Modelácia tváre

Modelácia tváre

Možno ste si položili niekedy otázku, či existuje dokonalá, súmerná  tvár. Z mojej praxe viem, že nie, aj keď vám sa možno zdá, že áno.

Každý z nás je originál so svojimi prednosťami aj nedostatkami. Niekto má rozdielnu veľkosť očí, iný nesúmerné obočie či poklesnutý jeden kútik úst. A taká je aj tvár s mnohými odlišnosťami.

Ak by sme portrétovú fotografiu (vľavo) predelili napoly a pravú polovicu tváre preklopili na opačnú stranu a to isté spravili aj s ľavou polovicou tváre, uvideli by sme fotografie troch rôznych osôb.

Dnes si ukážeme, ako správne modelovať rôzne typy tvárí pomocou vizážistických trikov.

Ako na to?

Pri modelácii tváre použijeme tri odtiene mejkapu, korektora alebo púdru. Základná farba by mala zodpovedať farbe pleti. Druhá by mala byť o odtieň svetlejšia a tretia o odtieň tmavšia než základná farba.

Našou snahou bude vykresliť rysy tváre tak, aby sa jej tvar čo najviac priblížil k oválu.

  • Na celú tvár nanesieme základný mejkap, ktorým zjednotíme farbu pleti. 
  • Najprv aplikujeme svetlejšie tóny na vyvýšené miesta imaginárneho oválu – na čelo, stred nosa, pod oči do tvaru trojuholníka, pod nos a na bradu, čím pritiahneme na tieto miesta pozornosť.
  • Tmavý tieň nanášame na okraje pomyselného oválu. Tieto miesta ustúpia do pozadia, takže tvár sa opticky zúži.

Oválna tvár
Považuje sa za tvarovo dokonalú, a preto nevyžaduje prakticky skoro žiadne korekcie.

Okrúhla tvár
Tieňovaním obvodových častí sa snažíme tvár zúžiť a sústrediť pozornosť na čelo a bradu, čo môžeme dosiahnuť bledším korektorom. Lícenku nanášame diagonálne.

Hranatá tvár
Naším cieľom je zjemniť línie, vytieňovať ostrú obvodovú časť čela a spodnej čeľusti. Lícenku aplikujeme zvislo.

Predĺžená tvár
Tu je potrebné vytvoriť rovnováhu tváre. Tmavšie odtiene mejkapu, korektora alebo púdru použijeme na spodnú časť brady, vrch čela a v oblasti líc. Lícenku pretiahneme vodorovne do strán, čím tvár opticky skrátime.

Hrušková tvár
Vytieňujeme spodnú časť čeľuste a zosvetlíme bočné časti čela, aby sme ho opticky rozšírili.

Trojuholníková/srdcová tvár
Vytieňujeme spodnú časť brady, obvodovú časť čela, spánkovej kosti až vrchnú časť lícnej kosti. Lícenku nanášame len na lícne kosti.

Ak si neviete dať rady, akého typu je vaša tvár, postavte sa pred zrkadlo, vlasy si nahladko sčešte dozadu a obkreslite si rúžom na zrkadlo kontúry svojej tváre. Tak najlepšie zistíte, aký typ tváre máte.

vizáž: Mgr. art. Ľudmila Piptová, foto: Lucia Humer, modelka: Romana Klementisová

Mgr. art. Ľudmila Piptová, ludmilapiptova.webnode.sk, @ludmilapiptova