Letný mejkap 2016

Letný mejkap 2016

V lete je naša pokožka vystavená značnému stresu vo forme ultrafialového žiarenia, vetra, slanej vody a tepla, ktoré spôsobuje potenie a je schopné zničiť starostlivo aplikovaný mejkap. Ak chcete chrániť citlivú pokožku pred podráždením, začervenaním, lúpaním a udržať ju zdravú, v lete potrebuje zvláštnu starostlivosť.

Dodržiavaním základných pravidiel starostlivosti o pleť v horúcom období si budete môcť ľahšie zachovať sviežosť letného líčenia:

  • V lete, najmä v slnečnom počasí, sa odporúča nerealizovať peeling tváre, no ak je to naozaj potrebné, tak večer, pretože koža je v dôsledku týchto postupov zvlášť citlivá na UV žiarenie a môže sa ľahko spáliť.
  • V horúcom počasí epiderma produkuje viac mazu – napriek tomu slnečné svetlo vysušuje pokožku, ktorá potrebuje vlhkosť. Pred nanesením mejkapu by ste si mali starostlivo vyčistiť pleť a pravidelne používať ľahký hydratačný krém, ktorý nebude zaťažovať epidermu. Krém na tvár a na jemnú oblasť okolo očí by ste mali aplikovať večer a ráno hodinu pred odchodom von naniesť krém alebo mejkap s UV filtrom.
  • V horúcich dňoch je potrebné zvýšiť príjem tekutín, lebo na tvári sa môžu objaviť negatívne príznaky dehydratácie v podobe zhoršenej farby pleti a povrchu kože (žilky, vrásky).
  • V horúčave sa zbytočne nedotýkajte svojej tváre neumytými rukami, inak hrozí riziko akné.
  • V lete používajte jemné šetriace prostriedky na čistenie a umývanie tváre bez obsahu alkoholu.
  • V horúcom počasí pravidelne zvlhčujte tvár, skvelá je minerálna voda v spreji – pomôže odstrániť stopy únavy a dodá pleti svieži vzhľad.

Pri výbere mejkapu na leto treba venovať pozornosť jeho zloženiu na ochranu pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. V súvislosti so zvýšenou aktivitou pobytu vonku bez dostatočnej ochrany na priamom slnku tento pobyt nesie so sebou riziká rôznych kožných alergií, vrátane tvorby nádorov. Zdravotným problémom sa môžete vyhnúť používaním ochranných produktov proti slnečnému žiareniu. Okrem toho kozmetické prípravky s UV filtrom chránia pokožku pred nepríjemnými vplyvmi podráždenosti, suchosti, pred lúpaním, vráskami a stareckými škvrnami.

Pre letný mejkap sú skvelé tónovacie hydratačné krémy, rovnako ako BB a CC krémy. Majú potrebné vlastnosti špeciálne do horúceho počasia – ľahko kryjú, efektívne hydratujú a chránia pred UV žiarením.
V lete nie je nutné použiť veľké množstvo rôznej dekoratívnej kozmetiky, treba sa riadiť zásadou „menej je viac“. V teplom počasí treba dať prednosť vodoodolnému mejkapu – jeho špeciálne vyvážené zloženie pomáha zachovať sviežosť a pôvab po dlhý čas. Ak použijete vodoodolnú riasenku či ceruzku, budete mať za akéhokoľvek počasia stabilný mejkap. Ak zameníte čiernu riasenku za hnedú, dodáte letnému vzhľadu ľahkosť a nehu.
Pomocou jedného alebo dvoch odtieňov očných tieňov v prírodných farbách a ich mäkkého roztieňovania je možné dosiahnuť maximálnu prirodzenosť. Ak chcete svoje oči viac zvýrazniť, môžete použiť tenkú linku. V lete sa vyhnite krémovým očným tieňom, ktoré sa usádzajú v záhyboch oka.

Farebným trendom tohto leta sú pastelové farby, a to nielen v oblečení, ale môžete si nimi oživiť aj svoju vizáž, a to kombináciami jedného, dvoch alebo viacerých farieb očných tieňov či ceruziek.

Čo sa týka rúžov, preferujte prírodné odtiene – broskyňa, koral, vínové a ružové tóny, rovnako ako smotanové a svieže ovocné tóny s jemným leskom alebo s prítomnosťou perlete. V horúcom období je najlepšie nahradiť sýte farby rúžu transparentnými alebo ružovými či broskyňovými odtieňmi leskov na pery. Tento mejkap bude vyzerať harmonicky a osviežujúco v horúcich dňoch. Pri výbere rúžu by ste mali tiež venovať pozornosť zloženiu na ochranu proti slnečnému žiareniu.

Okrem toho v lete je vhodné zameniť kompaktný púder za sypký. Na rozdiel od tuhých púdrov sypký prášok nevyvoláva pocit masky, vyzerá prirodzenejšie na pokožke, neupcháva póry a nehromadí sa v najmenších záhyboch kože. Sypký púder je dobré aplikovať širokým štetcom. Pre letný mejkap by ste mali voliť lícenku v teplých tónoch broskyne alebo koralových odtieňoch, môžete ju nahradiť rozžiarujúcim bronzerom aplikovaným na líca, bradu a na centrálnu časť čela (vyhnúť by sa mu mali dievčatá s aknóznou pleťou a staršie dámy – zvýrazňuje vrásky).

Mejkap na leto 2016 sa nesie v znamení sviežosti, lesku, ľahkosti a maximálnej prirodzenosti.

Vizáž, vlasy, text: autorka, www.ludmilapiptova.webnode.sk
Foto: Lucia Humer, http://luciahumer.com
Model: Andrea Vlčková, Sapphire Models

Mgr. art. Ľudmila Piptová