Obočie v toku dejín

Obočie v toku dejín

Dejiny obočia nám ukazujú, na čo všetko ženy prišli v snahe zatraktívniť sa. Niektoré metódy sú zaujímavé, no niekedy zvláštne až smiešne z dnešného uhla pohľadu. Poďme sa na to aspoň v krátkosti pozrieť.

Všetko sa to začalo dávno, ešte pred naším letopočtom.

Staroveký Egypt – v období vlády Kleopatry bol veľký dôraz na líčenie obočia – husté, čierne, farbené uhlíkovými alebo oxidovými farbivami. Populárny bol tvar oblúka alebo predĺžené konce obočia.

Staroveké Grécko – ideálom krásy bol tzv. monobrow – do jedného spojené obočie, ktoré bolo znakom krásy a inteligencie. Farbili si ho čiernym kadidlom.

Staroveký Rím – obľúbený monobrow bol aj tu populárny, dámy si lepili falošné obočie vyrobené zo srsti mŕtvej kozy. K tvári bolo pripevnené živicou.

Stredovek – ideálom krásy sa stala úplná absencia obočia. V móde začína byť používanie olejov na potláčanie rastu obočia a takýmto olejom potierali aj deti, aby im obočie nerástlo. Bolo to dané módou vysokého čela. Japonským ideálom krásy v tomto období bolo oholené obočie a nanovo namaľované vysoko na čelo.

Osvietenstvo – v týchto časoch sa obočie znova vracia do módy vo forme širokého falošného  obočia pripevneného vysoko na čele. Tento trend dodával dotyčnej osobe povýšenecký výraz.

Secesia – dávala prednosť prirodzenému rastu obočia.

Ak si premietneme, ako sa vyvíjal mejkap obočia za posledných 100 rokov, nájdeme v rôznych dekádach charakteristické črty toho-ktorého obdobia. A práve filmové hviezdy do určitej miery  ovplyvňovali tieto trendy.

20. roky emancipácie provokovali často vyholeným tenkým dlhým obočím siahajúcim až za vonkajší kútik oka (Marlene Dietrich vo filmoch z tejto dekády)

30. roky – obočie bolo klenuté do pravidelných poloblúkov (Greta Garbo)

40. roky vojnové a povojnové – prirodzené obočie, hrubšie ako v predchádzajúcich obdobiach (Grace Kelly)

50. roky boli érou rokenrolu, priniesla nový ideál krásy, pre ktorý je charakteristické široké, plné klenuté alebo výrazne lomené obočie posadené čo najvyššie do čela (Elizabeth Taylor, Marylin Monroe, Audrey Hepburn)

60. roky ­– ideálom je upravené obočie v tvare dokonalého očnicového oblúka (Brigitte Bardot)

70. roky priniesli prirodzenosť, prirodzené farby obočia (Kim Basinger), hoci odvážnejšie si ho vytrhávali do úzkeho tvaru (Donna Summer)

80. roky – všetko v móde bolo objemné, tak aj obočie – široké, husté (Brooke Shields) alebo minimálne upravované (Cindy Crawford)

90. roky priniesli znova trend úzkeho vytrhaného obočia (Pamela Anderson, Drew Barrymore z tejto dekády)

Nástupom nového tisícročia sa vracia naspäť prirodzenosť, zároveň sa rešpektuje nielen móda, ale aj tvar tváre. Hektickejšia doba prináša, že ženy pomaly začínajú vyhľadávať permanentný mejkap.

V druhej dekáde sa dostáva do popredia výrazne, hrubšie vykreslené, zalomené obočie, ktorého predstaviteľkou sa stala Kim Kardashian.

V súčasnosti sa znovu vracia prirodzené obočie podčiarknuté rôznymi vizážistickými technikami.

Obočie nás definuje, preto sa snažme o čo najprirodzenejší efekt. Netreba tvar za každých okolností meniť, stačí ho vhodnými produktmi jemne dotvoriť, no malo by zodpovedať proporciám tváre.

Oválna tvár – má výhodu, že jej pristanú rôzne formy obočia.

Okrúhla tvár – od jej oblých línií odvedieme pozornosť pomerne ostrým ohybom obočia v tvare striešky.

Hranatá/Štvorcová tvár – ostré črty tváre zjemníme mierne zaobleným obočím.

Predĺžená tvár – obočie rovné, ktoré opticky skráti tvár.

Hrušková tvár – pomocou dlhšej línie obočia s koncami vedenými za hranicu vonkajšieho kútika oka vieme rozšíriť čelo.

Trojuholníková tvár – svedčí jej ladné obočie strednej hrúbky s dokonalým tvarom.

Na záver niekoľko rád:

Prirodzenejšie vyzerá obočie, keď nie je homogénne, ale od začiatku do konca pomaly tmavne.

Obočie si líčte až na záver, keď už máte oči, tvár i pery hotové. To vám uľahčí úpravu intenzity farieb tak, aby ste zostali v celkovej harmónii. Aj tu platí, že menej býva viac.

foto: Lucia Humer, @lucia.humer

Mgr. art. Ľudmila Piptová, @ludmilapiptova