Na sviatočné dni

Na sviatočné dni

Koniec roka pomaly klope na dvere a mnohé z nás sa chystajú privítať Nový rok v spoločnosti priateľov a známych.

Až do rána chce každá žena zostať krásna, tak ako na začiatku večera, preto je potrebné urobiť dlhotrvajúci mejkap i účes. Ideálne je zveriť sa do rúk odborníka – vizážistu alebo v salóne, kde vám splnia vaše priania, berúc do úvahy módne trendy aj pre náročnejšie klientky.

Avšak skúsenosť ukazuje, že nie vždy máme čas navštíviť salón a musíme si mejkap a vlasy urobiť samy doma. Sviatočný mejkap by mal byť nielen trvácny, ale aj krásny. Ako ho zvládnuť?

V prvom rade si vyčistenú pleť zvlhčíme minerálnou vodou a nakrémujeme prípadnú suchú pleť. Po niekoľkých minútach odsajeme prebytočný krém a nanesieme podkladovú bázu, ktorá vyhladí drobné nerovnosti pleti a zaručí lepšie a trvácnejšie nanesenie tenkej vrstvy mejkapu. Korektormi odstránime farebné nedostatky pleti. Začervenanie a popraskané žilky zneutralizujeme jemne zeleným korektorom, fialové a hnedé miesta žltým korektorom a modré oranžovým. Použitím svetlejšieho a tmavšieho mejkapu vykontúrujeme hubkou tvár a zafixujeme transparentným púdrom. Nanesieme bronzer a rozjasňovač – pozor, na zrelej pleti zvýrazní vrásky a to platí aj o perleťových očných tieňoch. Nezabúdame na obočie, ktoré spevní črty tváre a líčime ho k farbe vlasov.

Vizáž tváre prispôsobte tomu, či chcete zvýrazniť oči alebo pery. Dôraz na obe môže v niektorých prípadoch pôsobiť tvrdo a prehnane.

Večerne líčenie býva o niečo intenzívnejšie ako denné. Treba brať do úvahy, aj do akého osvetlenia pôjdeme, či to bude biele svetlo, žlté alebo tlmené pri sviečkach. Pri žltom svetle alebo pri sviečkach si dajte pozor na fialové očné tiene, v nich sa fialová farba, ak nie je podporená intenzívnymi pigmentmi, prípadne trblietkami, mení na sivú.

Bude záležať na vás, či si oči len vytieňujete alebo použijete aj linku. Líčenie očí dotvoríme maskarou, skúsenejšie si môžu aplikovať trsy či umelé riasy.

Mnohé z nás chcú, aby im rúž vydržal po celý čas, preto siahajú po dlhotrvajúcich rúžoch. Ich nevýhodou je, že pery vysychajú. Treba mať vždy poruke balzam na pery, prípadne lesk.

Líčenie zakončíme vhodnou lícenkou. Prečo až nakoniec? Až po aplikácii rúžu sa budeme  môcť lepšie rozhodnúť, do akej farby a intenzity pôjdeme. Na úplný záver fixujeme celé líčenie fixačným sprejom na mejkap.

Čo sa týka vlasov, v trende sú stále vlny, či už rozpustené (foto 3), alebo vypnuté do účesu (foto 4). Ak však idete tancovať, aby vám nebolo príliš teplo, je lepšie siahnuť po osvedčenom klasickom nízkom (foto 5 – 8) či vysokom výčese (foto 9).

Vizáž, vlasy, text: autorka
foto: Lucia Humer 
https://www.facebook.com/lucia.humer.photography/ – foto: 1, 2
foto: František Michálek 
http://fmichalek.com/ – foto: 3 –
šperky: butik LOVERY Rača 

Mgr. art. Ľudmila Piptová