Omladenie strednej časti tváre

Omladenie strednej časti tváre

Pri ošetrovaní strednej časti tváre si musíme v prvom rade uvedomiť, aké sú príčiny jej starnutia.

Jasne viditeľnou zmenou sú zmeny na úrovni pokožky a podkožného tkaniva, ktoré sa prejavujú ochabnutou kožou v dôsledku redukcie kolagénových a elastických vlákien. Ďalšou príčinou zmien tváre je rezorpcia kostí počas starnutia, ako i ochabnutosť svalov a strata podkožného tuku v oblasti tváre.

Treba podotknúť, že v súčasnosti zaznamenávame nový pohľad na omladenie tváre, hlavne čo sa týka aplikácie kožných výplní. V minulosti bolo používanie kožných výplní jednoduché, vypĺňali  sa iba hlboké nosovoústne ryhy, vrásky, vpadnuté jazvy, zväčšovali sa pery a pod.

V súčasnosti je esteticko-korektívny prístup založený na korekcii anatomických zmien tváre, ktoré vznikajú v dôsledku veku. Na zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť jej strácajúci sa objem a na to je najvhodnejšie použiť kožné výplne.

Pri porovnávaní chirurgických a nechirurgických zákrokov v súčasnosti je pomer 1 : 5 v prospech nechirurgických zákrokov, pretože pacienti preferujú kratší čas na hojenie po zákroku.

Ak dokážeme dosiahnuť omladenie tváre bez chirurgického zásahu, môžeme povedať, že každý má z toho benefit.

Aké kožné výplne sú najpoužívanejšie?

Celosvetovo sa najviac používa kyselina hyalurónová. Je to telu vlastná látka.

Používame ju vo forme sterilného gélu rôznej hustoty. V koži pretrváva 6 – 12 mesiacov, postupne sa vstrebáva. Na našom trhu sa nachádza pod rôznymi názvami od rôznych výrobcov, ako napr. Teosyal, Medifeel, Idea a pod.

Kam aplikujeme kyselinu hyalurónovú?

V oblasti tváre sa aplikuje hlavne do oblasti líc, spánkovej oblasti, lícnych kostí ako tzv. tekutý lifting. Aplikuje sa aj pod obočie na zodvihnutie obočia, veľmi častá je aplikácia na oživenie pier a vypnutie vrások nad hornou perou. Veľmi obľúbená je aplikácia na odstránenie hlbokých tmavých kruhov pod očami. Po tejto aplikácii oči nevyzerajú také unavené. Na zachovanie peknej kontúry v hornej časti tváre sa kyselina hyalurónová aplikuje do oblasti spánkov. V tejto lokalite výplň pomocou kyseliny hyalurónovej zjemní prechod medzi kosťami na čele a lícnymi kosťami. V tejto lokalite býva veľmi často priehlbina.

Čo si treba zapamätať?

Aplikácia kožných výplní patrí výhradne do rúk lekára. Pri všetkých zákrokoch sa môžu vyskytnúť žiaduce aj nežiaduce účinky. Pri nesprávnej aplikácii môže dôjsť k nekróze tkaniva. Ako najzávažnejšia komplikácia po aplikácii kožných výplní bolo opísané oslepnutie. Takže neriskovať, a keď sa rozhodnete pre tento zákrok, treba sa zveriť do rúk skúsených odborníkov, lekárov.

vráska pred
po aplikácii kyseliny hyalurónovej
pred ošetrením
po ošetrení – výplne

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava