Mnohostranné použitie kyseliny hyalurónovej

Mnohostranné použitie kyseliny hyalurónovej

Z dvoch stavebných jednotiek z kyseliny glukurónovej a N-acetylglukozamínu vzniká mukopolysacharid – kyselina hyalurónová, prvýkrát izolovaná v r. 1934 z hovädzích očí. Až neskôr sa dokázalo, že tento biopolymér má kľúčovú úlohu pre štruktúru a funkciu očí, kože a kĺbov.

Prvými „pacientami“ pri ktorých sa táto kyselina s úspechom používala boli závodné kone s bolesťami kĺbov.

S rozvojom nových metód technologického postupu prípravy je dnes získavaná pre mnohostranné použitie v požadovanej kvalite i v množstve. Fermentačným postupom sa získava z bakteriálnych kultúr napr. nepatogenných kmeňov streptokokov, ktoré majú na svojom povrchu obal tvorený kyselinou hyalurónovou. Ďalším čistením a spracovaním vzniká konečný produkt, ktorý neobsahuje cudzorodé bielkoviny, nemá preto alergizujúce vlastnosti. , ona rozdiel od predchádzajúceho postupu získavania z kohútich hrebeňov inaktivovaním vírusmi.

Použitie kyseliny hyalurónovej

Najviac preparátov s touto kyselinou sa využíva pri intraartikulárnej (vnútrokĺbnej) liečbe artrózy, ďalej v oftalmológii, pri operáciách očí. Prvé preparáty na európskom trhu používané v ortopédii i v oftalmológii sa objavili v rokoch 1995/96 ako analgetiká/antireumatiká vo forme injekčných roztokov. Ako oftalmologiká neskôr ako roztoky alebo očné kvapky. V dermatológii ako gélové implantáty (výplne) na korektúru deformácií na koži.

Význam v terapii artrózy

Artróza je časté degeneratívne ochorenie kĺbov sprevádzané bolestivosťou a obmedzenou pohyblivosťou, ktoré môže viesť až k invalidite. Je častá napr. v kolennom, bedrovom alebo ramennom kĺbe. Injekcie tejto kyseliny priamo do kĺbu v relatívne začiatočnom štádiu ochorenia vedú ku krátko- i dlhodobému zlepšeniu.

Význam v oftalmológii

Pri očných operáciách sa používajú sterilné roztoky tejto kyseliny pre svoje zvlhčujúce a premasťujúce vlastnosti pri poruchách videnia, pri operáciách laserom.

Liečivo alebo len medicínsky produkt?

Nemožno v terapii tieto dva názvy považovať za rovnocenné. Rozdiel v ponímaní vychádza z ich účinku, „medicínske produkty“ majú terapeutický efekt založený nie na farmakologickom účinku, ale spravidla na fyzikálnom princípe. V prípade použitia tejto kyseliny ide v podstate o fyzikálne pôsobenie, založené na zvýšení hydratácie tým, že viaže na seba vodu.

Vyhladzovanie vrások a jasu pokožky

Priamou aplikáciou kyseliny hyalurónovej sa odstraňujú vrásky na tvári na určitú dobu (6-12 mesiacov). Mnohé pracoviská lekárskej kozmetiky poskytujú tieto služby. Iným spôsobom jej kozmetického použitia je zvýraznenie kontúr hornej pery.

1% kyselina hyalurónová sa používa v technike nazývanej mezoterapia. Kyselina hyalurónová je prirodzenou zložkou dermy (zamše) a s pribúdajúcim vekom je jej tvorba znížená. Preto v nechirurgickej technike označovanej ako mezoterapia sa priamo do dermy (mikroinjekciami intradermálne) aplikuje sterilný roztok kyseliny hyalurónovej ako implantát pod stredne hlboké alebo jemné vrásky na tvári, krku alebo dekolte za účelom omladenia dehydratovanej pokožky a výplne jemných vrások.

Mnohostranne využiteľný biopolymér získavaný dnes z bakteriálnych kultúr si tak našiel použitie nielen v medicíne ale i v dermokozmetike vo forme injekčných implantátov pre svoje fyzikálno-chemické vlastnosti.