Ako sa starať o pleť , aby bola svieža a jasná

Ako sa starať o pleť , aby bola svieža a jasná

Čo je počas zimných mesiacov najväčším postrachom pleti? Je to dehydratácia?

Či v lete alebo v zime dostáva naša pleť zabrať vplyvom vonkajšieho prostredia. V lete sa vysušuje pôsobením slnečného žiarenia, v zime teplom z vykurovania. Dochádza k dehydratácii pleti , čo sa prejavuje jej suchosťou. Takáto koža je zraniteľnejšia, skôr sa zapáli pôsobením baktérií , vírusov ako aj zmenám na imunitnej úrovni. 

Čo by mali ľudia robiť počas zimy, ako sa o pleť starať?

Už z toho čo som povedala je jasné, že pleť musíme hydratovať, či v lete alebo v zime. Ak ideme lyžovať, alebo vieme, že strávime vonku dlhší čas pri mínusových teplotách ošetríme si pleť na tvári mastnejším krémom napr. prípravkom Koenzyderm značky Skinium.

Pomáha pleti po zime aj intravenózne podávanie vitamínu C?

Vysoké dávky vitamínu C podané intravenózne sú vhodné nielen pre našu pleť ale aj imunitný systém.

Aké procedúry sú pre našu pleť teraz vhodné? Ktorými začať?

V skorých jarných mesiacoch je potrebné našu pleť regenerovať, čo znamená „vymeniť starý vyťahaný kolagén za lepší pevnejší“. Na regeneráciu sú vhodné rôzne metódy , pri ktorých dochádza k riadenému ničeniu kolagénu teplom a následne k tvorbe nového pevnejšieho, čoho výsledkom je vypnutie pleti, strate jemných vrások, nie mimických, a rozjasneniu pleti. Na našej klinike používame najsilnejšie ošetrenie frakčný resurfacing pomocou CO2 lasera, pri ktorom kožu doslava popálime a hojí sa chrastami. Toto ošetrenie je vhodné hlavne na odstraňovanie jazvičiek po akné. V súčasnosti však pacienti nechcú byť na PN s chrastami po ošetrení a preto máme aj ošetrenie Medical beauty , pri ktorom používame frakčný erbiový laser, ktorý nepáli kožu na povrchu, takže nevznikajú chrastičky po ošetrení, ale zasahuje hlboko ako CO2 laser a vypína kožu. Toto ošetrenie kombinujeme s AHA kyselinou a kmeňovými bunkami. Je to vynikajúce ošetrenie na zjednotenie farebnosti pleti, odstránenie hyperpigmentácií , vypínanie a prejasnenie pleti. Tieto dve ošetrenia sú najsilnejšie. Na mladšiu a citlivú pleť používame veľmi účinnú radiofrekvenciu Exilis a tiež intenzívne pulzné svetlo s pílingom. Pri týchto ošetreniach pleť iba vypíname nič do nej nedávame, preto je vhodné po týchto ošetreniach aplikovať Draculalift, čo je kombinácia vlastnej plazmy obsahujúcej rastové faktory na podporu tvorby kolagénu a kyseliny hyalurónovej na hydratáciu. Vynikajúce ošetrenie je aj aplikácia  kyseliny hyalurónovej do kože tváre, krku, dekoltu a chrbtov rúk na účinnú hydratáciu ja vravím „kýbel vody do kože“.

Čo by sme mali mať doma, v kúpeľni, na poličke?

To závisí od typu pleti. Ako som už spomínala veľmi dôležitá je hydratácia takže odporúčam z dermatokozmetiky Skinium Hyaluroderm sérum a krém, ako nočný Retiderm s obsahom vitamínu A v maximálnej povolenej koncentrácii podľa výrobcu substancie, na deň Rebaderm krém s hydratačným a regeneračným účinkom, Miracle krém a sérum obsahujú vitamín C a spomaľujú starnutie pleti, na spevnenie pleti odporúčam Collage krém a sérum. Dermatokozmetika Skinium je slovenská kozmetika vyvinutá dermatológmi podľa najnovších svetových trendov.  A čím je zaujímavá ?Obsahuje maximum účinnej látky , ktorú odporúčajú svetový výrobcovia týchto látok určených na hydratáciu, regeneráciu ako i spomalenie starnutia pleti. Na regeneráciu pleti, kĺbov, vlasov a nechtov odporúčam prípravok Dr.Collagen ,ktorý obsahuje 10 000 U rybieho kolagénu  v kombinácií s kyselinou hyalurónovou, vitamínom C, biotínom, kremíkom, meďou, vitamínmi B5, B6 a B12.

Mnoho ľudí v týchto dňoch cestuje do teplejších, tropických krajín. Čo by sme mali robiť, na čo si dať pozor?

Na slnko. Koža nie je pripravená, preto je potrebné používať maximálne ochranné faktory  SPF50+. Maximálne treba chrániť deti, lebo spálenie kože v detskom veku je predispozičný faktor pre vznik melanómu.

Prečo by sme starostlivosť o pleť mali zveriť do rúk lekára?

V súčasnosti sa ku koži vyjadrujú mnohí akože odborníci, ktorí si niečo prečítajú o koži čo napíšu ozajstní odborníci dermatológovia. Kozmetičky riešia akné, výrastky, aplikujú kožné výplne a pritom nevedia o ochorení temer nič a o priebehu ciev a možných komplikáciách ako sú nekróza alebo oslepnutie pri nesprávnej aplikácii kyseliny hyalurónovej ani netušia. Ale je voľný trh a je na ľuďoch či svoje zdravie zveria do rúk špecialistu ktorý študoval 10 rokov alebo rýchlo vyučenej špecialistke , ktorá po 3-6 mesiacoch kurzu je najväčšia odborníčka na kožu.

Starostlivosť o pleť sa spája najmä so ženami, avšak aj muži potrebujú po zime starostlivosť… čo by mali podstúpiť oni?

Na túto otázku mám jednoznačnú odpoveď to ,čo ženy,

MUDr.Ružena Sochorová,CSc

Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava