia je fototermolýza v strednej vrstve kože s následnými reparačnými a regeneračnými pochodmi. Výsledkom je vyhľadenie jemných a zmiernenie výraznejších vrások, vyrovnanie farby kože, zvýšenie napätia pokožky, redukcia rozšírených pórov, vylepšenie celkového reliéfu kože, zvýraznenie a spevnenie kontúr tváre. Fotorejuvenizácia dodá tvári mladistvý vzhľad, neznamená to však, že pokožka bude vyzerať na dvadsať rokov v päťdesiatich, ale že sa jej vzhľad a kvalita vráti asi o 5 rokov dozadu.

Výhodou fotorejuvenizácie je, že sa je to metóda neinvazívna, len veľmi mierne zaťažujúca ošetrovaného minimálnymi nepríjemnými pocitmi pichania. alebo pálenia.

Fotoomladenie sa robí na tvári, krku, vo výstrihu, na rukách a predlaktiach. Na vyčistenú, odlíčenú pleť sa nanáša tenká vrstva gélu na zabezpečenie dobrého kontaktu s aplikátorom, cez ktorý prechádza svetelný lúč.

Pri každom kontakte aplikátora s kožou, prejde cez pokožku krátky záblesk svetelného žiarenia vysokej intenzity a rádiofrekvenčná energia. Postupne sa ošetrí celá zvolená oblasť.

Oči sú počas celého zákroku chránené tmavými okuliarami.

Ošetrenie trvá asi 30 minút. Po ošetrení môže byť pokožka mierne začervenalá a prípadne mierne opuchnutá. Tieto prejavy sú veľmi nenápadné, dajú sa zakryť mejkapom a neobmedzujú ošetrovaného vo vykonávaní bežných činností a spoločenských aktivít.

Ošetrenia je nutné niekoľkokrát opakovať, lebo všetky reparačné procesy potrebujú určitý čas a určitý impulz, aby sa dosiahol žiadúci efekt. Najefektívnejšou sa po skúsenostiach, ukázala kombinácia 2-3 ošetrení prístrojom Aurora s následnými 3-5 ošetreniami Polarisom. Medzi jednotlivými zákrokmi sú 3-4 týždňové prestávky. Výsledný efekt sa naplno prejaví do 6 mesiacov.

Po zákroku sa na ošetrenie pleti používajú krémy s ochranným faktorom proti UV žiareniu, pleťové prípravky bez alkoholu a kvalitné hydratačné krémy. . Nie je vhodné slnenie na prirodzenom slnku ani v soláriách aspoň týždeň po fotoomladení. Bezprostredne pred ani po zákroku nie je vhodná aplikácia botuloroxínu a prípravkov s obsahom retinolu.

Fotorejuvenizácia má najväčší efekt u ľudí vo veku 30-45 rokov s nie veľmi „tenkou“ kožou.

Cieľom foroomladenia je redukcia vrások, ktoré sú kratšie a menej výrazné, zvýraznenie kontúr tváre a zlepšenie textúry kože, zmiernenie jaziev po akné a neželaných hyperpigmentácií. Výsledok sa dostavuje postupne až po niekoľkých sedeniach.

Fotoomladenie predstavuje nový prístup v ovplyvnení procesu starnutia, ktorý minimálne zaťažuje klienta pri výraznom výslednom efekte ošetrenia.