Analýza kozmetickej tašky

Analýza kozmetickej tašky

Často sa stáva, že sa niektorým z vás  darí uchovávať kozmetiku roky a dokonca desaťročia! Ale je to bezpečné? Určite  sa   oplatí z času na čas urobiť si malý audit. Dnes sa zameriame, ako správne preveriť kozmetickú tašku a ako často by ste mali meniť svoju kozmetiku? 

Skontrolujte dátumy spotreby!

Na  kozmetike býva uvedený dátum spotreby, napríklad „30.11.2024“ alebo jednoducho „11.24“, ktorý však mnohí predajcovia chápu,  že produkt musí byť predaný do konca novembra 2024. Preto pozor na rôzne akcie a výpredaje! Nezabudnite si skontrolovať dátumy, aby ste predišli nežiaducim účinkom. 

Ak chcete zistiť, ako dlho je možné produkt po otvorení skladovať a používať, hľadajte ikonu otvoreného téglika na obale zväčša vedľa označenia objemu kozmetiky, na ktorom je „6M“, „12M“… atď. To znamená, že po otvorení kozmetického výrobku ho môžete použiť bez poškodenia zdravia do 6 alebo 12 mesiacov … atď.

Produkty so sypkou textúrou (púder, očné tiene) sa môžu používať oveľa dlhšie, ale krémové textúry bývajú zradné, je lepšie ich použiť v určenom období. To platí najmä pre tie dievčatá a ženy, ktoré sú náchylné na alergie.

Takto vyzerá jedna z  ikon téglika. Tento produkt sa musí spotrebovať do 12 mesiacov.

Skontrolujte konzistenciu produktov!

Ak produkt zmenil konzistenciu (zmenila sa farba alebo vôňa, objavili sa nejaké hrudky alebo usadeniny), treba ho ihneď vyhodiť. Najčastejšie sa to stane, ak bol výrobok skladovaný doma, v obchode alebo v sklade v nevhodných podmienkach. Napríklad vedľa pultu boli vykurovacie zariadenia alebo, naopak, v hale bolo príliš chladno. 

Ak ste si kúpili maskaru, ktorá  zle maľuje a opadáva alebo má zvláštnu konzistenciu – možno boli porušené skladovacie podmienky v predajni, sklade alebo pri preprave tovaru.

Pamätajte, že kozmetika by sa nemala skladovať v chladničke alebo v blízkosti radiátora! Najvhodnejšia teplota pre nich je izbová.

Výnimkou sú produkty, ktoré sú označené ako „Skladujte v chladničke“.

Priemerná doba spotreby pri jednotlivých produktoch

Podľa práva EÚ musí výrobca uvádzať dátum spotreby len na kozmetike, ktorej trvanlivosť je kratšia ako 30 mesiacov. Čas používateľnosti sa môže líšiť v závislosti od výrobcu

Prírodná kozmetika – maximálne 1 rok

Kozmetika na starostlivosť o pleť – cca 3 roky

Kozmetika na líčenie – maskara od 3 – 6 mesiacov, mejkap a korektor 1 rok, rúž a lesk 2    

                                     roky, púdre, lícenky, bronzery, suché očné tiene 2 – 5 rokov

Parfumy s alkoholom – cca 5 rokov

Najbežnejšie obdobie vhodnosti na použitie je od dátumu výroby.

Na stránke www.checkfresh.com nájdete ako si vyrátať, či  môžete ešte používať vašu kozmetiku. Sú tam dve kolonky – do jednej zadáte výrobcu kozmetiky a do druhej číslo šarže. Po vyplnení sa vám ukáže dátum, kedy bol produkt naplnený, potom vek produktu a nakoniec je prípadná poznámka k produktu alebo firme.

Ak sa ukáže, že produkt je starší ako 3 roky, radšej sa s ním rozlúčte.

Štetce a hubky

Pri kontrole kozmetickej taštičky nezabudnite vyhodiť všetko nepotrebné (produkty po záruke, použité vatové tampóny) a umyte aj štetce a hubky.

Štetce a hubky by ste mali dvakrát umyť mydlom aj antibakteriálnym, šampónom alebo sprchovým gélom  a potom ich vysušiť položením na uterák, aby sa základňa štetcov nerozlepila. Nikdy nesušte štetce položené v pohári štetinami hore.

Štetce s umelými štetinami je potrebné umývať aspoň raz za 7-10 dní a prírodné štetce takmer po každom použití.

Ak so štetcami a hubkami  líčite aj iných, je potrebné ich dezinfikovať a umývať po každom použití.

Mgr.art. Ľudmila Piptová