Vyskytuje sa rozacea aj u detí?

Vyskytuje sa rozacea aj u detí? 

Rozacea

Rozacea (ružovka) je bežné kožné ochorenie. Často sa začína len väčšou tendenciou červenať sa. Sčervenanie sa môže pomaly rozšíriť aj mimo nosa a líc na čelo a bradu. Dokonca aj uši, hrudník a chrbát môžu byť stále červené.

Čo spôsobuje rozaceu?

Vedci sa stále snažia zistiť, čo spôsobuje rozaceu. Skúmaním rozacey vedci našli niekoľko dôležitých indícií:

– Ružovka sa vyskytuje v rodinách. Mnoho ľudí, ktorí majú rozaceu, má rodinných príslušníkov, ktorí majú rozaceu. Je možné, že ľudia zdedili gény na rozaceu.

– Určitú úlohu môže zohrávať aj imunitný systém. Vedci zistili, že väčšina ľudí s rozaceou podobnou akné reaguje na baktériu s názvom Bacillus oleronius, ktorá vyvoláva nadmernú reakciu ich imunitného systému. Vedci stále nevedia, či to môže spôsobiť rozaceu.

– Vplyv na rozaceu môže mať aj baktéria, ktorá spôsobuje infekcie v črevách. Tento bacil, H. pylori, je častý u ľudí, ktorí majú rozaceu. Vedci nemôžu dokázať, že H. pylori môže spôsobiť rozaceu. Mnoho ľudí, ktorí nemajú rozaceu, má infekciu H. pylori.

– Súvisieť by mohla aj s roztočom demodex, ktorý žije na koži každého človeka. Tento roztoč rád žije na nose a lícach, a práve tam sa často objavuje rozacea. Mnohé štúdie zistili, že ľudia s rozaceou majú na koži veľké množstvo tohto roztoča. Problémom je, že aj niektorí ľudia, ktorí nemajú rozaceu, majú na koži veľké množstvo tohto roztoča.

– Proteín, ktorý za normálnych okolností chráni pokožku pred infekciou, katelicidín, môže spôsobovať začervenanie a opuch. To, ako telo spracúva tento proteín, môže rozhodnúť o tom, či človek dostane rozaceu.

Môže sa vyskytovať aj u detí?

Rozacea sa zriedkavo vyskytuje u detí a dospievajúcich. Signálnymi prejavmi môžu byť:

– červené, podráždené oči,

– červené, opuchnuté očné viečka, ktoré môžu svrbieť a môžu vyzerať mastne alebo môžu byť prítomné jemné šupinky,

– dlhotrvajúce začervenanie tváre.

Neliečená rozacea sa môže zhoršovať. U detí môže dlhotrvajúce začervenanie prejsť do trvalého začervenania v strede tváre. U niektorých detí sa objavia výsevy podobné akné.

Ďalším príznakom rozacey môžu byť červené, opuchnuté a svrbiace očné viečka. Oči môžu byť extrémne citlivé na svetlo.

S postupujúcou rozaceou sa na oku môže vytvoriť otvorený vred. Ide o vážny zdravotný problém, pretože otvorená rana môže viesť k čiastočnej alebo úplnej strate zraku.

Pri včasnej liečbe očná rozacea dobre reaguje na liečbu. Diagnózu rozacey stanoví kožný lekár, ktorý vyšetrí tvár a oči dieťaťa. Pri zistení príznakov rozacey vylúči iné bežnejšie detské ochorenia, ktoré môžu vyzerať ako rozacea, napr. akné, kožné infekcie a alergické kožné reakcie.

Ako sa lieči rozacea u detí a dospievajúcich?

Typický plán liečby pre dieťa alebo dospievajúceho zvyčajne pozostáva zo zmeny životného štýlu, liekov na kontrolu rozacey a následných návštev kožného lekára.

Medikamentózna liečba rozacey u detí

Lieči sa podobne ako u dospelých, teda lokálna liečba prípravkami, ktoré sa aplikujú na kožu. Pri miernych a stredne ťažkých prejavoch sa na kožu aplikuje liek nazývaný metronidazol. Zvyčajne sa aplikuje raz denne počas 12 týždňov, aby sa rozacea dostala pod kontrolu, a potom sa prestane podávať. Pri ťažších formách rozacey sa aplikujú aj širokospektrálne chemoterapeutiká vo forme tabliet. Podobne ako liek aplikovaný na kožu, aj chemoterapeutikum sa užíva len tak dlho, ako je potrebné na odstránenie kožného alebo očného problému.

Priebeh liečby je potrebné kontrolovať. Niektoré deti reagujú na jednu liečbu, ale na inú nie. Vaše dieťa môže potrebovať dlhšie užívanie lieku, ako bolo pôvodne predpísané.

Kontrola rozacey môže zabrániť jej progresii. Dobrou správou je, že pri liečbe sa rozacea často dostane pod kontrolu v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Dostať ochorenie pod kontrolu pomáha zabrániť jeho progresii a umožňuje vášmu dieťaťu cítiť sa lepšie.

Stratégia liečby rozacey

1. Vyhýbajte sa tomu, čo spúšťa rozaceu vášho dieťaťa.

K bežným spúšťačom v detstve patrí:

  • • pobyt v extrémne vysokých alebo nízkych teplotách,
  • • pitie horúcich nápojov,
  • • konzumácia korenistých jedál a
  • • používanie výrobkov na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú parfumy.

Keď má dieťa rozaceu, mnohé veci môžu podráždiť už aj tak citlivú pokožku a spôsobiť vzplanutie rozacey. To, čo dráždi (alebo spúšťa) rozaceu jedného dieťaťa, nemusí spustiť rozaceu iného dieťaťa. Preto musíte zistiť, čo spúšťa rozaceu vášho dieťaťa.

2. Každý deň používajte opaľovací krém.

V jarných a letných mesiacoch je potrebné nanášať opaľovací krém na pokožku, ktorú nezakryje oblečenie, napríklad na tvár, uši a ruky.

Odporúčané sú opaľovacie krémy:

• SPF 30 – 50+,

• s obsahom oxidu titaničitého alebo oxidu zinočnatého,

• na obale je uvedené široké spektrum,

• odolnosť voči vode,

• bez parfumu.

3. Prečítajte si zloženie produktu.

Pred použitím akéhokoľvek výrobku, ktorý sa bude dotýkať pokožky vášho dieťaťa, napríklad výrobku na starostlivosť o pleť alebo vlasy, si prečítajte zoznam zložiek. Každé dieťa, ktoré má rozaceu, by sa malo vyhýbať výrobkom, ktoré obsahujú laurylsulfát sodný (často sa nachádza v šampóne a zubnej paste), mentol alebo gáfor.

MUDr. Martin Sochor, PhD.,
Lekárska kozmetika Life Style,
Bratislava