Záhady permanentného mejkapu

Záhady permanentného mejkapu

Faktom je, že permanentný mejkap je na svojom vrchole, a to nielen na Slovensku, ale na celom svete. Druhým faktom je, že PMU štylista má problém pri rozhodovaní, akými pigmentmi bude permanentný mejkap vykonávať. Značiek na trhu a internete je veľa. Čo robiť, keď všetci distribútori značkových pigmentov tvrdia, že ich pigmenty sú kvalitné, trvácne a zabezpečujú stabilitu farby v koži. Je toto tvrdenie pravdivé?

TRVÁCNOSŤ PIGMENTU V KOŽI

Na stránkach salónu, ktorý ponúka permanentný mejkap ako službu, sa trvácnosť prezentuje 1 rok, 1 a pol roka, 2 roky, ale aj 3 – 5 rokov. Zvyčajne je trvácnosť zdôvodňovaná technikou aplikácie, vekom a genotypom pleti. Dá sa na stránkach dočítať, s akými pigmentmi, akej značky a s akou prístrojovou či ručnou technológiou salón pracuje? Málokedy. Ba takmer vôbec.

Ak kozmetičke, ktorá PMU vykonáva, farba zle chytá a nedrží, čo vidí už pri prvej korekcii, a klientov, čo im farba nechytá, pribúda, siaha po druhej značke pigmentov. V dnešnom svete je v móde na sociálnych sieťach surfovať na vlne nespokojnosti, v blogoch, skupinách. Odporúčania nemajú konca. Kozmetička presedlá na inú značku. A bác. Znovu ten istý problém.

V čom spočíva skutočná pravda?

Trvácnosť pigmentových farieb určených na mikropigmentáciu obočia, očných liniek a pier nesúvisí s tou-ktorou značkou pigmentu. Súvisí to: # s voľbou techniky a hĺbkou vpravenia pigmentu do kože, napr. technika púdrová, čiarkovaná, tieňovaná # s výberom farby pigmentu – tmavá, tmavšia, najtmavšia # s vnútornými zapríčineniami jedinca (ochorenia a lieky), ako i vonkajšími vplyvmi # so spôsobom života a životným štýlom # s vekom a genotypom pleti. Preto žiadne pigmenty nemôžu zaručovať, že farba bude rovnako sýta po celý čas trvania tak, ako tomu bolo na začiatku. Pravdaže, pigmentová farba bledne, stráca na intenzite, zanecháva na koži po vyblednutí nepekné farebné stopy. To môže skresľovať tvrdenie o trvácnosti farby.

ZMENY VYTETOVANEJ FARBY

  • Časom sa prehlbuje vzájomné pôsobenie implantovanej zmesi farbiacich zložiek s kožou klientky a osobitosťami použitej techniky a prijatej mikropigmentácie.
  • Čas rozdielne pôsobí na rôzne farby v závislosti od chemického zloženia farbiacich zložiek a procesov metabolizmu v organizme človeka.
  • Je dôležité kontrolovať zmeny farby, t. j. dosiahnuť to, aby výsledná farba pri vyblednutí neprechádzala v neželanú farbu.
  • VOĽNÉ RADIKÁLY (vznikajúce od slnka, stresu, fajčenia) vyvolávajú pretvorenie niektorých chemických spojení v iné zložky s inou farbou.
  • Prirodzené procesy metabolizmu a obnovy kože tiež spôsobujú vyblednutie.
  • Niektoré pigmenty, napr. (dioxid titánu či oxidy železa) organizmus nerozpozná, tzn. ony zostávajú, nevytratia sa.
  • Chemická štruktúra nerozpustných organických farbív, ktoré sú súčasťou zmiešaného zloženia farebnej zmesi, vybraté na úkon, predstavujú dlhé reťazce so značným počtom molekúl kyslíka. Ich kontakt s voľnými radikálmi vedie k veľkej destabilizácii chemickej štruktúry, preto farbiace zložky na báze nerozpustných organických farbív sa vo väčšom množstve prípadov javia nie veľmi stabilnými. Preto iba niektoré z nich sú vhodné na mikropigmentáciu. Jedným slovom, časom sa odtiene farieb danej použitej zmesi v pigmente menia v závislosti od charakteristík každej zložky.

ZMENY VYTETOVANEJ FARBY V ZÁVISLOSTI OD HĹBKY ULOŽENIA PIGMENTU V KOŽI

Kde sa pigment v koži ukladá?

Na obrázku vidieť, že ideálne uloženie je v bazálnej membráne v makrofágoch. Fagocyty, bunky imunitného systému síce rozpoznajú farby ako cudzorodú zložku, avšak ak je farba bezpečná a nespôsobuje alergickú reakciu, neohrozuje tým zdravie človeka, uložia ju v makrofágoch (pohltia a uzavrú ju). Ak farba migruje, tzn. je uložená hlbšie, mimo bazálnej membrány, čo súvisí s nevhodnou hĺbkou aplikácie (tlak, ťah, smer, uhol vpichu, úchyt kože atď.), farba zanechá tmavé farebné stopy.

Bazálna membrána medzi epidermis a dermis je zložená z dvoch vrstiev:

  • lamina basalis – 20 až 100 nm hrubá vrstva, na ktorú nasadajú bázy epitelových buniek, viditeľná len pomocou elektrónového mikroskopu; dá sa ďalej rozdeliť na štrukturálne hustejšiu centrálnu časť (lamina densa) a na ňu nasadajúce „vonkajšie“ časti (laminae rarae); na molekulárnej úrovni ju tvorí sieť glykoproteínov laminínu a entaktínu, kolagénu IV a proteoglykánov; je produktom buniek epitelu a slúži ako polopriepustná membrána medzi nimi a väzivom
  • lamina reticularis – hrubšia vrstva bohatá na glykoproteíny; viaže na seba striebro a po farbení špeciálnym farbivom je viditeľná i dobrým svetelným mikroskopom
  • kotviace fibrily z kolagénu VII, prepájajúce obe vrstvy

Dajú sa tieto nepekné farebné stopy po PMU kamuflovať alebo odstrániť?

Kamuflovať sa dajú stopy odtieňov do červena a oranžova, tmavosivé a sivomodré stopy len čiernym pigmentom. Ak sa aj kamuflujú hnedým tmavým alebo svetlým pigmentom a podarí sa niečo dosiahnuť, nie je to trvácne, po čase znovu pôvodná stopa „vylezie“.

Zostávajú iné možnosti odstránenia, napr. laserom alebo v súčasnosti aj odstraňovačom na báze kyseliny mliečnej. (Pozor, nie je kyselina mliečna ako kyselina mliečna.)

Ako funguje takáto metóda napr. odstraňovača SC colorX na báze kyseliny mliečnej?

Uložená farba pod epidermis.

Roztok sa aplikuje do kože špeciálnou metódou.

Tekutina špeciálnymi ťahmi preniká až k makrofágom (fagocyty), ktoré uzavreli molekuly farby. Dá sa povedať, že ich fagocyty „nakopne“, tie rozpoznajú farbu ako cudzorodú a vytlačia ju smerom na povrch kože. A to všetky farebné zložky naraz.

Vytvorí sa chrasta, ktorá po odpadnutí berie farbu preč.

Zdanlivo jednoduché, avšak náročné. Vyžaduje si to odbornosť a skúsenosti v odstraňovaní. Záujemcovia, ktorí sa chcú takúto metódu naučiť, je žiaduce učiť sa od niekoho, kto s tou metódou má skúsenosti aspoň 3 roky.

VPLYV VONKAJŠÍCH FAKTOROV NA ZMENU FARBY

  • Vždy tou najpodstatnejšou príčinou, ktorá vplýva na degradáciu farby časom, je pôsobenie slnečného žiarenia a ochranná reakcia organizmu na cudziu substanciu.
  • Hneď po aplikácii PMU najčastejšie faktory sú: slnko, solárium, kozmetické ošetrenie – laser, alebo iné aktívne procedúry – môžu spôsobiť zmenu farby, degradáciu, dokonca vymiznutie.
  • SLNKO: červená do ružova, čierna do sivomodra, biela do žlta, žltá do svetložlta.
  • KOZMETIKA: červená do silnejšie ružova, žltá do svetložlta, čierna do svetločierna, biela do svetložlta.
  • LASER: červená do svetloružovej, žltá do svetložltej, čierna do sivočiernej. Biela do čiernej.

Bezpečné pigmenty majú nasledujúce charakteristiky:

  • Prísny výber surovín vysokej čistoty
  • Výroba v sterilných podmienkach
  • Presné miešanie minerálnych a organických pigmentov
  • Vynikajúce farbiace vlastnosti
  • Chromatická stabilita (vďaka výberu surovín)
  • Pigmentové disperzie upravené na hodnotu pH pleti, bez konzervačných látok
  • Sterilizované gama žiarením
  • Sterilita garantuje dobu platnosti 5 rokov
  • Nadväznosť podľa čísla šarže
  • Rešpektovanie požiadaviek ResAP/rezolúcia EÚ

Byť zdatný v kolorimetrii a pigmentológii je jedna z kľúčových súčastí úspechu PMU štylistu. Vyznať sa vo farbách pigmentov na jednej strane, vo farbách kože a tónoch, ako i podtónoch pleti si vyžaduje mať odborné vedomosti a praktické skúsenosti. Táto kľúčová súčasť profesionality PMU štylistu vo veľkej miere absentuje.

Preto na záver dôležité odporúčanie: „Absolvujte opakovane kurz kolorimetrie a pigmentológie, aby ste nadobudli istotu v takej významnej súčasti vašej práce.“

PhDr. Vlasta Pilmaierová, TASHA BEAUTY ACADEMY