Domáci pomocníci na krajšiu pleť II

Domáci pomocníci na krajšiu pleť II

V minulom článku sme si predstavili najpoužívanejšie prístroje na domáce skrášľovanie. Medzi ne patria LED masky, stimulátory svalov tváre a dermarollery. V dnešnej časti si predstavíme ďalších pomocníkov alebo metódy v domácom boji proti starnutiu.

Dermaplaning

Možno vám toto slovo znie úplne cudzo, ale predstavuje veľmi starú a jednoduchú metódu starostlivosti o pleť. Ide o spojenie slov derma (koža) a anglického plane, čo v tomto prípade znamená rovina alebo zarovnať (alebo aj hobľovať). Jednoducho povedané, ide o špeciálne a veľmi jemné holenie tváre! Má aj zložitejšiu definíciu: ide o použitie ostrého nástroja (žiletky alebo v minulosti aj britvy) na exfoliáciu a depiláciu kožného povrchu. Touto metódou sa teda pokožka zbaví nadbytočných vrstiev odumretých buniek, jemných chĺpkov (tzv. velusových) a tým sa pripraví na vstrebanie aktívnych látok z povrchu. Na rozdiel od klasického holenia sa na dermaplaning používajú špeciálne menšie čepieľky, ktoré postačujú na zoškrabnutie odumretých buniek a odstránenie jemných chĺpkov. Nemusia byť také veľké ako na klasické holenie, keď treba prerezať hrubé chlpy. Vôbec nejde o nejakú novinku, veď túto metódu používala už Marilyn Monroe a Liz Taylor. Vedeli asi dobre, prečo toto ošetrenie využívali. Jeho pôsobením je pleť hladšia a má jemnejší povrch. Pohybmi žiletkou a miernym tlakom sa pleť aj masíruje, vďaka čomu sa dobre prekrví a je aj prežiarená.

Ako na to?

Vo svete kozmetičiek sú dva názory, ako robiť dermaplaning. Jeden je, že sa čepieľkou pohybuje po perfektne vyčistenej suchej pleti. Rozšírenejší a aj pochopiteľnejší spôsob je klasický, použitie peny na holenie na vlhkej pleti. Tradične sa pohybuje zhora tváre od očí smerom dolu, pričom po bokoch je dobré pleť mierne napínať, aby sa čepieľka ľahšie kĺzala. Čepieľka nesmie byť kolmo na tvár, ale pod uhlom asi 45 stupňov, a nesmie sa na ňu tlačiť, aby neporezala pleť. Na trhu sú rôzne produkty na domáce ženské holenie tváre, niektoré dokonca vibrujú, čím uľahčujú pohyb čepieľky po povrchu pleti a zlepšujú jej prekrvenie. Po skončení vidieť na čepieľke alebo žiletke jemné chĺpky a odumreté bunky. Pleť nesmie krvácať. Ak niekde krváca, znamená to zlú techniku, možno aj nevhodnú alebo poškodenú čepieľku. Ošetrenie sa odporúča opakovať po 4 až 6 týždňoch, aj keď niektoré youtuberky odporúčajú častejšie zákroky.

Ošetrenie je vhodné pre ženy s jemnými chĺpkami a hladkou pleťou. Nie je vhodné na príliš suchú, tenkú a citlivú pleť ani pre dámy s výraznými vráskami (hrozí poranenie). Rozhodne sa nemá vykonávať pri aktívnom akné alebo infekcii kože v mieste zákroku (napr. herpes a iné), keď hrozí roznesenie infekcie na celú tvár. Neodporúča sa ani pri iných kožných chorobách na tvári, napr. ekzém.

Hneď po ošetrení môže byť pleť ružová, ale iné zmeny okrem krajšieho povrchu na nej nevidieť. Pre mikrotrhlinky je pleť citlivejšia na vonkajšie prostredie a zásahy, takže ju treba hydratovať a pár dní chrániť pred slnkom. Asi 2 – 3 dni po zákroku sa neodporúčajú retinoidy, chemické alebo iné peelingy a pobyt na slnku.

Mnohé dámy sa obávajú, že opakovaným holením chĺpky zosilnejú a stmavnú. To sa deje ako následok hormonálnych zmien, ale nie opakovaným holením. V niektorých internetových diskusiách a článkoch odporúčajú dermaplaning aj na odstránenie jaziev po akné alebo na stimuláciu tvorby kolagénu, no na tieto efekty chýbajú vedecké poznatky a vplyv na ne nedáva logický zmysel. S dermaplaningom je to ako s inými ošetreniami – radšej opatrne a menej často, možno aj vôbec, ako skončiť s porezanou tvárou.

obrázok k článku Domáci pomocníci na krajšiu pleť II - masážny kameň guasha
masážny kameň guasha
obrázok k článku Domáci pomocníci na krajšiu pleť II - dermaplaning čepeľ
dermaplaning čepeľ
obrázok k článku Domáci pomocníci na krajšiu pleť II - sonická kefka
sonická kefka

Masážne prístroje

Použitie masážnych prístrojov je rozhodne oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie ako  spomínané holenie tváre. Oproti holeniu tiež, v závislosti od prístroja, prináša niektoré benefity. Medzi ne patrí vibračná masáž alebo chladenie či, naopak, ohrievanie pleti. Pomôcky na domáce masírovanie pleti sú veľmi rôzne od úplne jednoduchých valčekov z rôznych materiálov cez podobné, ale vibrujúce valčeky až po rotujúce alebo vibrujúce kefky. Niektoré z nich majú dokonca jednu časť vyhrievanú alebo, naopak, chladenú. Na internete ich nájdete aj pod názvom sonické kefky alebo ultrazvukové kefky. Dala by sa sem zaradiť aj ultrazvuková škrabka na domáce použitie, ale väčšinou má ďalšie funkcie, takže o nej inokedy. Nezvyčajnými pomôckami na domácu masáž tváre sú kamene používané v tradičnej čínskej medicíne na ošetrenie nazývané Gua Ša (na internete nájdete aj ako Gua Sha). Majú tvar ypsilonu, pleť sa nimi masíruje a vďaka hranám aj zbavuje nečistôt. Na ich výrobu sa používa takmer výlučne jadeit, ktorému čínska medicína pripisuje mimoriadne liečivé účinky.

Ako na to?

Najjednoduchšie zo všetkých masážnych pomôcok sa používajú klasické valčeky. Výhodnejšie sú tie, ktoré majú na jednom konci rukoväte väčší valček a na druhom konci menší valček (na okolie očí). Lepšie ako plastové sú kamenné, lebo si uchovajú teplo alebo chlad. Kovové sú tiež dostupné, ale kov má dosť rýchly prestup tepla, takže ak sa zmrazí, môže teoreticky spôsobiť aj omrzliny. Niektoré sú dokonca pozlátené, čo síce pôsobí luxusne, ale nemá žiadny praktický význam. Hlavným účinkom valčekov je lymfodrenáž, preto treba dodržať smer pohybu a aj mierne tlačiť.

Samotné použitie je extrémne jednoduché. Valčekom sa pri miernom tlaku na pokožku pohybuje zo stredu von a mierne dohora (zhruba v smere sánky). Pohyby sú rýchle a opakujú sa niekoľkokrát (3 aj 10). Na okolie očí je vhodné použiť menší predchladený valček a pomalými pohybmi masírovať okolie očí od stredu von. Chlad a masáž pomáhajú v boji s opuchmi dolných viečok. Ošetrenie je vhodné ako každodenná ranná rutina. Veľmi podobne sa používajú aj kamene na Gua Ša ošetrenie a vďaka ich tvaru sa dá ľahko masírovať sánka, ale aj oblé čelo. Ošetrenie sa dá spraviť na dobre vyčistenej suchej pleti, ako aj za použitia séra alebo pleťového mlieka.

Vibračné kefky, známe aj ako sonické kefky, sú prepracovanejšími pomocníkmi v domácej starostlivosti o pleť. Väčšiu časť prístroja zaberá silikónová kefka a pri drahších modeloch menšiu aj vyhrievaný povrch na zlepšenie prekrvenia. Pred použitím treba pleť umyť a naniesť čistiaci gél, ktorý zvyšuje účinky samotnej kefky. Vo vnútri kefky je motorček, vďaka ktorému rýchlo vibruje. Vibrácie majú viacero účinkov: čistia a stimulujú lymfodrenáž, takže pomáhajú pleti zbaviť sa toxínov vnútri a odumretých buniek na povrchu. Vibrácie sú tiež už dlho známe schopnosťou zvyšovať metabolizmus fibroblastov – buniek tvoriacich kolagénové a elastínové vlákna a medzibunkovú hmotu. Ich stimuláciou sa zlepšuje kvalita pleti (hlavne pružnosť a pevnosť). Na zvýšenie prekrvenia slúži vyhrievaná plocha, ktorou sa pohybuje po tvári.

Niektoré kefky umožňujú aj nastavenie rýchlosti vibrácií, prípadne majú z jednej strany kefku a z druhej masážnu plochu bez kefky. Pomalšie vibrácie sú vhodné na masáž hladkou plochou a rýchle na jemnú exfoliáciu (odstránenie) povrchových nečistôt, mejkapu a odumretých buniek. Celé ošetrenie sa začína nanesením čistiaceho gélu na navlhčenú pleť. Kefka sa nastaví na rýchle vibrácie a krúživými pohybmi z centra tváre k okrajom sa niekoľkokrát prejde. Tvár treba potom umyť vodou, aby sa zmyli všetky nečistoty uvoľnené do gélu. Následne sa na pleť nanesie sérum alebo krém v tenkej vrstve a kefka sa nastaví na pomalé vibrovanie – masírovanie. Jemným prítlakom sa masíruje celá tvár ťahaním od centra (nosa) k okrajom tváre. Tieto ťahy je možné robiť buď kefkou, alebo jej opačnou, hladkou plochou, prípadne vyhrievanou plochou. Vyhrievanie stimuluje prekrvenie a vstrebanie účinných látok zo séra alebo krému. Ak trvá dlhšie, treba sérum alebo krém pridať, aby bol povrch stále vlhký. Ošetrenie je vhodné na každodenné použitie, ideálne večer, keď pomôže s odstránením mejkapu a nečistôt po celom dni. Tento zákrok nie je vhodný pri infekciách (aktívne akné, herpes atď.), poranení kože alebo kožných chorobách v mieste ošetrenia. Ošetrenie sa dá rozšíriť aj na krk alebo aj dekolt. Ošetrenie tváre zaberie len pár minút a ušetrí čas odstraňovania mejkapu, takže v konečnom dôsledku naň netreba veľa času. Výsledky v podobe krajšej a prežiarenej pleti vidieť už po pár dňoch až 2 týždňoch. Veľmi podobne sa používajú aj rotujúce kefky, tie však nemajú možnosť masáže a vyhrievania, sú väčšie, takže aj cestovanie s nimi je náročnejšie.

obrázok k článku Domáci pomocníci na krajšiu pleť II - masážny valček z jadeitu
masážny valček z jadeitu

Záver

V tomto článku sme si predstavili jednu veľmi starú metódu domácej starostlivosti o pleť – dermaplaning, ktorá nie je úplne bezpečná v rukách začiatočníčok. Robí však kožný povrch hladším a krajším a zároveň zlepšuje prienik aktívnych látok z kozmetiky do kože. Druhou metódou je domáca masáž tváre (prípadne aj krku a dekoltu), ktorá tiež patrí medzi klasické metódy starostlivosti, ale už má aj nové spôsoby v podobe sonických kefiek. Masáž tváre slúži hlavne ako lymfodrenáž, čím zvyšuje odplavovanie toxínov z pleti, znižuje až odstraňuje opuchy, zlepšuje prekrvenie, čím zvyšuje metabolizmus buniek. Pri použití kefiek pomáha aj odstraňovať odumreté bunky a nečistoty z povrchu a vibráciami priamo stimuluje aktivitu fibroblastov. Obidve tieto metódy sa dajú navzájom kombinovať s rozumnými časovými odstupmi a inými spôsobmi domácej starostlivosti o pleť. Vibrujúce kefky však predstavujú predsa len moderný a bezpečný prvok aj v rukách úplnej začiatočníčky.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava