Prečo je dôležitý rybí kolagén v kombinácii so zinkom, vitamínom C a kyselinou hyalurónovou?

Prečo je dôležitý rybí kolagén v kombinácii so zinkom, vitamínom C a kyselinou hyalurónovou?

Najnovšie poznatky o kolagéne a jeho tvorbe v ľudskom organizme

Čo je to kolagén a kde sa v ľudskom organizme vyskytuje?

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá sa nachádza v mimobunkovom priestore. V ľudskom organizme je hlavnou súčasťou tzv. spojivových tkanív. Makromolekula kolagénu je tvorená tzv. trojitou skrutkovnicou vlákien. Pri dostatočnom zastúpení v medzibunkovom priestore dodáva kolagén viacerým tkanivám dôležité mechanické vlastnosti, najmä pevnosť. Kolagén je veľmi dôležitou súčasťou kože, ktorej dodáva pevnosť a spoločne s ďalšou dôležitou medzibunkovou bielkovinou – elastínom – aj pružnosť.

Základné dlhé kolagénové vlákno sa skladá z kratších úsekov – kolagénových peptidov. Ich základnými stavebnými súčasťami sú – ako pri všetkých bielkovinách – aminokyseliny. V prípade kolagénu sú to najmä 4 hlavné aminokyseliny, a to glycín, prolín, hydroxyprolín a hydroxylyzín. Aminokyseliny hydroxyprolín a hydroxylyzín vznikajú v ľudskom organizme z ich prekurzorov prolínu a lyzínu za účasti kyseliny L-askorbovej (vitamín C). V ľudskom organizme je kolagén produkovaný v koži väzivovými bunkami (fibroblasty) a epitelovými bunkami, v kĺbových chrupavkách tzv. chondroblastmi, v kostiach osteoblastmi.

V súčasnosti je známych takmer 30 rôznych typov kolagénu.

Tak ako každá makromolekula aj dlhá trojitá skrutkovnica kolagénu sa vekom skracuje (fragmentuje) na kratšie častice, v dôsledku čoho klesá pevnosť kolagénu, a teda aj pevnosť tkanív, v ktorých sa nachádza. Tento stav zhoršuje aj ďalší nepriaznivý faktor, a to pokles novotvorby kolagénu. Na koži sa to prejavuje najskôr stratou prirodzeného napätia (tonusu), ochabnutím a neskôr vznikom prvých, spočiatku len jemných diskrétnych vrások. Nástup a priebeh opísaných procesov starnutia kože významne zvyšujú a urýchľujú nepriaznivé faktory vonkajšieho životného prostredia, najmä nadmerný účinok ultrafialového a infračerveného žiarenia, cigaretového dymu a iných vonkajších chemických vplyvov a nedostatočný príjem tekutín. Nepriaznivé zmeny štruktúry kolagénovej makromolekuly sa začínajú už po 25. roku života a na koži sa viditeľne  začínajú prejavovať okolo 30. roku.

Prísun kolagénových peptidov spolu s ďalšími látkami, uľahčujúcimi organizmu ich využitie na novotvorbu kolagénu (kyselina L-askorbová, čiže C vitamín, a organizmom využiteľná forma zinku) nástup, priebeh a intenzitu procesu starnutia kolagénu výrazne spomaľujú a tým odďaľujú vývoj viditeľných prejavov starnutia kože.

Výživový doplnok COLLAGE TABS HA s obsahom rybích aminokyselín, vitamínu C, zinku a kyseliny hyalurónovej sa užíva perorálne a prináša do ľudského organizmu dôležité komponenty, z ktorých sa kolagén syntetizuje prirodzenou cestou. Vhodným doplnkom na zlepšenie mechanických vlastností kože je nízkomolekulová kyselina hyalurónová.

Zloženie tabliet COLLAGE TABS HA

Zloženie výživového doplnku COLLAGE TABS HA je unikátne tým, že na rozdiel od podobných „kolagénových“ výživových doplnkov obsahuje nielen tzv. kolagénový hydrolyzát (kolagénové peptidy), ale aj ďalšie zložky, ktorých prítomnosť je pre novotvorbu kolagénu v organizme – teda pre využitie kolagénových peptidov dodávaných v samotnom výživovom doplnku – absolútne nevyhnutná. Ide predovšetkým o biologicky aktívnu formu zinku, ktorý pri syntéze kolagénu v ľudskom organizme hrá dôležitú pomocnú funkciu (pôsobí ako katalyzátor), a vitamín C, ktorý je pre novotvorbu kolagénu v ľudskom organizme rovnako nevyhnutný. Ďalšou významnou zložkou výživového doplnku COLLAGE TABS HA je nízkomolekulová kyselina hyalurónová. Vďaka uvedenému zloženiu je účinnosť tohto výživového doplnku veľmi vysoká

Hlavné aktívne látky výživového doplnku COLLAGE TABS HA

Hlavnou aktívnou látkou výživového doplnku COLLAGE TABS HA je zmes kolagénových peptidov a kyseliny hyalurónovej s malou molekulou, zabezpečujúcou jej rýchly prienik z gastrointestinálneho traktu. Peptidy sú skupinami aminokyselín – základných stavebných jednotiek všetkých bielkovín v každom živočíšnom organizme. Hoci v kozmetike sa veľmi často používajú kolagénové peptidy bravčového a hovädzieho pôvodu, pri výrobe všetkých kolagénových prípravkov DERMATOKOZMETIKY SKINIUM i výživového doplnku COLLAGE TABS HA boli uprednostnené peptidy rybieho pôvodu z viacerých racionálnych dôvodov:

  1. eliminovalo sa riziko prenosu tzv. priónov zodpovedných za chorobu označovanú ako BSE (bovínna spongiformná encephalopatia), známu aj ako choroba šialených kráv,
  2. vylúčil sa potenciálny prienik antibiotík, hojne používaných pri chove ošípaných.

Použité kolagénové peptidy sú vyrobené náročným technologickým postupom z kože voľne žijúcich morských rýb (nie z rýb pochádzajúcich z umelých odchovov!). Výrobný proces je monitorovaný viacstupňovou kontrolou. Výsledný produkt je podrobený detailnej analýze zameranej najmä na všetky do úvahy prichádzajúce škodliviny, najmä ťažké kovy a mikrobiálnu kontamináciu a následne aj na senzorické vlastnosti.

Nemenej významnou súčasťou výživového doplnku COLLAGE TABS HA je nízkomolekulová kyselina hyalurónová (ďalej len „KH“). Je to ľudskému telu vlastná prírodná substancia. Vyskytuje sa v množstve tkanív ľudského organizmu, najmä v chrupavkách, sklovci, vnútrokĺbovej (tzv. synoviálnej) tekutine, v pupočníku a aj v koži. Nachádza sa však aj v organizme iných živočíchov: v relatívne vysokej koncentrácii sa nachádza v hrebienkoch kohútov, z ktorých sa ešte donedávna izolovala (v súčasnosti sa vyrába fermentáciou). Hoci v ľudskom organizme sa KH vytvára, jej produkcia so stúpajúcim vekom klesá a jej molekuly sa postupom času fragmentujú (rozpadajú sa na čoraz kratšie reťazce). To je jedna z hlavných príčin starnutia kože s nežiaducimi vonkajšími prejavmi, ako sú strata prirodzeného turgoru (napätia), pokles pevnosti a elasticity kože, ochabnutie až zvrásnenie kože a vrásky.

Veľkosť molekuly kyseliny hyalurónovej sa vyjadruje ako jej molekulová hmotnosť. Od nej sa odvíja schopnosť prieniku molekuly kyseliny hyalurónovej cez kožu. Čím je molekula väčšia, tým je prienik ťažší a naopak.

Roztok kyseliny hyalurónovej je veľmi viskózny – táto jeho vlastnosť sa využíva na funkciu „maziva“ kĺbov. Kyselina hyalurónová plní však aj množstvo iných významných funkcií: vďaka viazaniu vody hydratuje tkanivá, je bariérou pre vírusy a baktérie a uplatňuje sa aj v priebehu zápalových reakcií. Významnú funkciu plní aj v reparačných (hojivých) procesoch, pretože bráni ukladaniu kolagénu a tým tlmí veľkosť jaziev.

V medicíne sa využívajú regeneračné a reparačné účinky KH, a preto sa používa najmä v lokálne aplikovaných prípravkoch pri ošetrovaní popálenín a jaziev. V poslednom čase sa rozširuje využitie KH aj v korektívnej a estetickej dermatológii a kozmetike, a to vo forme povrchovo aplikovaných prípravkov najmä na potlačenie prejavov starnutia kože („anti-aging“) a pri redukcii vrások („anti-wrinkle“).

Ďalšou významnou zložkou výživového doplnku COLLAGE TABS HA je zinok v biologicky aktívnej forme, ktorý plní funkciu katalyzátora a je nevyhnutný pre novotvorbu molekúl kolagénu z kolagénových peptidov.

Kyselina L-askorbová (vitamín C) sa podieľa na tvorbe dvoch (hydroxiprolínu a hydroxilyzínu) zo štyroch aminokyselín, ktoré sú súčasťou kolagénových peptidov a súčasne sú základnými stavebnými súčasťami molekuly kolagénu.

Kedy je vhodné užívať výživový doplnok COLLAGE TABS HA

Výživový doplnok COLLAGE TABS HA je vhodné užívať pri výskyte prvých prejavov starnutia pleti, ako sú jemné vrásky v oblasti tváre, najmä v okolí vonkajších očných kútikov, alebo pri ochabnutej pleti s poklesom jej prirodzeného napätia (turgoru). Odporúča sa aj v rámci regenerácie pleti po jej poškodení nepriaznivými účinkami vonkajšieho prostredia, najmä po nadmernom slnení, alebo aj nadmerným pôsobením tepla alebo chladu. Tento prípravok je veľmi účinný na regeneráciu vlasov, ak zistíme, že nám začínajú viac padať. Užívanie prípravku je tiež vhodné na spevnenie lámavých nechtov a v neposlednom rade aj na zlepšenie funkcie kĺbov.

Dávkovanie a spôsob užitia

Základná schéma užívania výživového doplnku COLLAGE TABS HA sa skladá z 2-mesačnej kúry užívania prípravku (jedno balenie výživového doplnku COLLAGE TABS HA – 120 tabliet), ktorá sa štandardne strieda s 2-mesačnou prestávkou. Na dosiahnutie intenzívnejších výsledkov možno prestávku medzi jednotlivými kúrami skrátiť na 1 mesiac. Pre optimálny účinok je nevyhnutné dodržať túto kúru bez jej prerušovania.

Po zopakovaní kúry a následnej 1-mesačnej prestávke možno pokračovať v kontinuálnej udržiavacej dávke 2 tablety denne.

Optimálna denná dávka výživového doplnku COLLAGE TABS HA sú 2 tablety, ktoré možno užiť naraz. Odporúča sa tablety užiť spoločne s jedlom. V prípade, že by prehltnutie celých tabliet bolo obťažné, je možné tablety rozhrýzť a ich prehltnutie uľahčiť zapitím vodou. Rozhryzenie tabliet nepôsobí na ich účinok negatívne.

Výživový doplnok COLLAGE TABS HA

Na rozdiel od iných prípravkov obsahuje

  • maximálnu dennú dávku kolagénu
  • vitamín C 
  • zinok 
  • kyselinu hyalurónovú

Je vhodný na zlepšenie kvality a spevnenie:

  • pleti
  • vlasov
  • nechtov
  • kĺbov

Pre tieto vlastnosti ho odporúčajú kožní lekári a ortopédi

Cena dvojmesačnej kúry 120 tabliet: 19,90 €

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava