Prejavy a liečba akné

Prejavy a liečba akné

Acne vulgaris je jedno z najčastejších kožných ochorení, ktoré postihuje 80% mladých ľudí vo veku od 11 do 30 rokov, podľa niektorých literárnych údajov sa vyskytuje u 100% dospievajúcej mládeže a dokonca u 3% starších osôb. Je to ochorenie neohrozujúce život pacienta, ale môže zanechať trvalé kozmetické, zdravotné alebo psychické následky pri neliečení alebo nesprávnom liečení tohto stavu. V súčasnosti sa akné nepokladá iba za estetický problém, ale aj sociálny. Podľa štatistických údajov ľudia s prejavmi akné sú o 60% viac nezamestnaní ako ľudia so zdravým vzhľadom tváre. Preto je potrebné dbať na skoré a správne liečenie tohto ochorenia.

Definícia

Akné je chronické zápalové ochorenie vlasového folikulu a mazovej žľazy – pilosebaceálnej jednotky. Postihuje kožné oblasti bohaté na mazové žľazy a vyznačuje sa mastným typom seborey (oleosa), poruchou rohovatenia buniek v oblasti vlasových folikulov s tvorbou komedónov, zápalových papulo- pustúl, uzlov a jaziev.

Príčiny vzniku

Vznik akné závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí dedičnosť, tvorba mazu, hormóny, baktérie, poruchy rohovatenia vlasových folikulov.

Dedičnosť

Sklon k akné je dedičný. Ak akné prekonali obaja rodičia dosahuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia u dieťaťa v puberte viac ako 50%.

Mazové žľazy a maz

Predpokladom vzniku akné je zvýšená tvorba mazu. Seborea sa vyskytuje takmer u všetkých pacientov s týmto ochorením. U eunuchov s mastným typom kože sa akné nevyskytuje. Pacienti s akné majú zväčšené mazové žľazy a produkujú viac mazu ako zdraví. Tlmením tvorby mazu sa akné zlepšuje. Maz v mazových lalôčikoch a a ich vývodoch neobsahuje mastné kyseliny, až kým nevznikne kontakt s baktériami infundibula. Sterilné cysty s mazom obsahujú triacylglyceridy, no nie mastné kyseliny a preto sa nezapaľujú. Naproti tomu mikroprostredie komedónov podporuje rast a rozmnožovanie inak nepatogénnych mikroorganizmov nachádzajúcich sa na koži (Propionibacterium acnes). Tieto obsahujú enzýmy štiepiace tuky, čím vznikajú voľné mastné kyseliny s komedogénnym účinkom.

Hormóny

Pred pubertou sú folikuly mazových žliaz malé. Vývoj lalôčikov mazových žliaz a množstvo produkovaného mazu riadia riadia mužské pohlavné hormóny (testosterón). Na tvorbe týchto hormónov sa zúčastňuje aj kôra nadobličky. U dievčat sa preto akné vyvíja vplyvom vyššej aktivity kôry nadobličiek. Estrogény (ženské pohlavné hormóny) vo zvýšenej koncentrácii obsiahnuté v antikoncepčných prípravkoch, alebo ich zvýšená tvorba v tehotnosti, tlmia nepriamo tvorbu mazu obmedzovaním tvorby androgénov.

Na vzniku akné sa uplatňujú štyri vyvolávajúce faktory.

  1. Zvýšená tvorba mužských pohlavných hormónov – androgénov v puberte vedie k zvýšenej produkcii mazu s následným zväčšením mazových žliaz.
  2. Zvýšené a urýchlené obnovovanie buniek v oblsti vlasového folikulu s následným uzatváraním ústia folikulu a vznikom mikrokomedónu. Dochádza k hromadeniu mazu, ktorý pre obsah skvalénu pôsobí komedogénne a má nízky obsah kyseliny linoleovej, ktorá je dôležitá pre udržanie integrity a funkcie folikulárneho epitelu.
  3. V nahromadenom maze dochádza k pomnoženiu Propionibacterium acnes (P. acnes), ktorého lipázy hydrolyzujú triglyceridy na komedogénne voľné mastné kyseliny.
  4. Uvoľnenie pro-zápalových mediátorov vedie k tvorbe zápalových prejavov na koži vo forme papúl, papulo-pustúl až nodulov.

Typy acne vulgaris a závažnosť prejavov

Rozlišujú sa 3 základné typy akné: acne comedonica (nezápalové prejavy), prítomnosť otvorených a zatvorených komedónov, acne papulopustolosa so zápalovými léziami menšími ako 5mm v priemere a acne conglobata (nodularis) s nodulmi väčšími ako 5mm v priemere.

Závažnosť prejavov podľa klasifikácie (Combined Acne Severity Classification) je posudzovaná na základe počtu a typu lézií na mierne, stredne ťažké a ťažké prejavy akné.

  • Mierne prejavy akné – menej ako 20 komedónov alebo menej ako 15 zápalových lézií alebo celkový počet prejavov menej ako 30
  • Stredne ťažké akné – 20-100 komedónov alebo 15-50 zápalových lézií alebo celkový počet prejavov 30-125
  • Ťažké akné – viac ako 5 nodulov, alebo celkový počet zápalových prejavov viac ako 50 alebo celkový počet prejavov viac ako 125

Iné formy akné

Acne cosmetica

Ochorenie sa vyskytuje mimo bežného veku akné. U žien so seboreou sa medzi 20. a 40. rokom vytvoria po neodbornom dlhodobom používaní komedogénne pôsobiacich látok v mastných kozmetických prípravkoch napr. nočné krémy husto uložené, malé uzavreté, veľmi zriedkavo otvorené komedóny. Nachádzajú sa hlavne na lícach, jarmových oblúkoch, brade a na čelových hrboľoch. Komedóny sa zapaľujú a môžu sa meniť na uzly. Súvislosť s kozmetikami pacienti spravidla nerozpoznajú.

Olejové, dechtové, živicové a halogénové akné

Mazacie, vŕtacie alebo surové oleje, dechtové produkty vyvolávajú pri trvalom kontakte prejavy ochorenia spravidla u ľudí so seboreou a so sklonom k akné. Na miestach kontaktu s týmito látkami (na tvári, stehnách a pod.) vznikajú najskôr komedóny. Stav sa môže vyvíjať až po ťažké zmeny s tvorbou nodulov a cýst.

Predmenštruačné, pomenuštruačné akné a akné v menopauze

U mnohých žien, u ktorých sa skôr neprejavilo akné, pribúdajú zápaľové prejavy na tvári v období pred menštruáciou alebo po nej. Podobné vyrážky sa nezriedka pozorujú po vysadení antikoncepcie, po pôrode a niekedy aj v menopauze (prechode).

Akné excoriée

Aj minimálne vyrážky akné predstavujú pre niektorých pacientov (zväčša mladé dievčatá a ženy) taký kozmetický a psychickú záťaž, že sa usilujú vytlačiť ich obsah a odstrániť každú vyrážku. Hechtami alebo nástrojmi poškodzujú povrch kože, čím vznikajú až drobné vriedky. Tieto sa potom hoja charakteristickou hviezdicovito vliačenou jazvou a zmenami pigmentácie.

Možnosti liečby akné

V súčasnosti je k dispozícii množstvo preparátov na liečbu akné. Podľa závažnosti prejavov je potrebné akné liečiť prípravkami, ktoré ordinuje dermatológ. Akné je ochorenie ako každé iné a pri neliečení alebo nesprávnej liečbe sa môžu prejavy podstatne zhoršiť a vzniknúť trvalé následky vo forme jaziev.

Liečba akné sa riadi podľa aktuálneho stavu prejavov. Pri prevahe komedónov sa používajú hlavne zlupovacie lokálne prípravky (chemický peeling) a mechanické čistenie, ktoré patrí do rúk kozmetičiek. . Pri prevahe zapalových prejavov je potrebné použiť prípravky s protizápalovým účinkom akými sú lokálne antibiotiká. Pri vzniku nodulov a ak sa prejavy nachádzajú aj v oblasti chrbáta, hrudníka je potrebná celková antibiotická liečba. U dievčat pri zlyhávaní lokálnej liečby je namieste vyšetriť aj pohlavné hormóny v krvi, gynekologické vyšetrenie – stav vaječníkov a podľa výsledkov prejsť aj na hormonálnu antikoncepciu. Hormonálna antikoncepcia nie je prvou voľbou liečby pri akné. Pri zlyhávaní lokálnej liečby, celkovej antibiotickej liečby a u dievčat antikoncepcie môže sa prejsť na liečbu izotretinoínom. Je to derivát vitamínu A, ukladá sa v tukovom tkanive a môže poškodiť plod. Preto ho nesmú užívať gravidné ženy. Dievčatá nesmú pri tejto liečbe otehotnieť.

Z fyzikálnych metód sa v liečbe akné uplatňuje používanie biostimulačného lasera, ktorý urýchľuje hojenie zápalových prejavov. Je to iba podporná liečba. Po liečbe akné na udržanie bezpríznakového stavu sa doporučuje použiť 70% kyselinu glykolovú, ktorú aplikuje dermatológ vo vybraných lekárkych zariadeniach.

Liečba akné si vyžaduje individuálny prístup a patrí do rúk dermatológa. Akné je chronické ochorenie a preto si vyžaduje dlhodobú zvýšenú starostlivosť o pleť. Pri zlepšení stavu liečbou je namieste udržiavanie kože bez neestetických prejavov a tu je namieste pravidelné mechanické čistenie pleti (aspoň 1 krát mesačne), používanie kvalitných kozmetických prípravkov so zlupujúcim (chemický píling) a odmasťujúcim efektom.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava