Čo robiť, keď ani antiperspiranty nepomáhajú?

Čo robiť, keď ani antiperspiranty nepomáhajú?

Nastupuje botulotoxín

Nie je zriedkavosťou, že mi príde do ambulancie pacient, ktorý sa sťažuje na zvýšené potenie, také intenzívne, že prepotí aj rifľovú bundu. Pacienti sa sťažujú, že aj v lete musia nosiť tmavé oblečenie, lebo v podpazuší majú neestetické mokré fľaky.

Čo je to potenie?

Potenie je prirodzenou funkciou kože, ktorou sa zabezpečuje regulácia telesnej teploty. Medzi všetkými živočíchmi je človek najmenším tvorom, ktorý sa potí. Potné žľazy delíme na malé a veľké.

Malé potné žľazy sa nachádzajú na povrchu celého tela, v počte 2 – 3 milióny, s maximom na dlaniach, stupajach a na čele. V týchto miestach sa vyskytuje 400 – 600 žliazok na cm². Sú tvorené klbkom uloženým hlboko v koži a špirálovitým vývodom odvádzajúcim pot priamo na jej povrch. Kontrolu nad potením má nervový systém. Impulz prechádza z mozgu cez miechu a nervy do malých potných žliaz. Pot týchto žliaz je bez zápachu, obsahuje z 99 % vodu, v ktorej sa nachádzajú minerály, stopy aminokyselín, močovina, kyselina mliečna, vitamíny a iné látky.

Veľké potné žľazy začínajú plniť svoju funkciu až v puberte. Sú výraznejšie u mužov a u ľudí čiernej rasy. Zodpovedajú za typický pach každého človeka. Reagujú najmä na emocionálne podnety. Nachádzajú sa v podpazuší, ušniciach, na prsných bradavkách, okolo pupku a pohlavných orgánov. Vyúsťujú do hornej časti vlasového vačku. Pot z veľkých potných žliaz je mliečne skalený a obsahuje veľké množstvo organických látok. Vplyvom vlhka a tepla a za prítomnosti mazu sa mení pH kože na zásadité, čo umožňuje zvýšené pomnoženie baktérií. Baktérie v priebehu niekoľkých hodín rozložia vylučované organické látky na zapáchajúce substancie, najmä kyselinu maslovú.

Za bežných podmienok človek denne vylúči 0,5 l potu. Pri vysokej teplote okolia, zvýšenej pohybovej aktivite, emocionálnej záťaži môže byť vylúčených aj 10 l potu denne. V extrémnych podmienkach, napr. na púšti, sa vylúčia za hodinu 3 – 4 litre potu. 

Nadmerné potenie a jeho príčiny

Nadmerné potenie označujeme ako hyperhidrózu. Vyskytuje sa len na niektorých častiach tela, alebo postihuje jeho celý povrch.

Vzniká v dôsledku aklimatizácie na veľké horúčavy, pri obezite a pri nadmernej fyzickej námahe. Môže vzniknúť v dôsledku hormonálnych porúch, neurologických, infekčných a iných ochorení. Tiež počas užívania niektorých liekov.

Nadmerné potenie je najčastejšie dôsledkom emocionálneho tlaku ako tréma, bolesť, strach, radosť. Lokalizuje sa prevažne na dlaniach, stupajach a v podpazuší, ale aj na tvári, prednej strane hrudníka, na chrbte a okolo konečníka. Negatívne vplýva na psychiku ľudí a to spätne znova podmieňuje zvýšené potenie.

Výrazné potenie na rukách a tvári sťažuje sociálny kontakt a obmedzuje profesionálne uplatnenie. Pri zvýšenom potení nôh sa uvoľňujú rôzne látky, ktoré sú príčinou ich nepríjemného, intenzívneho zápachu.

Možnosti liečby nadmerného potenia

Už v dávnej minulosti boli pokusy o potlačenie, resp. o prekrytie nepríjemného zápachu a o obmedzenie potenia. Ani dnes nie je táto problematika úplne vyriešená.

Pri známych príčinách je nevyhnutné upraviť a liečiť základné ochorenie.

Liečebný postup pri ostatných hyperhidrózach závisí od rozsahu potenia. Najčastejšie sa postupuje od najmenej zaťažujúcich metód až po chirurgické riešenie problému.

Psychovegetatívne ovplyvnenie pomocou autogénneho tréningu, hypnózy a psychoterapie sa často minie účinkom, ale v niektorých prípadoch býva prospešné.

Z fyzikálnej terapie sa pri nadmernom potení dlaní a stupají využíva ionoforéza. Na dlane a nohy namočené v nádobe s vodou sa aplikuje jednosmerný prúd nízkej intenzity počas 15 – 30 minút. najprv denne, neskôr 3x týždenne. Účinok pretrváva len 2 – 3 týždne, a preto je nevyhnutné pokračovať v tomto spôsobe liečby dlhodobo. Nesmie sa aplikovať u ľudí s kovovými náhradami ani pri poruchách srdcového rytmu.

Systémovo podávané lieky tiež nevedú k želateľnému efektu. Majú veľa vedľajších účinkov a malý protipotivý efekt. Používaný extrakt zo šalvie lekárskej je bez vedľajších účinkov, ale jeho protipotivý vplyv je malý.

Alternatívna medicína ako homeopatia, akupunktúra, masáže a fytoterapia sú tiež bez výraznejšieho efektu.

Najčastejšie sa lokálne používajú dezodoranty a antiperspiranty.

Dezodoranty prekrývajú, odstraňujú alebo zabraňujú zápachu tela. Antiperspiranty zabraňujú zápachu a znižujú produkciu potu. Prekrytie zápachu je umožnené špeciálnymi parfumovanými olejmi, ktoré pôsobia aj proti množeniu baktérií.

Antiperspiranty obsahujú látky, ktoré pôsobia vysušujúco a proti baktériám. Prvé existovali už koncom 19. st. vo forme krému s aktívnou látkou zinkoxidom. Neskôr sa používali roztoky obsahujúce chloridy železa a hliníka. Ich nevýhodou bolo, že dráždili a farbili kožu. Od konca 40. rokov sú najúčinnejšími a najrozšírenejšie používanými antiperspirantmi soli hliníka. Soli hliníka sú dobre tolerované. Výsledkom ich pôsobenia na potné žľazy je dočasné uzavretie hornej časti jej vývodu. Prirodzené obnovovanie pokožky po 2-3 týždňoch vedie k odstráneniu tejto zátky. Na druhej strane neustále používanie antiperspirantov má za následok zvýšenie tlaku v potných žľazách  a chronické zadržiavanie potu vedie postupne k rozšíreniu a deštrukcii žľazy s konečnou stratou jej vylučovacej funkcie priemerne po 2 rokoch.

Ako správne používať antiperspiranty?

Antiperspiranty sa majú nanášať na kožu večer, keď sú malé potné žľazy nečinné. Ráno sa ich zvyšky odstránia. Po 3 – 5 použitiach je koža suchá a postačí užívanie raz za týždeň. Aby sa predišlo podráždeniu kože, neodporúča sa prvé 2 – 3 dni holenie podpazušia. Pre vyšší efekt na dlaniach a stupajach sa odporúča použiť plastikovú fóliu. Na veľké potné žľazy soli hliníka nepôsobia, ale ich súčasný antibakteriálny účinok znižuje možnosť rozkladu potu a obmedzuje vznik zapáchajúcich látok.

Aplikácia botulotoxínu – zaručene pomôže

V posledných rokoch sa stala populárnou injekčná aplikácia botulotoxínu na liečbu hyperhidrózy. Využíva sa liek obsahujúci botulinotoxín A, produkovaný baktériou Clostridium botulinum, ktorý blokuje prenos nervového impulzu na potnú žľazu. Používa sa najmä pri nadmernom potení v podpazuší, ale aj na dlaniach, tvári, pod prsníkmi, v oblasti slabín, ako i na stupajach.

Ako prebieha ošetrenie?

Pred aplikáciou botulotoxínu do miesta hyperhidrózy sa odporúča najprv urobiť tzv. Minorov test, čo znamená natrieť na postihnutú oblasť jód a posypať škrobom. Kde dôjde ku kontaktu s potom, táto oblasť sčernie a do nej je potrebné aplikovať botulotoxín. Botulotoxín sa aplikuje jemnými vpichmi do rôznych postihnutých oblastí, ako sú podpazušia, dlane, plosky, čelo, chrbát. Pacient pociťuje veľkú úľavu po 3 – 6 dňoch, pretože účinok botulotoxínu nastupuje pozvoľna, jeho efekt pretrváva dočasne 8 – 12 mesiacov. Kontrola po aplikácii botulotoxínu sa robí po 2 týždňoch, pretože vtedy je už účinok maximálne vyvinutý. Pri kontrole sa robí Minorov test, a ak nie sú prítomné čierne miesta, je zákrok v poriadku, ak sú ešte prítomné, tak sa dopichne. Aj po opakovaných aplikáciách dochádza k návratu hyperhidrózy. Jedno ošetrenie oboch podpazuší stojí od 299 – 500 € podľa toho, v akom zariadení sa vykonáva. Aplikácia botulotoxínu patrí do rúk lekára, lebo aplikujeme liečivo.

Záver

Zo všetkých spomenutých možností liečby nadmerného potenia mám najlepšie skúsenosti s aplikáciou botulotoxínu do postihnutých oblastí. Najčastejšie sa aplikuje do oblasti podpazuší, ale môže sa aplikovať aj do oblasti dlaní, nôh, oblasti slabín, pod prsníky aj do oblasti čela, kde rieši vrásky aj potenie. Botulotoxín je liek, ktorý sa aplikuje aj malým deťom, takže naozaj sa tejto aplikácie netreba obávať. Každý mi po aplikácii povie, že pociťuje veľkú úľavu a je to najlepšia investícia v jeho živote.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava