Korekcia tvaru tváre pomocou vhodného účesu

Korekcia tvaru tváre pomocou vhodného účesu

Dnešnou témou nadväzujem na predchádzajúce články, kde sme rozoberali rôzne korekcie – pier, obočia a tváre pomocou líčenia.

Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Pre dokonalý vzhľad je účes dôležitý. Vlasy by mali byť, rovnako ako odev, v harmónii s tvarom a líniami tváre a takisto s celým telom. Ak si samy neviete dať rady, obráťte sa na skúseného kaderníka, ktorý by mal vziať do úvahy tvar vašej tváre, kvalitu vlasov a aj váš štýl. Preto je dobré, ak do salónu prídete oblečená a nalíčená tak, ako obvykle chodíte. Pokiaľ uvažujete o zmene farby vlasov, ak máte možnosť, vyskúšajte si niekoľko parochní v rôznych farbách, a tak uvidíte, čo spravia s vaším zovňajškom. Alebo využite možnosť dnešnej doby – virtuálne kaderníctvo na niektorých webových stránkach.

Ak je účes dobre zvolený, môže vašu tvár výborne skorigovať. Do úvahy však musíte vziať nielen tvar tváre, ale aj kvalitu vlasov a ich dĺžku.

Typy tvárí môžeme rozdeliť na dve hlavné skupiny, s trochu úsmevným pomenovaním, na tzv.:

Hranatky – tvár trojuholíková, obdĺžniková a štvorcová – majú hranaté línie, v tvári vyvolávajú dojem prísnosti, autoritatívnosti a odmeranosti

Oblinky – tvár oválna, pretiahnutý ovál, hrušková a guľatá – majú oblé línie, pôsobia milo, dobrosrdečne a prístupne

Ak chcete zmierniť pôsobenie línií vo svojej tvári, skúste využiť opačné línie v účese, oblečení alebo v doplnkoch.

Typy tvárí

Oválna tvár – je považovaná za ideálnu, svedčia jej takmer všetky strihy a štýly.

Trojuholníková tvár – pre tento typ voľte účesy, ktoré zakrývajú šírku čela vhodná je ofina, alebo pár pramienkov do čela, ktoré ju zúžia. Noste objemnejšie účesy s dĺžkou na úrovni čeľuste alebo brady, aby vlasy rozšírili dolnú časť tváre.

Obdĺžniková tvár – pre ňu sú vhodné strihy, ktoré zjemňujú hrany a tvár opticky skracujú.

Štvorcová tvár – treba ju účesom opticky predĺžiť – vyčesať vlasy v hornej časti. Aj pre ňu sú vhodné strihy, ktoré zjemňujú jej hrany, svedčí jej asymetria – cestička naboku. Široké čelo zjemní dlhšia odľahčená asymetrická ofina.

Pretiahnutý ovál – pristanú jej strihy bohaté, čo do objemu po stranách tváre, nemali by byť dlhšie ako po bradu, vhodná je ofina – všetko vo vodorovnej línii, čím sa opticky skracuje dĺžka tváre.

Hrušková tvár – tento typ tváre treba opticky rozšíriť v jej horných partiách a, naopak, zúžiť v dolnej časti. Účes by mal byť objemnejší v oblasti čela, prípadne zakrývať čeľusť a krk.

Guľatá tvár – voľbou by mal byť pridaný objem smerom nahor s asymetrickou cestičkou (nie v strede) a pri účese s dlhším strihom, aj hladkým po stranách, by vlasy mali siahať pod bradu, čím sa docieli efekt zúženia tváre.

Korekcia tvaru tváre pomocou vhodného účesu 2
Korekcia tvaru tváre pomocou vhodného účesu 3

Keď poznáte svoj tvar tváre a naučíte sa s ním pracovať, môžete nedostatky korigovať a svoj celkový vzhľad harmonizovať.

Mgr. art. Ľudmila Piptová, @ludmilapiptova