Dá sa chudnúť či detoxikovať telo pomocou náplastí?

Dá sa chudnúť či detoxikovať telo pomocou náplastí?

Koža predstavuje vynikajúcu prvú líniu obrany organizmu pred škodlivými vplyvmi prostredia a patrí k významným prvkom udržiavania stálosti vnútorného prostredia. Zdravá koža udržuje aj optimálnu hydratáciu a pomáha regulovať telesnú teplotu. Je to vlastne náš najväčší orgán a s plochou približne 1,8 m² tvorí takmer šestinu telesnej hmotnosti. Pokrýva ju kožný maz – produkt mazových žliazok, ktorý znižuje priepustnosť kože pre vodu a má antibakteriálne účinky.

Význam kože pre organizmus

Najvýznamnejšou úlohou kože je jej ochranná funkcia. Tvorí ju mechanická bariéra, chemická bariéra (vyplýva z malej priepustnosti kože pre vodu, a teda aj pre látky rozpustné vo vode, látky rozpustné v tukoch prenikajú ľahšie), ochrana proti UV žiareniu (je daná prítomnosťou a distribúciou farbiva melanínu v koži) a ochrana proti mikroorganizmom (umožňujú ju antibakteriálne látky v pote a kožnom maze, kyslé pH, normálna bakteriálna flóra na pokožke a viaceré ďalšie faktory).

Koža sa významnou mierou podieľa aj na termoregulácii, kde hlavným mechanizmom je zmena prekrvenia kože a tvorba potu. Má ešte viaceré ďalšie dôležité funkcie, detoxikačná funkcia k nim však nepatrí.

Prechod látok z náplasti do kože…

Vstrebávanie látok cez kožu je zanedbateľné, kožou môžu prestupovať vo významnejšom množstve len niektoré látky rozpustné v tukoch. Táto schopnosť kože sa využíva pri aplikácii niektorých liečiv pomocou tzv. transdermálnych náplastí – touto cestou sa môžu podávať napr. antikoncepčné prostriedky, lieky proti chronickej bolesti, prípravky pri liečbe Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby a pod. Transdermálne náplasti predstavujú v niektorých prípadoch výhodný neinvazívny spôsob aplikácie s dostatočne dlhým – až niekoľkodňovým – efektom. Takáto lieková forma je vhodná napríklad pre ľudí s problémami pri prehĺtaní. Ďalšou výhodou je, že liek neprechádza tráviacim traktom a nezaťažuje ho a enzýmy tráviaceho traktu a pečene neznižujú jeho účinok. Pri neznášanlivosti možno liečbu rýchlo prerušiť odstránením náplasti.

Liečivo z náplasti prechádza kožou do podkožia ku krvným kapiláram, kde sa vstrebáva do krvného obehu. Prechod liečiva kožou určujú jeho fyzikálno-chemické vlastnosti, ale aj vlastnosti kože: teplota, hydratácia a najmä hrúbka – hrubou kožou, aká je napríklad na chodidlách, preniká horšie. Uvoľňovanie liečiva z náplasti je riadené, privádza sa do krvi kontinuálne rovnakou rýchlosťou. K nevýhodám patrí najmä senzibilizácia pokožky a možná alergická reakcia buď na samotné liečivo, alebo na leukoplast.

Účinky liekových náplastí (ktoré sú dostupné výhradne na lekársky predpis) sú nepochybné a overené, pochybnosti sa však týkajú rozličných voľnopredajných náplastí – spravidla nemajú presne špecifikované zloženie a overený účinok. Môže ísť napríklad o náplasti zahrievajúce, chladiace, na kurie oká, opary, zlepšenie hojenia jaziev, na odvykanie od fajčenia, ale aj úplné nezmysly ako náplasti na celulitídu, vrásky, energetické, detoxikačné…

… a naopak – z kože do náplasti?

Prenos niektorých látok z náplasti cez kožu do organizmu funguje, opačne však prenos nedefinovateľných toxínov nie. Kožou sa môžu z tela vylučovať dusíkaté a niektoré ďalšie odpadové látky, ich množstvo je však funkčne nevýznamné. Významnejšie sú straty vody a minerálnych látok pri potení ako súčasť termoregulačných mechanizmov. Potné žľazy sú na tele nerovnomerne rozložené – najviac ich je v podpazuší, na čele, na dlaniach a chodidlách. Tzv. detoxikačné náplasti údajne pomáhajú produkovať a vstrebávať pot spolu s toxínmi a odpadovými látkami z chodidiel. Majú byť „bezpečnou, neinvazívnou a účinnou“ cestou očisty tela. Pot sa skladá najmä z vody (98 – 99 %), rozpustných minerálnych látok (najväčší podiel tvorí chlorid sodný) a malého množstva organických látok, teda neobsahuje toxíny ani ťažké kovy, a už vôbec nie parazity, ktoré by sa mohli z tela odstraňovať cez maličkú plôšku hrubej kože chodidla pokrytej náplasťou.

Potrebujeme detoxikáciu cez chodidlo?

Človek má dostatočne vyvinuté vlastné mechanizmy na priebežné odbúravanie splodín látkovej premeny a iných potenciálne škodlivých látok, ktoré sa môžu dostať do organizmu. Za normálnych podmienok – ak človek žije a pracuje v hygienicky prijateľnom prostredí, normálne sa stravuje a dodržiava pitný režim, nie je pravdepodobné, že by sa mu v tele hromadili škodlivé toxíny, ktorých by sa sám nedokázal zbaviť. Priebežnú detoxikáciu vykonáva pečeň a vylučovanie nepotrebných či škodlivých látok sa deje cez obličky a hrubé črevo.

Hlavným orgánom, ktorého úlohou je zbavovať organizmus toxických látok, je pečeň. Produkty trávenia, vstrebávania a látkovej premeny, ale aj cudzorodé látky, napr. lieky, podliehajú v pečeni metabolickým procesom, vďaka ktorým sa mení ich biologická aktivita, resp. znižuje sa ich toxicita. Pečeň jednotlivé látky vychytáva, metabolizuje a vylučuje prostredníctvom žlče.

Obličky sú najdôležitejším vylučovacím orgánom a odstraňujú z tela väčšinu odpadových látok, ktoré by pri nahromadení pôsobili toxicky. Vylučujú aj celý rad cudzorodých látok (napr. liekov), ako aj prebytky potrebných látok (vody, elektrolytov), alebo ich, naopak, pri nedostatku zadržujú. Uplatňujú sa teda ako významný orgán pri udržiavaní stálych vlastností vnútorného prostredia.

Hrubému črevu možno pomôcť pri zbavovaní sa nežiaducich látok zrýchlením pasáže a tým skrátením kontaktu jeho obsahu s črevnou stenou – správnym pitným režimom a konzumáciou dostatočného množstva vlákniny.

Organizmus človeka potrebuje pomoc pri detoxikácii vtedy, keď sa prekročí miera únosnosti a množstvo toxínov nedokáže vlastnými mechanizmami zvládnuť – napríklad pri otrave alkoholom, drogami, jedovatými hubami, priemyselnými toxickými látkami a pod. V tom prípade však už ide o vážne ohrozenie zdravia či dokonca života, čo vyžaduje náročnú liečbu. Detoxikačné náplasti by v takomto prípade rozhodne nepomohli.

Zázračné účinky detoxikačných náplastí – na všetko

Výrobcovia a predajcovia detoxikačných náplastí sa odvolávajú na tradičnú čínsku a japonskú medicínu, ktorá túto metódu „detoxikácie“ využíva už stovky rokov, ale nie sú schopní poskytnúť žiadne výsledky testov, ktoré by dokázali ich účinnosť.

Dodnes neexistujú žiadne spoľahlivé a vedecky overené dôkazy o účinnosti detoxikačných náplastí, hoci podľa výrobcov (a predajcov) majú priam zázračné a širokospektrálne účinky: od celkového zlepšenia fyzického a duševného stavu, odstránenia škodlivých látok z tela (vrátane ťažkých kovov a parazitov!), očisty všetkých orgánov až po zlepšenie spánku, krvného obehu a imunity, odstraňovanie stresu, celulitídy (!), zápachu nôh, zníženie únavy, dlhodobé zvýšenie fyzickej energie, majú pomáhať proti letargii (?), zápche či alergiám a ešte mnohé iné. Niektoré reklamy sa neštítia ani tvrdenia, že náplasti môžu liečiť depresie, cukrovku, artritídu, reumatizmus, vysoký tlak a iné vážne choroby!

Obsah „účinných“ látok v náplastiach sa líši v závislosti od výrobcu a značky, ale všetci výrobcovia zhodne deklarujú ich prírodné zloženie. Ide spravidla o látky, ktoré nemajú vedecky dokázaný účinok. K týmto látkam patria napr. extrakty rozličných byliniek, bambusový ocot (okrem detoxikácie údajne zjemňuje pleť, odpudzuje hmyz, znižuje zápach nôh a pod.), turmalín (prečisťuje telo od „zlej a ťažkej energie“, má aj zvyšovať sebadôveru, napomáhať pri liečení dyslexie a podobné nezmysly), dextrín (vraj pomáha pri zápche a črevných problémoch), vitamín C, ktorý skutočne plní v organizme významné úlohy a jeho nedostatok vedie k vážnym poruchám zdravia, ale žeby „redukoval vrásky a nedokonalosti“, „liečil kŕčové žily, tuberkulózu aj zápal mozgových blán“, je vskutku prekvapujúce tvrdenie.

Zbavia nás náplasti toxínov, či peňazí?

Obsah a množstvo rozličných látok v detoxikačných náplastiach sú v zásade nepodstatné, lebo mechanizmus deklarovaného účinku je absurdný až smiešny. Látky v náplastiach majú jedinú úlohu – presvedčiť klienta, ktorý naletel a náplasti si kúpil, že skutočne účinkujú. Stmavnutie náplasti je dôsledkom prirodzenej reakcie medzi jej obsahom a vlhkosťou (potom) na chodidle. Náplasť stačí vystaviť akejkoľvek vlhkosti – napr. vložiť ju do pary nad vriacou vodou alebo pokvapkať obyčajnou alebo aj destilovanou vodou a dostaví sa rovnaký výsledok: náplasť stmavne, napučí, prípadne pre väčšiu hodnovernosť sa z nej uvoľní aj zápach, čo má byť dôkazom o odstránení toxínov z tela. Asi netreba zdôrazniť, že ani destilovaná voda, ani vodná para neobsahujú žiadne „odpadové produkty metabolizmu“ ani toxíny.

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by „odmerali“ množstvo toxínov v organizme a potvrdili následné zníženie ich množstva v tele a naopak, dokázali ich obsah v použitej náplasti. Nie je ani potrebné robiť takéto štúdie, lebo už samotná základná idea – že toxíny sa môžu vylučovať cez pokožku – odporuje všetkým medicínskym poznatkom o fungovaní ľudského organizmu. Keď v istom laboratóriu analyzovali obsah použitých náplastí, nenašli v nich žiadne deklarované toxické látky ani ťažké kovy a ich zloženie bolo rovnaké ako pred použitím. Jediné, čo môžu obsahovať, sú zvyšky odumretej pokožky a nečistoty – ale v žiadnom prípade nie toxíny, parazity, ťažké kovy a pod.

Prof. Devra Davisová, riaditeľka Centra environmentálnej onkológie a expertka na toxikológiu sa po preskúmaní detoxikačných náplastí vyjadrila, že majú podobný obsah ako zelený čaj a ocot a že ich sfarbenie a zápach sú výsledkom interakcie týchto súčastí s kyslíkom, teplom a vlhkosťou. Výrobcovia náplastí však ani po opakovaných výzvach neboli ochotní podrobiť svoje výrobky vedeckému testovaniu.

Pozitívne referencie niektorých užívateľov náplastí možno pripísať tzv. placebo efektu (človek verí účinku, očakáva zlepšenie a má pocit, že zlepšenie skutočne nastalo), ale existuje podozrenie, že nadšené a pochvalné reakcie na náplasti si na internetových stránkach píšu samotní predajcovia.

Takže – skôr než sa rozhodnete investovať, položte si otázku: chcem sa zbaviť toxínov, či peňazí? Pretože jediné, čoho vás detoxikačné náplasti dokážu spoľahlivo zbaviť, sú vaše peniaze.

Náplasti na chudnutie

Podobne ako detoxikačné náplasti, aj náplasti na chudnutie sú absolútnym nezmyslom. Pritom nezáleží na tom, či ide o náplasti vyrobené „zo 100% prírodných látok“, ktoré majú zrýchľovať metabolizmus, zrýchľovať funkciu čriev (mimochodom, dôsledkom zrýchlenej funkcie čriev je spravidla hnačka), potláčať chuť na jedlo a tak „zoštíhľovať postavu“, alebo či ide o magnet uprostred náplasti, ktorý má akýmisi magnetickými vlnami vysielať správy cez meridiány a tým zrýchľovať metabolizmus a súčasne znižovať pocit hladu. Všetko je to – jedným slovom – blud.

Farmaceutický výskum vytrvalo hľadá účinný liek na chudnutie. Takýchto liekov (výhradne na lekársky predpis), ktoré boli čiastočne účinné, už bolo niekoľko, väčšina z nich sa však musela po čase stiahnuť pre závažné vedľajšie účinky, keď sa ukázalo, že riziká z týchto liekov boli väčšie ako ich prínosy. Takže zázračná pilulka, ktorá by „chudla za nás“, zatiaľ neexistuje. Lieky obezitu neliečia, fungujú len ako podpora a ako súčasť komplexnej liečby.

Môžu byť účinné?

To, čo sa doteraz nepodarilo celému farmaceutickému priemyslu, jednoducho vyriešili náplasti na chudnutie. Podľa reklamy bránia vstrebávaniu tukov, cukrov a škrobu – všetky tieto látky sa za normálnych okolností vstrebávajú v čreve a malý kúsok náplasti na koži s neznámym obsahom rozličných byliniek nemá na to ani najmenší vplyv. S ešte väčšími nezmyslami sa môžeme stretnúť pri náplastiach, ktoré sľubujú „vylučovanie toxínov, vstrebávanie výživy, zlepšovanie krvného obehu, spaľovanie tukov a sacharidov“. Pravda je taká, že všetko toto sa v organizme deje bez ohľadu na to, či si akúsi náplasť nalepíme alebo nie.

Stačí si položiť jednoduchú otázku: keby boli takéto jednoduché postupy skutočne účinné, bolo by na svete toľko tučných ľudí? Je však oveľa pohodlnejšie a príjemnejšie uveriť reklame na zázračný prostriedok (primerane drahý), ktorý zabezpečí chudnutie bez námahy a obmedzovania. Veď kto by rád neuveril, že dosiahne „perfektnú postavu za krátky čas bez vedľajších účinkov a bez jojo efektu“? Najvýstižnejšie a aj najvtipnejšie to vyjadril istý pisateľ na internete: náplasť na chudnutie je skutočne účinná, ale chybný je návod na jej použitie – zalepiť si ňou treba ústa.

Dobrá (a lacná) rada na záver

Pre tých, ktorí predsa len nedajú dopustiť na tradičnú čínsku medicínu, máme oveľa jednoduchší a najmä lacnejší „detoxikačný“ recept: nakrájajte cibuľu na hrubé plátky, na noc si ich priložte na chodidlá a navlečte si ponožky. Okrem ušetrených peňazí za nezmyselné a drahé náplasti sa vyhnete aj alergii na leukoplast a efekt bude celkom rovnaký – čiže žiadny.

prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., Ústav hygieny Lekárskej fakulty UK v Bratislave