Čo je koenzým Q10?

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 (vitamín Q) je látka prirodzene obsiahnutá v bunkách ľudského tela, najmä v bunkách aktívnych a zaťažovaných (napríklad v bunkách srdcového svalu, v mozgu, v pečeni).

Zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe energie a v ochrane buniek pred poškodením toxickými voľnými radikálmi.

Ochraňuje tak bunky pred poškodením a pred predčasným starnutím. Mladý zdravý jedinec udržiava normálne hladiny koenzýmu Q10 príjmom z potravy a vlastnou produkciou. Po dvadsiatom roku veku dochádza k úbytku koenzýmu Q10 v organizme tak, že po štyridsiatke je ho polovica pôvodného množstva. Bunky sa potom stávajú náchylnejšími na poškodenie, horšie využívajú energiu pre svoju existenciu a činnosť. Ak dôjde k poklesu koenzýmu Q10 v organizme pod potrebnú úroveň, môže sa to prejaviť zníženou výkonnosťou organizmu, horšie toleranciou záťaže, zníženou pracovnou aktivitou, únavou, zníženou schopnosťou regenerácie.

 U osôb, kde sa organizmus musí vyrovnávať s niektorým z dlhodobo zaťažujúcich ochorení (napríklad cukrovka, vysoký tlak, angina pectoris, srdcová nedostatočnosť, liečba pre vysoký cholesterol a pod.), má udržanie normálnej hladiny koenzýmu Q10 pre organizmus ešte väčší význam.

Koenzým Q10 je prirodzene prítomný v potrave, napríklad v hovädzom mäse, v srdci, pečeni, obličkách, sójovom oleji, sardinkách, makrele, búrskych orieškoch. Aby sme urobili priemer pre príjem koenzýmu Q10 potravou – pre prijatie 30 mg koenzýmu Q10 by sme museli zjesť približne pol kilogramu sardiniek, kilogram hovädzieho, alebo viac ako kilogram búrskych orieškov.

Nie je opisovaná toxicita, ani nežiaduce vedľajšie účinky podávania koenzýmu Q10 ako doplnku stravy.

Stres je jedným z faktorov, ktorý sa podieľa na vzniku voľných kyslíkových radikálov v organizme.

Voľné radikály sú nestabilné a škodlivé častice, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri látkovej premene v našich bunkách. Veľké množstvo voľných radikálov sa vytvára vo zvýšenej miere z cigaretového dymu, alkoholu, UV žiarenia, smogu a pri nadmernej fyzickej námahe.

Ide o molekuly, ktoré stratili svoju dôležitú časť – jeden zo svojich elektrónov nesúcich náboj. Za stabilnej situácie sa elektróny vyskytujú v pároch. Na získanie pôvodnej rovnováhy (elektrickej neutrality) musia radikály buď získať jeden elektrón od okolitých molekúl, alebo sa zbaviť svojho nepárového, pričom dochádza k poškodeniu okolitých štruktúr. S malým množstvom voľných radikálov sa organizmus dokáže vyrovnať. Ak ich však vzniká príliš veľa, nestačí ich telo odbúrať a dochádza k napádaniu a poškodzovaniu buniek.

Látky neutralizujúce účinok voľných radikálov sa nazývajú antioxidanty.

Sú to látky, ktoré môžu voľným radikálom poskytnúť vytúžený elektrón, bez toho aby im to uškodilo. Ak sa stretne antioxidant s radikálom, dôjde k presunu elektrónu, radikál zaniká a bunkové štruktúry sú tým chránené. Ak nedôjde k stretnutiu s antioxidantom, radikál ničí okolité bunky a výsledným prejavom je pomalá degenerácia nazývaná starnutie. Čím viac bunkových štruktúr je takto napadnutých, tým je starnutie rýchlejšie. Čím dôležitejšie bunky sú poškodené, tým vážnejšie sú prejavy.

Koenzým Q10 je veľmi účinný antioxidant.

Ak je teda organizmus vystavený pôsobeniu stresu, vysokému pracovnému vyťaženiu, prípadne znečistenému životnému prostrediu (smog), pri ktorom vznikajú voľné radikály a tým je narušená rovnováha medzi nimi a antioxidantmi, je vhodné dodávať antioxidanty formou potravinových doplnkov.

Užívaním koenzýmu Q10 je organizmus doplnený o účinný antioxidant. Ten likviduje voľné radikály, tým sú chránené jeho bunky, ktoré potom dlhšie a dobre fungujú.

Napríklad:

Koenzým Q10 zabraňuje vzniku oxidovanej formy LDL cholesterolu, tej formy cholesterolu, ktorá sa uplatňuje v procese aterosklerózy, keď dochádza k poškodzovaniu vnútorného povrchu ciev.

Navonok sa užívanie koenzýmu Q10 prejaví dobrou regeneráciou po záťaži, dobrou funkciou imunitného systému, celkovou odolnosťou a vitalitou.

R. S.