Ako upraviť tvar pier pomocou mejkapu

Ako upraviť tvar pier pomocou mejkapu

Každá doba má svoje trendy. Na začiatku 20. storočia dámy snívali o malých ústach, ktorých šírka nepresahovala šírku nosa, a v poslednom čase sme vídali na stránkach časopisov aj v živote pravý opak – veľké, plné, zmyselné pery (veľakrát prehnanej veľkosti vďaka rôznym výplniam či plastickým zákrokom).

Často nie sme spokojní s tým, čo nám príroda nadelila. Niekto má veľmi tenké pery, niekto nerovnomerné kontúry, iný zas poklesnuté kútiky a podobne. Takmer každý z týchto problémov je možné vyriešiť pomocou mejkapu.

Bezchybná kontúra úst, ich tvar sú tiež dôležité, mali by však zodpovedať proporciám tváre. Príroda definuje ideál skôr ako harmóniu všetkých rysov tváre, a ak má žena tenké pery a jemné črty tváre, je to harmonické. Kypré pery zase nie vždy vyzerajú nádherne, príliš veľké pery môžu vniesť do tváre disharmóniu, najmä ak sú črty jemné. Veľa závisí od tvaru tváre, očí, nosa a brady.

Pred korekciou si v prvom rade treba urobiť peeling pier, potom naniesť na ne mejkap, ktorý ste si aplikovali na tvár, prípadne korektor, jemne prepudrovať a takto si pripraviť ústa ako „maliarske plátno“.

Veľmi tenké pery

Použite dobre zastrúhanú kontúrovaciu ceruzku v prirodzenom tóne pier a obrysujte  pery – môžete presiahnuť ich hranicu nanajvýš jeden milimeter. Viac nie, mohlo by to pôsobiť neprirodzene.

Vyberajte svetlé rúže s leskom či perleťou alebo lesklé tekuté rúže, s ktorými dosiahnete objem pier.

Ústa sa zdajú plnšie pri aplikácii svetlého odtieňa rúžu na ich stred a odtieňa mierne tmavšieho rúžu po ich okrajoch.

Naopak textúra matných rúžov redukuje objem a tmavé rúže v studených odtieňoch zas vizuálne redukujú pery.

Malé ústa

Dajú sa vizuálne zväčšiť vďaka kontúre, ktorá je nakreslená o niečo prirodzenejšie k proporciám tváre a vyplnená rúžom.

Široké ústa

Kútiky úst zatriete mejkapom, ak treba, použite aj korektor, zľahka prepudrujte a vykreslite kontúrovacou ceruzkou posunutú líniu do požadovaného tvaru.

Veľké objemné pery

Hoci tie sa stali trendom a snom mnohých dievčat, iné sú pre tento tvar nespokojné. Aj tu sa dajú pery opticky zmenšiť. Ako na to?

Nepoužívajte kontúrovaciu ceruzku na vykreslenie okrajovej línie. Kvôli vizuálnej redukcii sa smerom od prirodzeného okraja pier nakreslí nová kontúra.

Používajte matné svetlejšie studenšie rúže na okraj pier s plynulým prechodom do tmavších odtieňov smerom k centrálnej časti pier.

Vyhýbajte sa lesklým produktom na pery.

Spodná pera tenšia ako horná

Zväčšujte iba spodnú peru kontúrovacou ceruzkou. Svetlejší odtieň rúžu sa aplikuje na stred dolnej pery, odtieň mierne tmavší nanesený na stred sa aplikuje na hornú peru a okraj dolnej pery. Nakoniec možno naniesť lesk, ale iba do stredu dolnej pery.

Horná pera tenšia ako dolná

Kontúru nakreslite o niečo vyššie, ako je prirodzený okraj pier, svetlý odtieň rúžu sa aplikuje na stred hornej pery, odtieň mierne tmavší nanesený na stred sa aplikuje na spodnú peru a okraj hornej pery. Nakoniec lesk použijete iba v strede hornej pery.

Znížené kútiky úst

Dodávajú tvári smutný výraz, ale dajú sa skorigovať dvoma spôsobmi.

Treba si starostlivo prichystať už spomínaným spôsobom „maliarske plátno“, aby ste naň nakreslili nový obrys pier:

  • kútiky dolnej pery budú vykreslené vyššie ako prirodzené a líniu hornej pery spojíte s kútikmi, čím zväčšíte jej šírku,
  • kútiky hornej pery sú nakreslené o niečo kratšie ako prirodzené, kontúrou dolnej pery vizuálne zmenšíte jej šírku.

Asymetrické pery

Úprava takýchto pier si vyžaduje čisté „maliarske plátno“, dobré oko, aby ste pridali alebo ubrali tam, kde treba, a aby vykreslenie kontúry bolo vizuálne dokonalé. Dôkladne aplikujte rúž, a ak použijete lesk, tak len do stredu pier, nesmie by daný na miesta, ktoré ste korigovali!

Jedna rada na záver. Ak si budete v obchode vyberať rúž, skúšajte si ho nanášať na brušká prstov, táto pokožka je farbou aj textúrou najbližšia k vašej farbe pier, a tak celkom dobre spoznáte, ako bude odtieň rúžu vyzerať.

Mgr. art. Ľudmila Piptová, www.ludmilapiptova.webnode.sk, @ludmilapiptova