Pleťová utierka z mikrovlákna

Pleťová utierka z mikrovlákna

NEDOCENENÝ POMOCNÍK PRI DENNEJ STAROSTLIVOSTI O PLEŤ

ČO JE TO MIKROVLÁKNO

Základom každého tkaného textilného výrobku je vlákno. V prípade mikrovlákna ide o mimoriadne tenké vlákno syntetického pôvodu. V priemere je mikrovlákno hrubé približne 5 µm (mikrometrov, t. j. milióntin metra). Jeho hrúbka – presnejšie „tenkosť“ – vynikne, ak ju prirovnáme k hrúbke iných známych vlákien: mikrovlákno

  • má približne polovičnú hrúbku ako prírodné hodvábne vlákno produkované priadkou morušovou
  • je približne hrubé ako stotina ľudského vlasu a
  • jeho hrúbka tvorí zhruba tretinu hrúbky bavlneného vlákna.

Mikrovlákno sa vyrába približne od 50. rokov minulého storočia, avšak skutočný rozmach jeho výroby sa datuje až do 80. rokov vďaka rozvoju technológií na jeho výrobu. Jeho pomerne vysoká cena bránila širokému použitiu, a preto sa využívalo najmä na výrobu látok na odevy. V posledných rokoch však cena mikrovlákna veľmi klesla, čo malo za následok, že výhody výrobkov, ktoré sú z neho vyrobené, sú oveľa početnejšie a zahŕňajú napríklad aj oblasť čistenia a upratovania.

Mikrovlákno sa vyrába najmä z polymérnych materiálov, najčastejšie z akrylu, polyesteru a nylonu. Je veľmi jemné, a preto na výrobu textilných výrobkov sa z množstva mikrovlákien najskôr musí vyrobiť mikrovláknová niť, obdobná, ako ju poznáme z ručného či zo strojového šitia. Až z takejto viacvláknovej nite (tzv. polyfilamentu) je možné vyrobiť mikrovláknovú textíliu. Aby čo najlepšie plnila svoju funkciu, musí byť na jej povrchu vytvorené veľké množstvo drobných „uzlíkov“ či „očiek“. Od hustoty tkania závisí hrúbka výslednej textílie, ktorá sa vyjadruje hmotnosťou jej jedného m2: kvalitné mikrovláknové textílie na použitie na ošetrovanie pleti majú špecifickú hmotnosť v rozmedzí približne od 200 do 300 g na 1m2. Je logické, že čím je špecifická hmotnosť textílie vyššia, tým je vyššia aj jej kvalita: súvisí to najmä s nasiakavosťou a so životnosťou mikrovláknového výrobku, avšak premieta sa to aj do jeho ceny.

NA ČO VŠETKO SA MIKROVLÁKNOVÉ MATERIÁLY POUŽÍVAJÚ

Z mikrovláknových textílií sa vyrába široké spektrum najrôznejších produktov: najstaršie je použitie mikrovlákna v odevnom priemysle, ako aj na výrobu poťahových látok. V posledných desaťročiach nachádzajú mikrovláknové materiály uplatnenie aj v rôznych čistiacich pomôckach, ako sú mopy na umývanie dlážok a utierky používané pri upratovaní, určené na šetrné a efektívne čistenie bez použitia saponátov, najmä na čistenie skla, keramiky a kovových predmetov v kúpeľniach. Azda odtiaľ pochádza myšlienka použiť mikrovláknový materiál aj na výrobu utierok na čistenie a ošetrovanie pleti.

AKO SA POUŽÍVAJÚ MIKROVLÁKNOVÉ POMÔCKY NA ČISTENIE PLETI

Pomôcky z mikrovlákna určené na čistenie pleti majú rôzne podoby a tvary: často ide o kruhový tampón pripomínajúci klasický vatový tampón, časté sú aj štvorčeky rozmeru cca 10 x 10 cm. Veľmi praktické sú rôzne mikrovláknové čistiace pleťové pomôcky vo forme „rukavičiek“: ide o návleky na 1 prst, praktické najmä na očistenie očných viečok a očného okolia, väčšie „rukavičky“ na 2 – 3 prsty, ktoré sú vynikajúcou pomôckou na očistu ostatných častí tváre, a nezriedka sú to „rukavice“ väčších rozmerov, vhodné ako na tvár, tak aj na krk, dekolt či ostatné časti tela.

Použitie všetkých mikrovláknových pleťových čistiacich pomôcok je veľmi podobné ako pri použití klasických odličovacích tampónov: po navlhčení pleti i samotnej mikrovláknovej čistiacej pomôcky sa jemnými krúživými pohybmi po čistenej lokalite za primeraného mierneho tlaku odstraňujú z povrchu pleti všetky nežiaduce nečistoty. Keďže je čistenie rýchlejšie a efektívnejšie, trvá kratšie ako pri použití vatového tampóna.

Pleťová utierka z mikrovlákna - pravouhlé utierky
pravouhlé utierky
Pleťová utierka z mikrovlákna - kruhové tampóny
kruhové tampóny
Pleťová utierka z mikrovlákna - rukavičkové utierky
„rukavičkové“ utierky

PREČO POUŽÍVAŤ MIKROVLÁKNOVÉ UTIERKY V STAROSTLIVOSTI O POKOŽKU

Mikrovláknové materiály určené na ošetrovanie pleti v porovnaní s klasickými materiálmi (napríklad vatovými odličovacími tampónmi) majú množstvo výhod.

Najmarkantnejší rozdiel je v tom, že pri použití mikrovláknového materiálu napríklad pri odličovaní nie je potrebné použiť žiadne tenzidy či iné chemické substancie. Na čistenie pleti vrátane odstraňovania dekoratívneho mejkapu pri použití mikrovláknovej utierky úplne postačuje čistá voda, ktorou sa ošetrovaný povrch kože navlhčí a rovnako sa ňou navlhčí aj samotná mikrovláknová pomôcka. Jemnosť a poddajnosť mikrovlákna totiž zaručuje, že sa dostáva do kontaktu nielen s povrchom kože, ale preniká aj do všetkých voľným okom neviditeľných priehlbiniek, siahajúcich až k otvorom kožných pórov, a teda spoľahlivo čistí celý kožný reliéf.

Ďalšou mimoriadne významnou výhodou mikrovláknového materiálu je jeho schopnosť zadržiavať nečistoty odstránené z povrchu kože. Ide nie len o materiály dekoratívnych kozmetických prípravkov, ale aj o prachové častice z ovzdušia a kožný maz. V porovnaní s klasickými vatovými celulózovými materiálmi (najčastejšie je to odličovací tampón) je čistiaci efekt mikrovláknového materiálu neporovnateľne väčší. Kým klasický vatový odličovací tampón nečistoty na povrchu kože rozotiera, mikrovláknový materiál nečistoty do seba absorbuje.

Navyše viaceré mikrovláknové materiály kozmetických čistiacich utierok majú vo vláknach inkorporované mikročastice striebra, ktoré materiálu dodávajú antibakteriálne a protiplesňové účinky. Tie sa uplatňujú nielen priamo na ošetrovanom kožnom povrchu, ale v priebehu sušenia chránia samotnú mikrovláknovú utierku pred množením nežiaducich mikroorganizmov.

V neposlednom rade treba spomenúť jedinečný efekt mikrovláknového materiálu: použitie mikrovláknovej pomôcky na čistenie pleti má nielen čistiaci efekt, ale sprevádza ho súčasne aj tzv. mikropeeling. Z pleti sa totiž odstraňujú nielen nečistoty a kožný maz, ale aj povrchová vrstvička zrohovatených buniek pokožky. Výsledkom je rozjasnená a vyhladená pleť.

Nezanedbateľný je aj ekonomický efekt a pozitívny vplyv na životné prostredie. Kým klasický odličovací tampón je jednorazovou pomôckou a po použití sa odhadzuje, mikrovláknová utierka sa používa opakovane a jej životnosť je veľmi vysoká. Okrem toho na dôkladné očistenie pleti spravidla nikdy nepostačuje jeden klasický vatový tampón…

AKO SA KOZMETICKÉ ČISTIACE POMÔCKY Z MIKROVLÁKNA ČISTIA A UDRŽIAVAJÚ

Mikrovláknovú utierku postačuje bezprostredne po použití opakovane vymyť vodou, ľahko z nej vodu vytlačiť (nežmýkať násilím) a nechať uschnúť. V prípade, že po tomto postupe zostávajú na materiáli utierky farebné zvyšky dekoratívnych prípravkov (najmä pigmenty), na dôkladné vyčistenie je možné použiť malé množstvo nedráždivého tekutého mydla. Pri profesionálnom použití väčšieho množstva mikrovláknových čistiacich produktov v kozmetických prevádzkach je možné ich prať v práčke na niektorom programe na jemnú bielizeň. Niektoré mikrovláknové materiály vydržia aj pranie pri vyšších teplotách: 60 až 90 °C.

Je možná aj dezinfekcia, avšak bez použitia zlúčenín chlóru. Jediné ľahko dodržateľné obmedzenie pri praní mikrovláknových utierok je zákaz použitia aviváže: tá by totiž do veľkej miery (prípadne aj úplne) eliminovala nielen čistiacu, ale najmä záchytnú funkciu mikrovláknového materiálu tým, že by základné jemné vlákna zlepila.

Životnosť mikrovláknových materiálov určených na ošetrenie pleti je veľmi vysoká: výrobcovia uvádzajú, že pri primerane šetrnom zaobchádzaní (najmä čistení a praní) vydržia najmenej 100 cyklov.

FORMY MIKROVLÁKNOVÝCH VÝROBKOV NA OŠETROVANIE PLETI A SPÔSOB ICH POUŽITIA

Na ošetrovanie pleti v oblasti tváre sa používajú mikrovláknové utierky nielen klasického štvorcového tvaru a kruhové tampóny, ale aj veľmi obľúbené „rukavičky“ na jeden alebo aj viac prstov. Práca s nimi je veľmi pohodlná, nevyžadujú si žiadne skladanie a sú použiteľné obojstranne. Návleky na jeden prst sú určené najmä na očistu očného okolia, rukavičky na dva či tri prsty sú veľmi praktické na ošetrenie ostatných častí tváre, ako aj na čistenie krku a dekoltu. Na celotelové ošetrenie sú určené primerane veľké bezprstové rukavice. V ponuke rôznych výrobcov sú však aj uteráky či osušky vyrobené z mikrovláknového materiálu.

Použitie je veľmi jednoduché, zhodné s technikou použitia jednorazových čistiacich pomôcok. Odporúčajú sa najmä kruhové pohyby za primeraného tlaku na čistenú lokalitu.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava