O vzniku vrások

O vzniku vrások

Vrásky sú jedným z hlavných cieľov zákrokov korektívnej a estetickej dermatológie, ako aj ošetrení realizovaných kozmetičkami. Mnohé krémy a séra a iné kozmetické prípravky sú určené na odstraňovanie vrások. Vrásky sú tiež najčastejšou príčinou zákrokov estetickej dermatológie, ale aj kozmetiky. Vrásky robia mnohým vrásky. Ako však presne vznikajú?

Rozdelenie vrások

Základné príčiny vzniku vrások sú sťahy tvárových svalov, účinky gravitácie na kožu a podkožie, úbytok podkožného tuku a kostí vo vyššom veku, stenčovanie kože. Často sa zabúda aj na spôsob spania, keď tvár tlačí na vankúš a deformuje sa. Podľa príčiny ich vzniku sa aj rozdeľujú na tzv. dynamické – spôsobené sťahmi svalov a statické – spôsobené najmä gravitáciou. Platí tiež pravidlo, že dynamické vrásky sú viditeľné len dočasne, počas sťahu svalov, ktoré ich spôsobujú, a statické sú viditeľné stále. Časom sa však aj z dočasných – dynamických vrások stanú trvalé.

Mikroskopický obraz vrások

Vekom sú postupne viditeľné zmeny kože aj na mikroskopickej úrovni. Niektoré z týchto zmien sú natoľko významné, že sa prejavia aj pri pohľade na pleť voľným okom. Jednou z týchto zmien je stenčenie pokožky a vyhladenie jej spojenia s kožou, tzv. dermoepidermálneho spojenia. Môže to znieť paradoxne (vyhladenie tohto spojenia vedie k zhoršeniu výzoru pleti), ale v tomto prípade ide o to, že takáto staršia pleť lepšie kopíruje nerovnosti kože pod ňou, čo prispieva k tvorbe vrások. Zároveň dochádza k znižovaniu množstva kolagénu v koži, čím ochabuje a ľahšie sa na nej tvoria vrásky. Vekom sa tiež znižuje obsah vody v tkanivách a aj to prispieva k zníženiu elasticity kože, ktorá má zníženú schopnosť vrátiť sa po mechanickej záťaži do pôvodnej pozície. Vidno to napríklad na vymiznutí kožnej riasy, keď sa po uchopení kože medzi dva prsty a jej pustení táto vyhladí u mladých ľudí prakticky hneď a u starších až v priebehu sekúnd.

Vplyv spánku na vrásky

Je všeobecne uznávané, že spánok má pozitívny vplyv na celý organizmus, pleť nevynímajúc. Pri tvorbe vrások je však situácia mierne zložitejšia. Ide o to, ako spíme. Či na bruchu, chrbte alebo na boku. Väčšina ľudí spáva, samozrejme, na boku, či už z dôvodu zvyku, alebo aby zabránili chrápaniu, prípadne z iných dôvodov. Pri spánku na boku dochádza k stláčaniu tváre, najmä líc, o podložku, čím sa prehlbujú hlavne nosovo-ústne vrásky a vrásky okolo očí (obrázky 1 a 2). Pretože za ideálnych okolností strávi priemerný človek 1/3 života spánkom, ide o významný činiteľ prispievajúci k tvorbe vrások. Napriek tomu je spôsob spánku, resp. uloženia hlavy počas neho stále pomerne prehliadanou príčinou vzniku a prehlbovania vrások. Okrem ich vzniku má preferencia spania na jednej strane za príčinu aj vznik asymetrie tváre, keď je nosovo-ústna ryha hlbšia a výraznejšia na preferovanej strane. Podobná asymetria sa dá vidieť aj na ústnych kútikoch a vráskach okolo očí. Vekom sa potom tieto vrásky prehlbujú aj celkovým poklesom niektorých častí tváre (najmä líc).

Ako zabrániť tvorbe vrások

Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako riešenie následkov. Mala by byť zameraná podľa spôsobu vzniku vrások. Existuje však aj „celková“ prevencia, teda taká, ktorá zlepšuje stav celého tela.

1. Vplyvy prostredia, životospráva + strava

Základným kameňom tohto typu prevencie je určite správna životospráva. Úplne prvým opatrením by malo byť zamedzenie pôsobeniu negatívnych faktorov prostredia, a to najmä fajčenia a stresu. Fajčenie poškodzuje nielen pľúca, ale aj celé telo. Na pokožku má dvojitý vplyv, jednak cez škodliviny, ktoré sa dostávajú do kože z krvi, ale aj priamym pôsobením dymu na ňu. V kombinácii so slnečným žiarením ide o veľmi intenzívne pôsobiaci faktor. Správna životospráva, teda dostatok správneho pohybu a strava bohatá na vitamíny a minerály nemá vplyv len na obehovú sústavu, ale okrem iného aj na stav pokožky. Pri zvýšenej aeróbnej telesnej námahe sa zvyšuje prietok krvi kožou niekoľkonásobne, čo zvyšuje prísun živín do nej a odplavovanie škodlivín a toxínov z nej. Takisto sa znižuje stres, čo ďalej zlepšuje jej stav. Okrem pohybu existujú aj výživové doplnky špeciálne zamerané na zlepšenie stavu pleti, prípadne na jej prípravu na slnenie. Medzi novšie z tohto radu produktov patria kolagénové tablety, prášok alebo kapsuly. Zvýšeným prísunom kolagénu sa mierne zlepšuje stav pleti.

2. Ochrana pokožky – UV filtre

Nemenej dôležité je chrániť kožu pred negatívnymi faktormi prostredia, nielen pred UV žiarením, ale aj pred intenzívnym teplom, chladom, vysušením alebo mechanickým poškodením. Najmä v lete, obzvlášť na horách alebo pri mori je dôležité používať ochranné prípravky s vysokým UV faktorom. Najlepšie je nevyhýbať sa prípravkom s maximálnym (SPF 50+) faktorom, pretože častou chybou býva šetrenie prípravkami. Ak sa natrie tenšia ako odporúčaná vrstva, klesá úmerne aj ochranný faktor. Ak teda týmto spôsobom spravíme z faktora 50 faktor 25, stále máme solídnu ochranu. Ak však z faktora 30 alebo nižšieho spravíme 15 a menej, ochrana už môže byť nedostatočná.

Hlavne v zimných mesiacoch je dôležité chrániť pokožku pred výrazným chladom, ktorý ju poškodzuje a vysušuje. Na tento účel výborne slúžia veľmi mastné krémy, ktoré vytvárajú bariéru medzi pokožkou a okolitým vzduchom.

3. Zákroky estetickej medicíny: znehybnenie svalov, výplne

Pri dynamických vráskach je prvou voľbou zabránenie sťahu svalov, ktoré ju tvoria. Na tento účel slúžia botulotoxínové injekcie. Hlavnými oblasťami ich použitia sú vrásky okolo očí (stračia nôžka), na čele a medzi obočím (vráska hnevu). Ak sú vrásky v týchto lokalitách viditeľné len dočasne, prípadne sú plytké, dochádza po aplikácii botulotoxínu k ich úplnému vymiznutiu. Ak sú tieto vrásky hlboké, viditeľné aj v pokoji, niekedy je nevyhnutné kombinovať botulotoxín s výplňovým materiálom s obsahom kyseliny hyalurónovej.

4. Kozmetika

V prípade jemných vrások a drsnejšieho povrchu kože je výbornou prevenciou pravidelná hydratácia pleti. Tá jej umožňuje rýchlejšie sa vyrovnať so zmenami prostredia a tiež udržiavať jej povrch zamatový. Okrem hydratácie je vhodné používať krémy alebo séra s obsahom aktívnych látok, ktoré sú schopné spomaľovať proces starnutia. Medzi takéto patria vitamíny, stopové prvky, minerály a i. Obzvlášť obľúbené sú látky príbuzné vitamínu A (retinoidy). V kozmetike sa používajú už vyše 20 rokov a majú viditeľné výsledky. Pôsobia na procesy až v jadrách buniek, preto sa ich účinky dostavujú až v priebehu 3 a viac mesiacov. Podobne zdĺhavo nabiehajúce efekty sú aj pri aplikácii peptidov. Peptidy sú v kozmetike novinkou a ide o malé, do kože ľahko prenikajúce molekuly zložené z niekoľkých aminokyselín. Fungujú ako informačné molekuly, čo znamená, že napodobňujú pôsobenie napr. rastových faktorov, protizápalových molekúl alebo signálov pre zvýšenie tvorby kolagénu.

5. Kozmetické zákroky, masáže

Procedúry, ktoré vykonávajú kozmetičky, sú nedocenené, pretože mnohé pôsobia najmä preventívne a nemajú výrazné okamžité účinky. Medzi tieto patria hlavne rôzne formy hĺbkovej hydratácie (napr. ultrazvukové vtláčanie kyseliny hyalurónovej), prípadne jej kombinácia s podávaním vitamínových sér. Hlavne vitamíny C a E pôsobia ako prirodzené antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie pleti. Tieto a podobné účinné látky sa dajú do kože vpravovať aj inými metódami, napr. bezihlovou mezoterapiou alebo klasickou mezoterapiou, prípadne galvanickou žehličkou.

Samostatnou kapitolou kozmetických ošetrení sú masáže. Či už ručné, alebo prístrojmi, masáže stimulujú kožné bunky – fibroblasty k novotvorbe kolagénu. Viaceré štúdie totiž preukázali, že fibroblasty je možné stimulovať nielen rastovými faktormi, lasermi a rádiofrekvenciou, ale aj mechanickým namáhaním – ťahom a tlakom. Okrem toho dochádza pri masáži aj k zrýchleniu prietoku krvi a lymfy, čím sa zlepšuje metabolizmus kože a podkožia. Takže okrem príjemného odbúrania stresu pôsobí masáž aj ako prevencia tvorby vrások.

Podobný, avšak mierne odlišný účinok má aj tvárová gymnastika. Ide o súbor cvikov, pri ktorých sa tvoria rôzne grimasy.

6. Spôsob spánku – kruhový vankúš, spanie na chrbte

Štýl, ako máme položenú hlavu počas spánku, je jedným z najdôležitejších faktorov tvorby vrások. Spánkom strávime zvyčajne až tretinu dňa, takže sily pôsobiace počas neho na tvár majú dostatok času spôsobovať deformácie a vrásky. Ideálnou prevenciou, čo sa týka spánku, je mať hlavu opretú záhlavím o vankúš a spať na chrbte. Ak spíme na boku, mali by sme striedať strany a nepreferovať len jednu. Môže to viesť k asymetrii nosovo-ústnych vrások a kútikov úst.

Pre tých, ktorí nedokážu spať inak ako na boku, môže byť riešením aj použitie rôzne tvarovaných špeciálnych vankúšov. Spoločným znakom týchto vankúšov je kruhový výrez v strede, prípadne tvar podkovy, takže líca sa o vankúš neopierajú. Ich výrobcovia tvrdia, že práve pri použití takýchto vankúšov nedochádza k deformácii tváre a tým k tvorbe vrások. Na druhej strane je však hlava o podložku opretá, takže ťažko posúdiť.


Komentár k obrázkom:

  • Obr. 1: Tvár bez tlaku na vankúš.
  • Obr. 2: Na tvári pri tlaku na vankúš vidieť prehĺbenie nosovo-ústnych vrások, ako aj vrások okolo očí.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava