Znamienka – téma stále aktuálna

Znamienka – téma stále aktuálna

Leto sa blíži a opäť je aktuálna téma o znamienkach. Aby sme vám priniesli užitočné informácie o výskyte znamienok, ich tvorbe a nebezpečnosti, porozprávali sme sa o nich s dermatológom MUDr. Martinom Sochorom, PhD., z Lekárskej kozmetiky Life Style.

Aké druhy znamienok poznáme?

Na koži sa počas života vytvoria rôzne prejavy, ktoré sú nielen neestetické, ale mnohokrát pre človeka aj nebezpečné. Môžu to byť tzv. hnedé materské znamienka, červené bodky alebo výrastky farby kože. Nie každý hnedý rastúci prejav na koži je však melanóm. Môže to byť  napr. aj neškodná starecká bradavica. Preto pri hnedých prejavoch na koži netreba podliehať panike, ale je potrebné navštíviť kožného lekára, aby podozrivé prejavy na koži vyšetril dermatoskopom, nemusí byť digitálny.

Aký je rozdiel medzi vypuklým a hladkým znamienkom? Ktoré je nebezpečnejšie?

To je ťažká otázka, pretože zhubný nádor kože, tzv. melanóm, môže mať rôzne formy prejavu. Rozlišujeme 4 základné typy malígneho melanómu:

  1. Povrchovo sa šíriaci melanóm patrí k najčastejším typom melanómu. Tvorí zhruba 65 % melanómov. Rastie najskôr povrchovo a až neskôr preniká do hĺbky.
  2. Nodulárny melanóm je charakteristický už od začiatku viditeľným hrboľom vyvýšeným nad okolitou kožou, nádor však prerastá aj do hlbších kožných štruktúr. Tvorí zhruba 20 % všetkých melanómov.
  3. Lentigo malígny melanóm vzniká väčšinou na koži, ktorá je poškodená chronickou expozíciou slnečnému (ultrafialovému) žiareniu. Najčastejšie u starších osôb na tvári.
  4. Akrolentiginózny melanóm vzniká predovšetkým na koncových partiách tela, na chodidlách či dlaniach alebo pod nechtami. Môže imitovať modrinu alebo nehojacu sa ranku.

Takže ak sa nám na našej koži niečo nepozdáva, je potrebné navštíviť kožného lekára a dať si znamienka vyšetriť.

Z čoho znamienka vznikajú?

Znamienka, tzv. pigmentové névy, sú väčšinou drobné škvrny alebo hrbolčeky na koži a slizniciach. Ich podstatou je ohraničené zmnoženie buniek tvoriacich hnedé farbivo melanín, ktoré je zodpovedné za sfarbenie znamienka.

Ktoré sú zhubné a ktoré nie? Ako to môže pacient rozlíšiť?

Pre laika je zložité a často nebezpečné stanoviť si diagnózu sám, aj preto platí, že jedna zbytočná návšteva u dermatológa je lepšia ako zanedbané ochorenie.

Napriek tomu platí pre laikov jednoduchá pomôcka, tzv. pravidlo ABCDE.

  • A Asymetry – asymetria
  • B Border – nepravidelné ohraničenie
  • C Color – farba, podozrivé je, ak sa znamienko farebne zmení, stmavne, nachádzajú sa v ňom rôzne druhy farieb
  • D Diameter – všetky znamienka s priemerom nad 5 mm je potrebné ukázať dermatológovi
  • E Elevation – znamená, že akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože (ale aj do šírky) je podozrivá.

Kedy je dobré dať si znamienko odstrániť?

Ak sa pri dermatoskopickom vyšetrení zistia určité známky atypie znamienka alebo sa znamienko mení, krváca, rastie, je vhodné ho odstrániť chirurgicky s ochranným lemom  a následne je potrebné histologické vyšetrenie, aby sme presne vedeli, o aký typ znamienka ide.

Čo sa stane, keď si znamienko poraníme alebo odtrhneme?

V prípade poranenia znamienka je potrebné navštíviť dermatológa, ktorý znamienko vyšetrí a posúdi, či naozaj ide o znamienko.

Mnoho znamienok vzniká aj zo slnka. Sú takéto znamienka nebezpečné?

Ochrana kože pred pôsobením slnečného (ultrafialového) žiarenia sa prejavuje tvorbou hnedého farbiva v koži. Po nadmernom slnení vznikajú na koži znamienka, z ktorých niektoré  môže byť aj melanóm, pretože na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov. Predovšetkým je to ultrafialové žiarenie, hlavne jeho UVB zložka. Veľký podiel však zohráva aj genetická predispozícia. Vyššia pravdepodobnosť vzniku zhubného nádoru zo znamienka je u ľudí, u ktorých sa takýto nádor vyskytol už predtým v rodine, ale vplyv má aj náš pobyt na slnku v útlom detstve. V súčasnosti sa predpokladá, že počet znamienok na našej koži súvisí aj s dávkou ultrafialového žiarenia, ktoré sme dostali v prvých rokoch života. Ľudia so svetlou pokožkou a svetlými vlasmi a očami (fototyp I) sú náchylnejší na rozvoj melanómu ako ľudia tmavšej pleti.

Ako sa vyhnúť tvorbe znamienok?

Keďže tvorba znamienok je podmienená pôsobením ultrafialového žiarenia, je potrebné nevystavovať sa vysokej dávke slnečného žiarenia. V lete sa nezdržiavať na slnku medzi 11. a 15. hodinou, nosiť klobúk alebo čiapku, nespáliť sa na slnku, malé deti chrániť najvyššími ochrannými faktormi (50+) a šatami.

Aké znamienka by si mali pacienti dávať pravidelne kontrolovať?

Ak sa vyskytuje na tele veľa znamienok, ktoré sú nerovnako sfarbené, nepravidelnej veľkosti, ak sa v rodine vyskytol melanóm, treba si dať vždy po lete znamienka skontrolovať dermatológom.