Rosacea – nepríjemné začervenanie tváre

Rosacea – nepríjemné začervenanie tváre

Kuperóza, rosacea, citlivá pleť so sklonom k začervenaniu, rozšírené cievky na tvári.

Rosacea je chronické ochorenie centrálnej časti tváre súvisiace so zvýšenou reaktivitou cievok na alkohol, striedanie chladu a tepla. Ide o dedičné ochorenie, patrí k častým kožným ochoreniam tváre u dospelých. Viac sa vyskytuje u žien. Najčastejšími príčinami, ktoré vyvolávajú rosaceu, sú pobyt na slnku, prudké výkyvy teploty, stres, horúca voda, alkohol, korenené jedlá a dráždivé kozmetické prípravky.

Základné prejavy

Základným prejavom rosacey sú rozšírené cievky. Vyskytujú sa v okolí nosa a na lícach. Menej často postihujú iné lokality, ako je dekolt, oblasť za ušami či oblasť vlasatej časti hlavy.

Rosaceu delíme podľa prejavov na 3 štádiá:

1.  štádium – vyskytuje sa prechodné začervenanie, neskôr sa stáva začervenanie trvalým, prítomné sú aj rozšírené cievky. V rámci kozmetiky hovoríme o kuperóze.

2. štádium – prítomnosť červených, hnisavých vyrážok ako pri akné. Na rozdiel od akné sú prejavy v centre tváre a nie sú prítomné uhry, ale rozšírené žilky a začervenanie pleti.

3.  štádium – vyskytujú sa uzlovité prejavy, infiltrované ložiská, zhrubnutie mazových žliaz, napríklad na nose známe karfiolovité zdurenie – rinofýma. Pri rosacei sa môže vyskytnúť aj zápal očných spojiviek, zápal očnej dúhovky až zápal očnej rohovky.

Liečba

Rosacea je chronické ochorenie, preto ju nemožno vyliečiť, jej priebeh je však možné pomocou lekárskej starostlivosti a zmien v životnom štýle účinne kontrolovať. Dermatológ odporučí vhodný liečebný postup, ktorý spočíva podľa závažnosti postihnutia vo vonkajšej alebo i celkovej antibiotickej liečbe. Dôležité je zistiť, čo u pacienta  zhoršuje prejavy na koži, a tieto faktory minimalizovať alebo sa im celkom vyhnúť. Pleť na tvári je pri tomto ochorení citlivá, preto ju treba ošetrovať ľahkými hydratačnými krémami bez parfumov a iritačných látok. Na deň je vhodné používať krémy s obsahom účinných látok, ktoré upravujú prehnanú reaktivitu ciev. Kozmetické prípravky určené na kuperóznu pleť obsahujú aj pigmenty, napr. zelené, ktoré prekrývajú začervenanie pleti. V letnom období je potrebné chrániť kožu maximálnymi UV faktormi (50+), pretože slnko zhoršuje prejavy rosacey.

Liečba v 1. štádiu zahrňuje špeciálnu dermokozmetiku obsahujúcu zložky, ako sú adstringenciá, antiflogistiká, dekongenscenciá. Veľmi dôležitá je fotoprotekcia ochranným faktorom UVA i UVB. Ďalej je možné použiť prípravky s obsahom metronidazolu. Pri terapii 2. štádia rosacey sa lokálne aplikujú prípravky s obsahom antibiotík, ako je erytromycín či klindamycín. Osvedčená je aj lokálna liečba metronidazolom v gélovej či krémovej forme. Inak je možné lokálne použiť aj ichtamol, síru vo forme pást či krémov, ktoré sa aplikujú prevažne na noc. Difúzne začervenanie pleti je možné liečiť a minimalizovať ošetrením intenzívnym pulzným svetlom. Rozšírené cievky je možné odstrániť cievnym laserom. V 3. štádiu je lokálna liečba ako v 1. a 2. štádiu. Celkovo sa podávajú dlhodobo antibiotiká doxycyklín, minocyklín a azitromycín. Pri ťažkých formách celkovo retinoidy, ako je isotretinoín. Dermabrázia či CO2 laser sa aplikujú v prípade rinofýmy. Liečba očných prejavov rosacey patrí do kompetencie oftalmológa. V prípade rosacey platí absolútny zákaz aplikácie lokálnych kortikosteroidov, viedli by k zhoršeniu rosacey. Celkovo sa odporúča neslaná diéta bez korenín, zákaz horúcich jedál, nápojov a alkoholu. Pacienta treba poučiť o vyvarovaní sa duševného stresu, ako aj priameho slnečného žiarenia či sálavého tepla.

pred
po ošetrení laserom
ošetrovanie cievok laserom

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava