Potenie nemusí byť problém

Potenie nemusí byť problém

Potenie je prirodzenou funkciou kože, ktorou sa zabezpečuje regulácia telesnej teploty. Medzi všetkými živočíchmi je človek najmenším tvorom, ktorý sa potí. Potné žľazy delíme na malé a veľké.

Malé potné žľazy sa nachádzajú na povrchu celého tela, v počte 2-3 milióny, s maximom na dlaniach, stupajach a na čele. V týchto miestach sa vyskytuje 400 – 600 žliazok na cm2. Sú tvorené klbkom uloženým hlboko v koži a špirálovitým vývodom odvádzajúcim pot priamo na jej povrch. Kontrolu nad potením má nervový systém. Impulz prechádza z mozgu, cez miechu a nervy do malých potných žliaz. Pot týchto žliaz je bez zápachu, obsahuje z 99% vodu, v ktorej sa nachádzajú minerály, stopy aminokyselín, močovina, kyselina mliečna, vitamíny a iné látky.

Veľké potné žľazy začínajú plniť svoju funkciu až v puberte. Sú výraznejšie u mužov a u ľudí čiernej rasy. Zodpovedajú za typický pach každého človeka. Reagujú najmä na emocionálne podnety. Nachádzajú sa v podpazuší, ušniciach, na prsných bradavkách, okolo pupku a pohlavných orgánov. Vyúsťujú do hornej časti vlasového vačku. Pot z veľkých potných žliaz je mliečne skalený a obsahuje veľké množstvo organických látok. Vplyvom vlhka a tepla a za prítomnosti mazu sa mení pH kože na zásadité, čo umožňuje zvýšené pomnoženie baktérií. Baktérie v priebehu niekoľkých hodín rozložia vylučované organické látky na zapáchajúce substancie, najmä kyselinu maslovú.

Za bežných podmienok človek denne vylúči 0, 5 l potu. Pri vysokej teplote okolia, zvýšenej pohybovej aktivite, emocionálnej záťaži môže byť vylúčených aj 10 l potu denne. V extrémnych podmienkach, napr. na púšti sa vylúčia za hodinu 3-4 litre potu.

Nadmerné potenie označujeme ako hyperhidrózu. Vyskytuje sa len na niektorých častiach tela, alebo postihuje jeho celý povrch.

Vzniká v dôsledku aklimatizácie na veľké horúčavy, pri obezite a pri nadmernej fyzickej námahe. Môže vzniknúť v dôsledku hormonálnych porúch, neurolo-gických, infekčných a iných ochorení. Tiež počas užívania niektorých liekov.

Nadmerné potenie je najčastejšie dôsledkom emocionálneho tlaku, ako trémy, bolesti, strachu, radosti. Lokalizuje sa prevažne na dlaniach, stupajach a v podpazuší, ale aj na tvári, prednej strane hrudníka, na chrbte a okolo konečníka. Negatívne vplýva na psychiku ľudí a to spätne znova podmieňuje zvýšené potenie.

Výrazné potenie na rukách a tvári sťažuje sociálny kontakt a obmedzuje profesionálne uplatnenie. Pri zvýšenom potení nôh sa uvoľňujú rôzne látky, ktoré sú príčinou ich nepríjemného, intenzívneho zápachu.

Už v dávnej minulosti boli pokusy o potlačenie, resp. o prekrytie nepríjemného zápachu a o obmedzenie potenia. Ani dnes nie je táto problematika úplne vyriešená.

Pri známych príčinách je nevyhnutné upraviť a liečiť základné ochorenie.

Liečebný postup pri ostatných hyperhidrózach závisí od rozsahu potenia. Najčastejšie sa postupuje od najmenej zaťažujúcich metód až po chirurgické riešenie problému.

Psychovegetatívne ovplyvnenie pomocou autogénneho tréningu, hypnózy a psychoterapie sa často minie účinkom, ale v niektorých prípadoch býva prospešné.

Z fyzikálnej terapie – sa pri nadmernom potení dlaní a stupají využíva ionoforéza. Na dlane a nohy namočené v nádobe s vodou sa aplikuje jednosmerný prúd nízkej intenzity počas 15-30 minút. najprv denne, neskôr 3x týždenne. Účinok pretrváva len 2-3 týždne a preto je nevyhnutné pokračovať v tomto spôsobe liečby dlhodobo. Nesmie sa aplikovať u ľudí s kovovými náhradami ani pri poruchách srdcového rytmu.

Systémovo podávané lieky tiež nevedú k želateľnému efektu. Majú veľa vedľajších účinkov a malý protipotivý efekt. Používaný extrakt zo šalvie lekárskej je bez vedľajších účinkov, ale jeho protipotivý vplyv je malý.

Alternatívna medicína ako homeopatia, akupunktúra, masáže a fytoterapia sú tiež bez výraznejšieho efektu.

Najčastejšie sa lokálne používajú deodoranty a antiperspiranty. Deodoranty prekrývajú, odstraňujú alebo zabraňujú zápachu tela. Antiperspiranty zabraňujú zápachu a znižujú produkciu potu. Prekrytie zápachu je umožnené špeciálnymi parfumovanými olejmi, ktoré pôsobia aj proti množeniu baktérií.

Antiperspiranty obsahujú látky, ktoré pôsobia vysušujúco a proti baktériám. Prvé existovali už koncom 19. st. vo forme krému s aktívnou látkou zinkoxidom. Neskôr sa používali roztoky obsahujúce chloridy železa a hliníka. Ich nevýhodou bolo, že dráždili a farbili kožu. Od konca 40-tych rokov sú najúčinnejším a najrozšírenejšie používanými antiperspirantami soli hliníka. Soli hliníka sú dobre tolerované. Výsledkom ich pôsobenia na potné žľazy je dočasné uzavretie hornej časti jej vývodu. Prirodzené obnovovanie pokožky po 2-3 týždňoch vedie k odstráneniu tejto zátky. Na druhej strane neustále používanie antiperspirantov má za následok zvýšenie tlaku v potných žľazách a chronické zadržiavanie potu vedie postupne ku rozšíreniu a deštrukcii žľazy s konečnou stratou jej vylučovacej funkcie priemerne po 2 rokoch. .

Antiperspiranty majú byť nanášané na kožu večer, kedy sú malé potné žľazy nečinné. Ráno sa ich zvyšky odstránia. Po 3-5 použitiach je koža suchá a postačí užívanie raz za týždeň. Aby sa predišlo podráždeniu kože, neodporúča sa prvé 2-3 dni holenie podpazušia. Pre vyšší efekt na dlaniach a stupajach sa odporúča použiť plastikovú fóliu. . Na veľké potné žľazy soli hliníka nepôsobia, ale ich súčasný antibakteriálny účinok znižuje možnosť rozkladu potu a obmedzuje vznik zapáchajúcich látok.

V posledných rokoch. sa stala populárnou injekčná aplikácia botulotoxínu do kože. Botulinotoxín A, produkovaný baktériou Clostridium botulinum, blokuje ďalší prenos nervového impulzu na neuromuskulárnu platničku a na potnú žľazu. Používa sa najmä pri nadmernom potení v podpazuší, ale aj na dlaniach a stupajach. Účinok nastupuje po 3-5 dňoch a pretrváva 6-9-12 mesiacov. Pri aplikácii do dlaní sa môže znížiť ich citlivosť a môže spôsobiť slabosť drobných svalov rúk.

Medzi chirurgické metódy odstránenia nadmerného potenia patrí vybratie veľkých potných žliaz s rizikom infekcie a tvorbou jaziev. Ďalšou možnosťou, najmä pri hyperhidróze dlaní, stupají a tváre, je prerušenie nervov. Moderná technika umožňuje veľmi jemnou metódou dosiahnuť skoro 100% terapeutický úspech. Komplikáciou môže byť kompenzačné potenie na iných miestach a bolesti.

Pri dočasnej metóde zníženia potivosti sa používa svorka, ktorá blokuje impulz na potenie na sympatickom nerve a v prípade potreby sa dá odstrániť. Rozsiahle potenie na hrudníku ani generalizované potenie celého tela sa nedajú chirurgicky odstrániť.

Zvýšené potenie veľmi znepríjemňuje život človeka. Súčasnými metódami sa dá regulovať na únosnú mieru tak, aby nezaťažovalo postihnutého ani jeho okolie. Spolu zo zvýšenou hygienou, ako ju odporúča tzv. švajčiarska metóda, podľa ktorej nevznikne zápach tela, ani keď sa človek niekoľko dní neumýva.

Prvé 3 mesiace 2xdenne sprchovanie + umývanie vlasov antibakteriálnymi mydlami a šampónmi. Potom 1x denne. Nepoužívať 2x po sebe uterák, bielizeň ani pyžamo. Prať v horúcej vode s antibakteriálnym prípravkom.