Jarné lúče a naša pleť
Slnečné žiarenie má priaznivý vplyv na život na zemi.
A to ako na človeka, tak na živočíšnu a aj rastlinnú ríšu. Ľudová múdrosť hovorí:
„Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“ Sú však účinky slnečného žiarenia pre nás len priaznivé? Veľa sa už popísalo a pohovorilo o tom, že slnko môže aj škodiť. Ako sa v tom teda vyznať?
Slnečné žiarenie, alebo aj ultrafialové lúče (UV žiarenie) sa významným podielom zúčastňujú na tvorbe vitamínu D. Význam tohto vitamínu sa za posledné roky prehodnotil a jeho úloha v organizme vzrástla. Vitamín D je dôležitý nielen pre stavbu našich kostí, ale jeho prítomnosť v primeranej koncentrácii v organizme je potrebná aj v boji s nádormi a vírusovými ochoreniami, akým je i covid-19. Vystavovať sa slnečným lúčom je potrebné, ale musíme myslieť aj na ich možné nežiaduce účinky.
Dnes už každý vie, že slnko pôsobí intenzívnejšie ako kedysi a máme aj viac slnečných dní v roku ako v nedávnej minulosti. Svoju úlohu zohráva zníženie ozónovej vrstvy, ako aj skleníkový efekt. Účinok slnečného žiarenia závisí aj od uhla dopadu na zem, ktorý sa mení podľa ročného obdobia. V jarných mesiacoch dopadá intenzívne slnečné žiarenie na zemský povrch a je také silné, že môže spustiť rôzne nežiaduce reakcie v koži, ktorých výsledkom je nielen spálenie slnkom, badateľné o pár hodín, ale aj kozmetické chybičky, ktoré sú viditeľné až neskôr, po niekoľkých rokoch, ako sú napríklad hnedé fľaky. Nesprávne sa im hovorí starecké fľaky. So starobou nemajú nič spoločné, aj keď sa častejšie vyskytujú u starších ľudí. Ale to preto, že starší ľudia sa pohybujú na slnku už „dlhší čas“ ako mladí. Hnedé pigmentové škvrny, nazývané aj aktinické zmeny, sa často začnú tvoriť už počas jarných mesiacov, keď je slnko veľmi silné a jeho aktívne spektrum podporuje tvorbu melanínu, kožného pigmentu.
Tvorba pigmentácie a opálenie je výraznejšie vo vyššej nadmorskej výške, teda na horách, no nepodceňujte ho ani v nížinách. Hnedé škvrny sa tvoria na tých častiach, ktoré sú najviac vystavené slnku, teda na tvári, vo výstrihu, ale aj na chrbte rúk, prípadne predlaktiach. Netvoria sa hneď pri prvom pobyte na slnku, respektíve v mladom veku, ale až neskôr, keď si už koža zapamätala poškodenú informáciu na jadrách svojich buniek, ktorú spôsobili slnečné lúče. Veľmi závisí aj od toho, aký máte typ kože. Tmavé fľaky sa skôr a vo väčšom množstve vyskytujú u ľudí, ktorí majú bledú kožu, zelené, prípadne modré oči a blond, hrdzavé alebo bledohnedé vlasy a často mávajú pehy. Tieto typy sa v letnom období na slnku veľmi ľahko spália. Väčšiu výhodu majú typy s hnedými očami, čiernymi vlasmi a tmavou kožou. Ich koža znesie viac slnenia, tmavé fľaky sa u nich vyskytujú neskôr a je ich potom viac, lebo obyčajne sa títo jedinci považujú za osoby, ktoré dobre znášajú slnečné žiarenie a nepotrebujú používať opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom, „stačí“ im len nízky ochranný faktor, napríklad 3 – 4.
Niekedy sa príroda zahrá a jedinci s hnedými očami a čiernymi vlasmi majú bledú kožu ako blondíni. Tí potom majú podobné problémy s tolerovaním slnečného žiarenia ako skupina ľudí, ktorú sme spomínali ako prvú. Hyperpigmentácie, hnedé fľaky, môžu mať aj iný pôvod, ako je dlhodobé poškodenie slnečným žiarením.
Takzvaná chloazma sú hnedé fľaky, ktoré sa vytvoria na tvári, najmä na čele, na spánkoch, na lícach, prípadne na hornej pere. Fľaky sa zväčšujú a môžu splývať do rozsiahlych škvŕn. Príčina môže byť rôznorodá. Niekedy je to tehotenstvo a môžu pretrvávať aj niekoľko rokov po pôrode, inokedy je to hormonálna antikoncepcia alebo hormonálne ochorenie, prípadne užívanie niektorých liekov, iné vážne ochorenie.
Jarné slnko svojím spektrom je mimoriadne aktívne z hľadiska podporovania tvorby hnedého sfarbenia kože. Hnedé fľaky, ktoré ste si v zimnom období starostlivo liečili, sa vám môžu na jarnom slnku, dokonca aj po krátkodobom pobyte na ňom, opäť vrátiť. Preto je potrebné používanie slnečných ochranných faktorov na tvár už od jarného obdobia. Používať by sa mali denne ako súčasť denného mejkapu.
Kozmetický priemysel má dnes na trhu niektoré denné krémy s ochranným faktorom, ktorý býva vždy vyznačený na štítku (SPF). Ak tam nie je, používajte opaľovací krém s ochranným faktorom na krém, ktorý používate ako denný krém. Nezabúdajte na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom na jarnej lyžovačke. V lekárňach dostanete kúpiť krémy s ochranným faktorom aj SPF 50+. Tie sú vhodné na miesta, kde boli alebo sú hnedé fľaky. Počas ochrany pri bežnej dennej kozmetike môžete použiť aj nižšie ochranné faktory. V prípade hnedých fľakov, či už aktinických, alebo chloazmy, je lepšie preventívnymi opatreniami zamedziť ich vytvoreniu ako ich potom liečiť.
Používanie parfumov a toaletných vôd môže zapríčiniť hnedé fľaky
Banálnou príčinou, ale svojím dosahom veľmi znepríjemňujúcou môžu byť niektoré kozmetické prípravky, ktoré obsahujú fotosenzibilizujúce látky, ako je napríklad bergamotový olej. Aj používanie parfumov a toaletných vôd na bočných stranách krku môže zapríčiniť hnedé fľaky na týchto miestach. Kozmeticky sú veľmi rušivé a po slnení sa zvýrazňujú. Nesprávny je názor, že pri opaľovaní stmavne aj okolitá koža a fľaky sa stratia. Práve naopak, ešte sa zvýraznia, a keď sa bude stmavnutie okolitej kože strácať, vtedy sa zvýraznia pôvodné a teraz už tmavšie fľaky.