Moderné postupy v liečbe akné, nemusia to byť iba tabletky

Moderné postupy v liečbe akné, nemusia to byť iba tabletky

Nedávno som čítal na internete, že liečba akné tabletkami má závažné nežiaduce účinky, akými sú samovražedné sklony. O týchto nežiaducich účinkoch sa vie, nie u každého sa pri liečbe derivátmi vitamínu A prejavia. Preto sa na medzinárodných kongresoch prezentujú skúsenosti a štúdie aj s inými liečebnými postupmi, ktoré nezaťažujú organizmus takými závažnými nežiaducimi účinkami.
Veľmi ma potešilo, keď medzi najúčinnejšími liečebnými metódami akné americkí, ako i európski dermatológovia prezentovali fotodynamickú liečbu a Smoothbeam laser. Som veľmi rád, že sú to  liečebné metódy, ktoré aj my používame na našom pracovisku v Lekárskej kozmetike Life Style s vynikajúcim efektom v liečbe akné.

Čo si máme predstaviť pod pojmom fotodynamická liečba?

Fotodynamická liečba (PDT) sa začala využívať na liečbu bazaliómov a v súčasnosti sa využíva aj na liečbu akné. Pri tejto liečbe sa využíva spolupôsobenie látky zvyšujúcej citlivosť kože na svetlo (kyselina 5-aminolevulová) a aplikácia modrého alebo červeného svetla. Krém s obsahom kyseliny sa nechá pôsobiť na koži a potom kožu vystavíme na 10 minút  pôsobeniu modrého svetla , ktoré má vlnovú dĺžku 420 nm. Túto vlnovú dĺžku vychytáva kyselina 5-aminolevulová, ktorá sa najviac zachytáva metabolicky aktívnymi bunkami, čo sú v aknóznej pleti najmä bunky mazových žliaz. Pri vychytaní svetla touto látkou dochádza k jej rozpadu, pri ktorom vznikajú kyslíkové radikály, ktoré poškodzujú mazové žliazky a pôsobia tiež antibakteriálne. Je to najnovšia liečba porovnateľná s celkovou liečbou. Táto liečba sa využíva napr. aj v liečbe kožných nádorov (bazaliómov).

Ako sa ošetrenie vykonáva?

Na kožu sa nanesie účinná látka, ktorá zvyšuje citlivosť kože na svetlo. Po pôsobení (30 – 60 minút) sa ošetrovaná plocha vystaví na 10 až 15 minút intenzívnemu červenému a modrému svetlu. Pokožka po ošetrení môže mierne začervenieť, pričom táto reakcia sa nasledujúci deň môže ešte vystupňovať. Tri až štyri dni po ošetrení treba pokožku spoľahlivo chrániť pred slnečným žiarením – odporúča sa použiť krémy s vysokým ochranným faktorom. Po dvoch týždňoch sa ošetrenie zopakuje, a to tri- až osemkrát, podľa reakcie a stavu pokožky. Liečba je účinnosťou porovnateľná s celkovým užívaním izotretinoínu (Roaccutan, Normaderm tbl.), ale nemá nežiaduce účinky na celý organizmus ako tablety.

Aplikácia modrého svetla pri PDT
Aplikácia červeného svetla pri PDT

Čím je výnimočný diódový Smoothbeam laser?

Diódový laser Smoothbeam od americkej firmy Candelaje určený predovšetkým na efektívnu a účinnú liečbu akné, ako aj na odstraňovanie jemných vrások najmä v okolí očí a úst. Vďaka  vlnovej dĺžke 1 450 nm preniká hlboko do strednej vrstvy kože bez poškodenia jej povrchu, kde sa mení na teplo a ničí bunky mazových žliaz a tým zastavuje nadprodukciu kožného mazu, ktorý je jednou zo základných príčin akné. Ďalším efektom laserového žiarenia tejto vlnovej dĺžky je remodelácia tkaniva s následnou indukciou novotvorby kolagénu – bielkoviny, ktorá dodáva koži pevnosť a z veľkej miery zodpovedá za jej vypätosť a vystretosť. Týmto typom ošetrenia sa nielen akné lieči, ale sa aj zmierňujú jazvičky po akné. Koža je hneď po ošetrení mierne začervenaná, ale nie je spálená. Po ošetrení je možné ísť späť do práce, nie je potrebná práceneschopnosť. Ošetrenie sa opakuje po 2 až 4 týždňoch, odporúčajú sa 2 až 4 ošetrenia podľa reakcie kože. Toto ošetrenie tiež patrí medzi veľmi šetrné, pretože nemá nežiaduce účinky na organizmus. Niekoľko dní po ošetrení môže byť koža suchšia.

Ošetrenie laserom
Pred ošetrením
Po 2 ošetreniach

Som veľmi rád, že naše zariadenie Lekárska kozmetika Life Style je jediné na Slovensku, ktoré používa na liečbu akné laser Smoothbeam.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava