Botulotoxín v boji s mimickými vráskami

Botulotoxín v boji s mimickými vráskami

Už vám povedali – čo sa na mňa tak mračíš, a vy ste odpovedali – ja sa vôbec nemračím? To je klasická situácia spôsobená vašou mimikou, za ktorú vôbec nemôžete. To, že sťahujete svaly medzi obočím, je iba váš zlozvyk a dá sa mu pomôcť. Prečítajte si.

Vrásky sú prirodzeným prejavom starnutia. Ich vznik však môže byť zapríčinený aj inými vplyvmi, ktoré je možné v súčasnosti veľmi efektívnymi metódami odstrániť. Z tohto pohľadu rozoznávame vlastne 3 typy vrások:

  1. v dôsledku prirodzeného starnutia, pri ktorom dochádza k úbytku elastických a kolagénových vlákien v zamši,
  2. v dôsledku predčasného starnutia, na ktorom sa podieľa hlavne pôsobenie UV žiarenia, resp. UVA, ktoré poškodzuje elastické a kolagénové vlákna v zamši,
  3. vrásky spôsobené stiahnutím svalov, tzv. dynamické alebo mimické vrásky, čo sú vrásky vznikajúce v dôsledku mračenia sa na čele, medzi obočím, alebo vrásky smiechu pri vonkajších kútikoch očí.

Všetky typy vrások sa v súčasnosti dajú veľmi pekne korigovať bez použitia chirurgického zákroku. Na dynamické vrásky, ktoré sa postupom času prehlbujú a dodávajú tvrdší výraz tváre, sa v súčasnosti vo svete veľmi úspešne používa aplikácia botulotoxínu. U nás je táto aplikácia tiež známa, ale ešte stále je verejnosť málo oboznámená s touto metodikou a dosť sa jej obáva.

Čo je to botulotoxín a ako pôsobí?

Botulotoxín je vlastne nervový jed (neurotoxín), ktorý spôsobuje odblokovanie nervov svalu v mieste vpichu a sval sa nemôže stiahnuť. Pre svoje účinky sa botulotoxín využíva v liečbe rôznych neurologických, očných ochorení a v estetickej dermatológii na korekciu dynamických vrások, ako aj na odstránenie nežiaduceho potenia na dlaniach, stupajach a v podpazuší. Botulotoxín sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám, pri užívaní amynoglykozidových antibiotík, pri ochorení myastenia gravis. Po podaní botulotoxínu môže vzniknúť v niektorých prípadoch pálenie, tlak, bolesť hlavy, opuch, modrina, svalová slabosť a ptóza (ochabnutie) horného viečka. Tieto komplikácie sú iba dočasné, po niekoľkých  hodinách až dňoch ustupujú. Pri dodržiavaní pokynov lekára sa zákroku naozaj netreba obávať, ale každý organizmus je individuálny, takže vopred treba upozorniť na možné nežiaduce prejavy po zákroku, ktoré sa vyskytujú v 0,5 – 5 % prípadov. Ptóza viečka sa upravuje v priebehu 2 – 3 týždňov po aplikácii.

Ako sa botulotoxín aplikuje?

Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Jeho účinkom dôjde k dočasnému prerušeniu nervosvalového prenosu vzruchu a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je vypnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Dĺžka zákroku je v priemere 30 minút aj s poučením pacienta lekárom.

Ako botulotoxínúčinkuje?

Účinok  botulotoxínu  nastupuje 2 – 5 dní po jeho aplikácii a plný rozsah sa prejaví do 7 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 3 – 6 mesiacov po prvej aplikácii a každý má možnosť rozhodnúť sa, či mu táto metóda vyhovuje.

Môže sa botulotoxín kombinovať aj s inými liečebno-korektívnymi metódami?

Botulotoxín  sa často používa ako súčasť kombinovanej liečby alebo metódy hlavne spolu s intradermálnymi (kožnými) implantátmi (obsahujú kyselinu hyalurónovú) na dosiahnutie dokonalejšieho celkového výsledku. Botulotoxín  sa môže kombinovať aj s laserovým ošetrením, chemickým pílingom – 70 % kyselinou glykolovou s vyhladzujúcim účinkom na pleť.

Je botulotoxín  určený iba pre ženy?

Botulotoxín  sa celosvetovo používa na korekciu mimických vrások u žien a taktiež u mužov a u nás je to, samozrejme, takisto.

Máme sa obávať aplikácie botulotoxínu?

Aplikácia botulotoxínu patrí vo svete medzi štandardné metódy, ktoré sa používajú na korekciu mimických vrások, ako aj odstránenie nepríjemného zvýšeného potenia. Najčastejšie použitie v lekárskej kozmetike je odstraňovanie vrások v hornej časti tváre, teda pri koreni nosa – medzi obočím, vodorovné vrásky na čele a vejárikovité vrásky okolo očí. Táto aplikácia predstavuje efektívny zákrok bez chirurgického zásahu, bez vzniku jaziev a nutnosti rekonvalescencie po zákroku. Ďalšou veľmi častou aplikáciou botulotoxínu je oblasť dlaní, podpazuší a plosiek nôh pri odstraňovaní nadmerného potenia. Samozrejme, že ako pri každej aplikácii látky, ktorá nie je telu vlastná, sa môžu vyskytnúť aj nežiaduce prejavy, ale tie sa vyskytujú v takom rozsahu ako aj pri aplikácii iných liečiv do organizmu. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiaducich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv v miere asi 0,5 – 5 %, pričom si treba uvedomiť, že aj najzávažnejší nežiaduci prejav po vpichu – ptóza (pokles) horného viečka je prejav iba dočasný (2 – 3 týždne). Botulotoxín  sa aplikuje v niektorých vybraných kožných ambulanciách, ambulanciách plastickej chirurgie a v lekárskej kozmetike. Po jeho podaní sa odporúča kontrola o 2 týždne, keď je maximálny účinok, pretože botulotoxín sa neprejaví hneď, ale až po 2 – 5 dňoch.

vráska hnevu pred aplikáciou
po aplikácii botulotoxínu
vrásky na čele pred aplikáciou
po aplikácii botulotoxínu

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava