Kokosový olej a jeho benefit pre zdravie
Nikto nemusí čakať na nové „zázračné“ zdroje pre zdravie, lebo tie najjednoduchšie a najstaršie sú často tie najlepšie. Jedným z takýchto dôkazov je aj kokosový olej. Má vnútorné či vonkajšie použitie pri mnohých zdravotných problémoch, môže pozitívne ovplyvniť aj mnohé kožné ochorenia a používa sa i v kozmetike a v kuchyni. Výrazne spevňuje, vyhladzuje a vypína pokožku a zlepšuje jej tonus. Jeho pomocou je možné si samostatne pripraviť kvalitnú vlastnú kozmetiku a, prirodzene, možno ho použiť samostatne. Kokosový olej predstavuje bohatý zdroj obsahových látok a neprejde ani týždeň, aby sa v literatúre neobjavili nové štúdie s ich pozitívnym účinkom.
Kokosový olej patrí bezpochyby k superpotravinám, má antimikrobiálne účinky a môže pozitívne ovplyvniť akné, atopický ekzém, psoriázu a iné kožné ochorenia. Pri vysokých teplotách je relatívne stabilný a patrí k rastlinným olejom na používanie v kuchyni na pečenie i varenie. Po mnohé stáročia sa používal v trópoch nielen ako klasická potravina, ale mal pevné miesto pre liečivé účinky. Kokosové palmy sa nazývajú aj „stromy života“, za studena lisovaný kokosový olej má neuveriteľný potenciál na zmiernenie, liečenie alebo predchádzanie civilizačných ochorení.
Obsahové látky, ktoré sú potenciálom pre jeho účinky
Kyselina laurová a ďalšie nasýtené mastné kyseliny
K hlavným nasýteným mastných kyselinám v oleji patrí kyselina laurová (zastúpená v oleji okolo 90 %), ďalej kaprinová, kaprylová, myristová. Všetky tieto kyseliny pôsobia proti vírusom, mikróbom, hubám a kvasinkám. Majú špecifickú schopnosť narušiť lipidové membrány baktérií a vírusov, poškodiť ich zvnútra, a takto sú potom ľahko zneškodnené bielymi krvinkami. Náš organizmus nedokáže tieto kyseliny v dostatočnom množstve produkovať, práve touto formou môže rastlinný olej účinne pomôcť.
Okrem nasýtených mastných kyselín sú však v oleji prítomné v oveľa nižšej koncentrácii mononenasýtené (kyselina olejová) a polynenasýtené mastné kyseliny (hlavne omega-6 mastná kyselina linolová). Okrem toho olej obsahuje vitamíny B a E, minerálne látky (horčík, draslík, fosfor, vápnik), stopové prvky (železo, mangán, meď, zinok), esenciálne aminokyseliny. Rôzne mastné kyseliny so špecifickými vlastnosťami a účinkom v tomto oleji priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Preto sa môžu veľmi dobre uplatniť v postupoch získavania, prípravy a používania rastlinných olejov v praxi.
Používanie kokosového oleja na kožu a jeho benefity pre zdravie
Kokosový olej, za studena lisovaný a v biokvalite, má vnútorné i vonkajšie použitie a záleží len na nás, ktoré z nich si vyberieme, aby nám pomohol pri našich problémoch.
Vnútorné používanie
Kokosový olej neobsahuje cholesterol ani transnenasýtené mastné kyseliny, komplex účinných obsahových látok zlepšuje hladinu lipidov v organizme, redukuje hmotnosť, olej má ochranný účinok na pečeň, pri jeho užívaní vydržíme dlhší čas bez pocitu hladu, olej stabilizuje hladinu cukru v krvi. Môžeme ho používať aj každý deň, zásluhou jeho konzistenčných vlastností sa môže použiť vo forme zeleného smoothie (pridaním 1 lyžice tohto oleja za vzniku krémovej konzistencie). Mastné kyseliny v tomto oleji sú zdrojom energie pre mozgové bunky a môžu spomaliť proces ich degenerácie.
Kokosový olej je možnosťou zlepšenia regulácie lipidov v organizme a môže zvýšiť HDL cholesterol.
Vonkajšie používanie
Masáž, alebo vtieranie do pokožky tela, pleti alebo vlasov. Olej možno použiť aj v kombinácii s ďalšími olejmi a so silicou. Olej sa veľmi dobre vstrebáva do pokožky, nezanecháva mastný pocit. Je ľahko vstrebateľný, ľahko sa rozotiera, pokožku zanecháva hodvábne hladkú. Jeho stabilita je daná vysokým obsahom prírodných antioxidantov, hlavne tokoferolov. Má výborné hydratačné vlastnosti, pravidelným používaním sa pokožka stáva opäť pružnou, odolnou a menej náchylnou na tvorbu vrások.
Vlasové zábaly
Malé množstvo oleja sa masíruje do pokožky hlavy a do vlasov a nechá sa pôsobiť určitú dobu, alebo aj celú noc po zábale. Ako maska na vlasy sa používa aspoň 1x mesačne pri mastnej pokožke hlavy, pri tvorbe šupín. Masážou sa zlepšuje prirodzená rovnováha senzitívnej pokožky. Vlasom dodáva vynikajúcu výživu, pružnosť i lesk.
Použitie v kozmetike
Kokosový olej ľahko preniká pokožkou a používa sa ako nosič účinných látok, pridáva sa do krémov, pleťových mliek a ďalších výrobkov, u ktorých sa vyžaduje dobrá roztierateľnosť, olej má výborné hydratačné vlastnosti. Účinok sa odvodzuje od obsahových látok s antimikrobiálnym a protizápalovým účinkom. Uplatňuje sa aj v starostlivosti o mastnú pleť, pri celulitíde zadržuje potrebnú vlhkosť a použitie pri stareckých škvrnách uvádzané v literatúre môže viesť k ich vyblednutiu. Rovnako sa uvádza použitie na suchú kožu pre zadržiavanie vlhkosti a predchádzanie pocitu napätosti.
Facit: kokosový olej a zdravá koža idú spolu ruka v ruke
Sotva nájdeme inú prírodnú látku, ktorá môže riešiť toľko problémov s kožou ako kokosový olej. Môže pomôcť nielen pri optických problémoch, ale môže sa uplatniť aj pri ochoreniach. Skúsenosti z praxe ukazujú, že sa môže použiť tak na suchú kožu, ako aj na mastnú a nečistú, a všeobecne v starostlivosti o kožu. Kokosový olej, to je pravé žriedlo nášho zdravia.
Mnohí z nás sú s pohľadom na vlastnú kožu nespokojní. Kto kokosový olej pravidelne používa na celé telo po sprchovaní alebo po kúpeli, môže sa dočkať podstatného zlepšenia. Pre dobré výsledky je potrebné jeho pôsobenie podporiť jemnými masážami.