Rastlina púšte – Aloe vera

Rastlina púšte – Aloe vera

Aloe vera (známa pod botanickým názvom ako Aloe barbadensis – aloa barbadoská, alebo Curacao aloe), ľudovo nazývaná tiež aloa pravá, prežíva v posledných rokoch renesanciu, nielen z hľadiska pestovania, ale aj v rámci využitia extraktov v doplnkoch výživy, dermatológii a kozmetike.

Je sukulentnou, viacročnou rastlinou, s prízemnou ružicou tučných, v priemere 30 až 60 cm dlhých a až 10 cm širokých dužinatých listov svetlozelenej farby so zúbkovitým okrajom, ktorá patrí ku kaktusom.

Neobyčajné zloženie obsahových látok v dužnatej časti listov predstavuje vyvážený komplex účinných látok nielen na vnútorné ale v širokej mierne aj na vonkajšie použitie.

Už v dávnej minulosti sa šťava z Aloe vera používala na skrášľovanie a v ľudovej medicíne Indiánov ako dôležitý prírodný prostriedok na liečbu mnohých ochorení. Kmene kočovných obyvateľov Afriky – Nomádi ju nazývali „púštnou ľaliou“, iní domorodí obyvatelia ju považovali za rastlinu prvej pomoci, alebo za elixír života, či „zdroj mladosti“.

Dnes nepoznáme žiadnu inú rastlinu s takými bohatými vitálnymi obsahovými látkami, ktoré regenerujú bunky kože a sliznice a majú imunomodulačnú aktivitu.

Španielski jezuiti ju v 16. a 17. storočí po jej objavení rozšírili aj do nového sveta. Od ostrova Barbados (od ktorého pochádza aj jej názov) sa rozšírilo jej pestovanie a využívanie smerom na juh. Tak sa dostala do ľudového liečiteľstva Indiánov.

Pestovanie a obsahové látky

Plantáže pestovaného druhu na terapeutické a kozmetické účely sú dnes rozšírené v Austrálii, Južnej Amerike, Mexiku, Texase, na Floride a v Európe okolo Stredozemného mora, kde sú aj najväčší producenti listových extraktov.

Listy (dužinatá časť z vnútornej časti parenchýmu) sa musia hneď po zbere veľmi rýchlo šetrným a špeciálnym postupom spracovávať a stabilizovať tak, aby sa nezmenilo spektrum obsahových látok a aktivita enzýmov, ktoré závisia od geografických podmienok a od spôsobu rýchleho spracovania a stabilizovania.

Dôležité komplexné zloženie bioaktívnych obsahových látok predstavujú: vitamíny (vitamín A, B1, B2, B6, B12, vitamín C, kyselina listová, niacín, beta-karotén, minerálne látky (vápnik, magnézium, sodík, draslík, zinok, mangán, meď, železo), aminokyseliny (napr. fenylalanín, lyzín, valín, metionín, glycín, alanín, kyselina asparágová, arginín a iné), proteíny (glykoproteíny) s funkciou enzýmov (oxidáza, kataláza, amyláza, lipáza, fosfatáza, bradykináza, dehydrogenáza), ďalej mono- a polysacharidy (arabinóza, galaktóza, glukóza, manóza, ramnóza, kyselina glukurónová a dnes dôležitý polysacharid, nazývaný acemanan), ďalej steroly (kampesterol, beta-sitosterol, lupeol), organické kyseliny a aminocukry (glukozamín).

V klinických štúdiách majú polysacharidy, najmä ak je medzi nimi dnes často študovaný acemanan, dokázané imunostimulačné, antivírusové a antibakteriálne účinky.

Aj pri ďalších obsahových látkach sa uvádza významná protizápalová, antioxidačná, imunomodulačná a antimikrobiálna aktivita.

Spektrum farmakologických účinkov a použite v praxi

Aloe vera podporuje fyziologické procesy v organizme a zvyšuje obranné schopnosti. Na univerzite v Texase bolo dokázané, že extrakty zvyšujú epitelizáciu buniek 6 až 8-násobne. Prítomnosť pre život dôležitých vitálnych látok (najmä vitamínov, zinku, kyseliny pantoténovej) podporuje regeneráciu precitlivenej a suchej kože a slizníc, zvyšuje sa elasticita, spomaľuje starnutie (anti-aging efekt).

Extrakty sa používajú aj v dermatológii pri drobných popáleninách, pri zápaloch kože, pri solárnej dermatitíde a pri pruriginóznych dermatózach rôzneho pôvodu spolu s ďalšími účinnými látkami.

Existuje medzinárodná spoločnosť – Aloe Science Council, ktorá združuje pestovateľov a výskumných pracovníkov, má vlastný časopis a organizuje medzinárodné vedecké podujatia zamerané na Aloe a jeho význam v praxi. Práve jej zásluhou stále rastie záujem i výskum o túto už dávno známu liečivú rastlinu, využívanú v terapii i v kozmetike.

K veľmi dôležitým obsahovým látkam listových extraktov patria polysacharidy – glukomanany, ďalej glykoproteíny (rôznej molekulovej hmotnosti), magnéziumlaktát a enzým nazývaný bradykináza. Majú najmä protizápalové účinky, inhibujú prostaglandíny a histamín, zúčastňujúce sa na zápale, a cievy rozširujúce bradykiníny. Na základe týchto experimentálne dokázaných účinkov sa používajú extrakty v kozmetických výrobkoch na zadržiavanie vlhkosti, zlepšenie elasticity kože, vitality a na ochranu pokožky celého tela pred vonkajšími vplyvmi, pre každý typ kože.

Vysoká čistota a kvalita extraktov na základe senzorickej, mikrobiologickej, chemickej a dermatologickej kontroly, dovoľuje používať ich v rôznej koncentrácii od 12 do 70 % ako denný a nočný krém, čistiace mlieko, skin lotion, alebo vo výrobkoch After – Sun a After – Shave, v šampónoch, ako lotio na umývanie, krém na ruky, deo-Roll-on alebo ako súčasť zubných pást.

V koncentrácii 93 % sa tento extrakt používa zvonka ako chladivý, upokojujúci a hydratačný gél, ktorý na pokožke vytvára vrstvu podporujúcu tvorbu kožných buniek, pôsobí antimikrobiálne, znižuje prienik infekcií a upokojuje predráždenú pokožku aj pri poštípaní hmyzom.

Nemožno nespomenúť nápoj označovaný ako Aloe vera gél, ktorý je účinný pomocník na naštartovanie látkového metabolizmu a prispieva k zvýšeniu funkcií imunitného systému pri rôznych ochoreniach.

Ľudovo možno povedať, že už dnes sa listové extrakty používajú „od hlavy až po päty“, čomu prispeli najmä výskumy posledných rokov, ktorých výsledkom bol dôkaz synergického účinku obsahových látok.

Prehľad poznatkov o obsahových látkach, postupov získavania extraktov potvrdzujú rozdiely v zložení, od ktorého sa potom odvodzuje terapeutické použitie.

Podľa spôsobu získavania listových extraktov sa rozlišuje šťava získavaná prevažne z vonkajšieho parenchýmu listov a gél, ktorým sa často označuje extrakt získavaný z vnútornej časti dužinatého parenchýmu.

Extrakty získavané z vonkajšej časti listového parenchýmu a prevažne z iných druhov rodu Aloe, najmä Aloe ferox – aloa ozbrojená (často označovaná ako „Cape aloe“), zásluhou prítomnosti antrachinónov (aloínov), (ktoré extrakty z Aloe vera neobsahujú, alebo len veľmi minimálne), majú laxatívne účinky a využívajú sa ako preháňadlo a tiež pri tráviacich problémoch.

Variabilita v obsahu, účinkoch a spôsobe získavania extraktov z druhov rodu Aloe je perspektívnou možnosťou ich využívania pre ďalší farmakologický výskum, klinické testovanie i štandardizovanie na obsah účinných látok pre ďalšie oblasti využitia v terapii i v kozmetike.

Prípravky s obsahom aloe vera vo veľmi vysokej kvalite je možné zakúpiť už aj na Slovensku. Takýmito sú:

  • Gél na celkové použitie ako doplnok výživy obsahujúci 90% extraktu aloe vera s vysokým liečivým účinkom
  • Kompletný rad kozmetických výrobkov na ošetrenie pleti