Problém krásy – celulitída

Problém krásy – celulitída

S pribúdajúcimi teplými dňami si každá z nás začína viac všímať možné nedostatky svojho tela, ktoré je v zime zahalené, ale v lete ho chceme mať, čo najkrajšie.

Väčšina žien vo veku nad 30 rokov pozná estetický problém v oblasti stehien, ktorý sa nazýva celulitída. Charakteristická je tým, že sa koža svojimi preliačeninami a vyvýšeninami podobá kôre pomaranča, a preto sa často aj nazýva ako „pomarančová kôra“.

Celulitída je však názov pre tento stav kože nesprávny, pretože v latinčine cellula znamená bunka a itis je koncovka vyjadrujúca zápal. Teda v preklade celulitída znamená zápal buniek, ktorý je charakterizovaný začervenaním kože, opuchom, bolestivosťou, postihnuté miesta sú na dotyk teplejšie. Preto správny názov je cellulite, ktorá vzniká miestnym nahromadením tukových buniek – adipocytov.

Ako vzniká cellulite?

Koža sa skladá zo základných troch vrstiev – pokožky (najvrchnejšia), zamše (v stred), podkožie (najspodnejšia vrstva). Podkožie oddeľuje zamšu od hlbších vrstiev akými sú svaly a je tvorené hlavne tukovým tkanivom. Tukové tkanivo je rozdelené do širokých tukových lalokov so spojovacími stenami, ktoré pôsobia ako priechod pre cievy a nervy zamše. V každej stene sa nachádzajú hlavne kolagénové uzlíky, zatiaľ čo elastických vlákien je pomenej a redšie ako v zamši. Každý lalok je ešte rozdelelný do okrúhlych tukových lalôčikov. Hrúbka kože a jej rôznych vrstiev bola skúšaná a meraná rôznymi mechanickými metódami. Výsledky ukazujú, že hrúbka podkožného tkaniva sa enormne individuálne mení v závislosti od veku, pohlavia a výživy. Toto tkanivo tiež predstavuje mechanickú ochranu a hrá dôležitú úlohu v termoregulácii.

V závislosti od požiadaviek organizmu, tento tuk je menený na mastné kyseliny pôsobením enzýmov (lipolysis), ale tento mechanizmus môže byť poškodený – zlyhávať a vtedy dochádza k abnormálnemu hromadeniu tuku v tukových bunkách (adipocytoch). Preplnené adipocyty tukom sa zväčšujú a stláčajú cievy. Cirkulácia sa zastavuje. Stláčajú taktiež nervové vlákna, dochádza k hromadeniu vody a odpadových látok. Vznik cellulite je výsledkom poškodenia lymfatickej a kapilárnej mikrocirkulácie, ktorá vedie k štrukturálnym zmenám tukových vrstiev a oklitého kolagénového tkaniva. Povrchová mikrocirkulácia sa stáva menej výkonná a výsledkom je subkutánny edém (podkožný opuch) spôsobený zmenou priepustnosti krvných a lymfatických ciev. Tieto zmeny vedú k vzniku sklerózy a zníženej tvorbe kolagénových vlákien. Spojivové tkanivo podkožia hrubne a zväčšené adipocyty potrebujú viac miesta, koža nadobúda pomarančový vzhľad.

Koho najčastejšie postihuje a ako sa prejavuje?

Cellulite sama o sebe nie je chorobou, ale v pokročilom štádiu môže podporovať ochorenia ako sú kŕčové žily alebo trombóza. Postihuje takmer výlučne ženy (pomer postihnutia žien a mužov je 50:1). Najčastejšie postihuje oblasť hornej tretiny stehien a gluteálnu (sedaciu) oblasť. V oblastiach postihnutých cellulite sa tukové bunky zväčšujú do hroznovitých strapcov, tlačia na krvné cievy aj v horných vrstvásch kože a zhoršuje sa prekrvenie postihnutých oblastí. To vedie k zníženiu zásobovania v bunke a metabolizmu na jednej strane a na druhej k spomaleniu vylučovania odpadových látok lymfatickými cestami.

Pri vzniku celullite sa uplatňuje jednak dedičná dispozícia k ochabnutiu spojivového tkaniva a jednak endokrinné faktory. Preto sú častejšie postihnuté ženy, ktoré majú na základe hormonálnych dispozícií viac vyvinuté ženské formy. Za to je zodpovedný pohlavný ženský hormón estrogén, ktorý riadi rozloženie tukových buniek a keďže v gravidite sa tvorí vo zvýšenej miere, práve v tomto období sa ukážu prvé prejavy celullite.

Poznáme tri stupne cellulite. Pri vyšetrení sa používa tzv. pinching test (z angličtiny pinch- stisnúť, štipnúť), „test stisnutia“.

Postup pri teste:

  1. stlačte kožu na bočnej strane stehien medzi palcom a ostatnými prstami ruky a sledujte, či sa ukážu priehlbinky. Ak áno a sú viditeľné iba pri tomto teste, ide o mierny stupeň cellulite
  2. Pri strednom stupni je zjamkovanie je zjamkovanie viditeľné pri napnutí príslušnej svalovej partie. Stlačte sedacie svaly, ak sa objaví zjamkovatenie, ide o stredný stupeň
  3. Pri ťažkom stupni je zjamkovatenie viditeľné aj pri uvoľnenom svalstve v každej polohe, stačí pohľad v zrkadle

Ako predchádzať a odstrániť cellulite vlastnými možnosťami

V medicíne platí, že je oveľa jednoduchšie problémom predchádzať, ako odstraňovať už vzniknuté ťažkosti. Preto je najlepšie u žien začať s dennými masážami špeciálnymi krémami proti celulitíde už po 20-roku života. Význam denných masáží anticelulitídnymi prípravkami a špeciálnymi žinkami a kefkami má svoj význam v tom, že podporuje prekrvenie a látkovú výmenu. Ak prípravok na masáž obsahuje aj látky, ktoré rozširujú cievky (spôsobujú vazodilatáciu), čím zlepšujú prekrvenie v danej oblasti, zvyšujú účinok masáže.

Okrem toho je nesmierne dôležité dodržiavať:

  • strava- plnohodnotná t. j. bohatá na vlákniny, vitamíny, minerálne látky a chudobná na tuky, cukry
  • šport – 2-3 krát týždenne aspoň pol hodinu športovať (aerobic, strečing, posilňovňa a pod.)
  • anticelulitný program – každé ráno aspoň 15 minút najprv sprcha so striedaním studenej a teplej vody a následne masáž s použitím anticelulitného prípravku

Ako odstrániť cellulite pomocou lekárskych zákrokov

Liposukcia

Je operačný zákrok, ktorý sa robí v celkovej anestéze na pracoviskách plastickej chirurgie. Ide o zákrok, pri ktorom sa malými, asi 5 mm rezmi zavedie do podkožia malá kovová rúrka (kanyla) a odsaje sa určitá vrstva podkpžného tuku. Objem odstaého tuku by nemal z dôvodu nebezpečia straty telesných tekutín prevyšovať 1500-2000ml. Optimálny vek pre liposukciu je 20-30rokov. V mladom veku je koža elastickejšia a dobre sa prispôsobuje novému tvaru tela. V neskoršom veku sa zvyšuje riziko podkožných nerovností a povolenej ovisnutej kože. Nie každá pacientka je vhodná na liposukciu. Najvhodnejšie sú klientky s tvarom tela pripomiínajúcim jazdecké nohavice (t. j. štíhly pás a nadmerný tuk v oblasti bedier). Dobré výsledky sú pri modelovaní vnútornej strany stehien a oblasti kolien.

Elektrolipolýza

Pri elektroôipolýze lekár, spravidla kožný, vsunie pod kožu do podkožného tukového tkaniva 12cm dlhé jemné ihly, ktoré predstavujú elektródy anódu a katódu. Tie sa napoja na nízkofrekvečné elektrické zariadenie. V oblasti medzi ihlami, ktoré sú zavedené tak, že obkolesujú ložisko cellulite, preteká elektrický prúd. Zavedením nízkofrekvečných elektód do podkožného tkaniva dochádza k excitácii ciev (vasa vasorum) a ich nervov. Spojky drobných ciev (kapilár) sa otvárajú a dochádza k ich rozšíreniu (vazodilatácii). Takisto sa zvyšuje teplota liečenej oblasti, čím sa zvyšuje látková výmena medzi tukovými bunkami a okolím. Elektrický prúd tiež priaznivo ovplyvňuje ochabnuté spojivové tkanivo, pretože spôsobuje rytmické sťahovanie kolagénových vlákien podkožného spojivového väziva. Tým zlepšuje štruktúru a vzhľad kvality kože. Liečba touto metódou trvá 6 týždňov, robí sa vždy jedno sedenie raz do týždňa a trvá cca jednu hodinu. Táto metóda sa začala používať vo Francúzsku v roku 1990.

Okrem menovaných metód, existukú ešte ďalšie podporné metódy, akými sú anticelulítne nohavice, veľmi známa lymfatická drenáž a pod. Princípom každej z nich je zlepšiť prekrvenie a odvod odpadových splodín metabolizmu. Úspech každej z nich však závisí od sebadisciplíny klienta, jeho životosprávy a životného štýlu.

R. R.