Nechirurgický lifting dolnej časti tváre

Nechirurgický lifting dolnej časti tváre

Príčiny starnutia tváre

Viditeľné zmeny prebiehajú na úrovni dermy a subkutánneho tkaniva. Vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov, akými sú UV žiarenie, fajčenie, genetika, strata váhy, dochádza k strate kolagénových a elastických vlákien, ako i k strate podkožného tuku. Ďalšou zmenou počas starnutia je ochabnutie tvárových svalov a v neposlednom rade aj rezorpcia kostí hlavne v oblasti očného otvoru, nosa, zubov a sánky. Výsledkom týchto zmien je pokles mäkkých tkanív na tvári, čo sa prejaví vznikom prepadnutých líc, vznikom tzv. syslíkov v oblasti sánky, zmenšením brady, ako i uhla sánky.

Aké sú možnosti riešenia oblasti sánky?

Konturing pomocou kožných výplní

Kožné injekčné výplne (implantáty) sú materiály, ktoré sa aplikujú do hlbších vrstiev kože na vyhladenie vrások a záhybov kože, najmä v dolných častiach tváre, ak je hlboká nosovoústna ryha alebo padnuté kútiky úst. V oblasti čela v kombinácii s botulotoxínom pri veľmi hlbokých vráskach medzi obočím, na čele alebo pod oči, na vypĺňanie nerovností na tvári, ako aj hlbokých jaziev a na zvýraznenie a zväčšenie pier.

Najčastejšie používaná výplňová látka v súčasnosti je kyselina hyalurónová. Je to prírodná, telu vlastná látka zo skupiny polysacharidov, vyskytuje sa v koži, spojive, v oku, kĺboch. Má silnú schopnosť viazať vodu, koži dodáva objem a pružnosť. Zvyšuje regeneračnú schopnosť kože, je prvou látkou, ktorá sa v koži objavuje pri hojení.

Materiály s obsahom kyseliny hyalurónovej sa nazývajú tzv. dočasné, pretože sa postupne vstrebávajú. V koži vydržia 12 – 18 mesiacov, v perách kratšie, okolo 8 – 12 mesiacov

V súčasnosti sa na vypínanie oblasti sánky používajú kožné výplne. Tie sa aplikujú do oblasti uhla sánky, pozdĺž sánky a do brady, čím túto oblasť vypneme. Kožné výplne na báze kyseliny hyalurónovej aplikujeme pomocou tupej kanyly z jedného alebo dvoch vpichov. Používame najhustejšie materiály, napr. Teosyal Ultra Deep, Super Idea, Pressensa a pod.

Lifting pomocou vstrebateľných nití

Ďalšou metódou je aplikácia vstrebateľných nití. Ide buď o obyčajné nite, ktoré aplikujeme pozdĺž sánky minimálne 10 kusov na každú stranu. Novšou metódou je aplikácia 3D ťahacích nití, ktoré sú hrubšie, majú zúbky, ktorými sa zachytia do tkaniva pri ťahu smerom nahor. Pri použití ťahacích nití aplikujeme 4 nite na jednu stranu.

Rádiofrekvencia Exilis

Ďalšou možnosťou na zlepšenie kontúry sánky je aplikácia tepla do hĺbky pomocou výkonnej rádiofrekvencie. Táto metóda je vhodná pre mladšie vekové skupiny od 35 do 45 rokov, u ktorých pokles tkanív nie je ešte výrazný. Rádiofrekvencia bola vyvinutá na spevňovanie tkanív teplom, ktoré preniká do dolných vrstiev dermy. Tu sa nachádzajú kolagénové vlákna, ktoré teplom ničíme a následne v rámci reparačných procesov sa vytvorí nový pevnejší a pružnejší kolagén, ktorý danú oblasť vypína.

Kombinované ošetrenia

U vekových skupín 50 a viac v prípadoch výrazného poklesu tkanív používame kombinované postupy, pri ktorých aplikujeme kožné výplne na doplnenie stratených objemov do oblasti líc a sánky. Na vypnutie dolnej časti tváre môžeme ešte použiť aj vstrebateľný niťový lifting jednoduchými alebo 3D niťami. Ošetrenie rádiofrekvenciou alebo lasermi môžeme použiť nielen na dolnú časť tváre, ale aj na celú, aby sme zlepšili celkový stav pleti.

pred ošetrením
po ošetrení

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava