Sila mora v kozmetike

Sila mora v kozmetike

Moria a oceány sú cenným zdrojom biologicky aktívnych substancií pre kozmetiku. Bolo v nich nájdených vyše 12 000 rôznych chemických látok, z ktorých mnohé majú uplatnenie v medicíne a liečiteľstve. Využitie morských produktov na kozmetické účely je doložené už od staroveku, keď sa využívali najmä kúpele v morskej vode a aplikácia morského bahna na pokožku. Aktívne látky z mora predstavujú rýchlo sa rozširujúcu skupinu obľúbených zložiek kozmetických prípravkov. Medzi hlavné skupiny patria: morská voda a bahno, extrakty z rias, extrakty z kôrovcov (chitín a chitosan) a morský kolagén.

Extrakty z rias

Morské riasy sa dajú rozdeliť podľa ich zložitosti na mnohobunkové, ktoré sa často označujú aj ako morská tráva, a jednobunkové, ktoré sú súčasťou planktónu. Mnohobunkové riasy majú rôzne farby podľa prevládajúcich molekúl a väčšinou sú zelené, hnedé alebo červené. Tieto riasy sú bohaté na antioxidanty a látky chrániace pred UV žiarením, pretože žijú v povrchových vodách, kde na ne svieti veľa UV žiarenia. Mikroskopické riasy sú bohaté na chlorofyl, antioxidanty a iné aktívne molekuly.

Červené riasy

Táto skupina rias obsahuje množstvo cenných aktívnych látok. Medzi často využívaných zástupcov tejto skupiny patrí PorphyraumbilicalisHaematococcuspluvialis. Aminokyseliny podobné mykosporínu (MAA) silne pohlcujú UV žiarenie, čím chránia riasy pred jeho vplyvmi. V štúdii s krémom obsahujúcim tieto látky bolo zistené o 37 % menšie poškodenie UVA žiarením v porovnaní s placebom. Tieto aminokyseliny nielenže bránili prieniku UV žiarenia, ale aj vychytávali voľné radikály, čím chránili bunky na dvoch úrovniach.

Ďalšou zaujímavou látkou získavanou z červených rias je astaxantín. Ide o karotenoid, ktorý dáva mnohým rybám pasúcim sa na týchto riasach červenú farbu. Má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie, ako napr. zlepšuje ostrosť zraku, chráni nervové tkanivo, bráni oxidatívnemu poškodeniu membrán, chráni pečeň a ďalšie. Je to silný antioxidant, ktorý je 550-krát silnejší ako vitamín E a 6 000-krát silnejší ako vitamín C. Chráni kolagén v koži tým, že blokuje enzýmy rozkladajúce kolagén (ktoré sa aktivujú UV žiarením). Spomaľuje tvorbu melanínu, čím pôsobí ako zosvetľovací prostriedok. V štúdii skúmajúcej jeho vplyv na kožu bol podávaný 8 týždňov v tabletkách (6 mg/deň), ako aj priamo na kožu v podobe roztoku. Dobrovoľníci mali na konci štúdie plytšie vrásky, svetlejšie pigmentové fľaky, lepšiu elasticitu kože, ako aj lepšie hydratovanú pleť.

Hnedé riasy

Medzi najvýznamnejšie skupiny látok obsiahnutých v hnedých riasach patria florotaníny, ktoré pohlcujú UV žiarenie, sú silné antioxidanty a majú protizápalové účinky. Do tejto skupiny látok patrí ekol (eckol), diekol (dieckol) a floroglucinol (phloroglucinol). Nachádzajú sa hlavne v druhoch rias Ecklonia. Ekol a diekol chránia pokožku pred následkami UV ožiarenia. Po vystavení kože UV žiareniu sú aktivované enzýmy, ktoré rozkladajú kolagén a tiež zápalové procesy. Florotaníny pôsobia proti aktivácii týchto enzýmov a proti aktivácii zápalu. Majú tiež schopnosť znižovať tvorbu melanínu, čím bránia tvorbe hnedých škvŕn. Touto kombináciou účinkov dokážu florotaníny potláčať prejavy starnúcej kože.

Medzi karotenoidy patrí aj oranžový pigment fukoxantín. Pre svoje antioxidačné, protizápalové vlastnosti a schopnosť znižovať tvorbu melanínu je tiež zaujímavou látkou pre kozmetický priemysel.

Kyselina algínová alebo alginát je polysacharid, ktorý je jednou z hlavných zložiek bunkových stien hnedých rias. Alginát sa v kozmetike používa ako gélotvorná, zahusťujúca a vodu viažuca látka. Fukoidan (fucoidan) je druhým najčastejším polysacharidom v bunkových stenách hnedých rias. Fukoidan má zvláštne vlastnosti vďaka vysokému obsahu síry. Medzi jeho účinky patria antikoagulačný (bráni zrážaniu krvi), spomaľuje rast nádorov, protivírusový a antioxidačný. Vďaka týmto schopnostiam sa považuje za jedno z tzv. superjedál. Na povrchu pokožky vytvára film, čím zvyšuje jej hydratáciu (bráni únikom vody). Zrýchľuje hojenie rán podporou množenia kožných buniek – fibroblastov. Má protizápalové účinky a znižuje aktivitu enzýmov odbúravajúcich kolagén, medzibunkovú hmotu a kyselinu hyalurónovú. Používanie 1-percentného krému počas 5 týždňov viedlo k zvýšeniu elasticity kože.

Iným druhom rias využívaných v kozmetickom priemysle je Polysiphoniaelongata, z ktorej extrakt má dokázané účinky potláčajúce prejavy starnutia. Niekoľkotýždňové nanášanie prípravkov s obsahom extraktu z tejto riasy vedie k redukcii drsnosti pokožky a zmierňovaniu vrások. Ďalšími účinkami je zhutnenie mikroštruktúry pokožky, zlepšenie jej hydratácie a zvýšenie jej elasticity.

Zvýšenie tvorby kyseliny hyalurónovej priamo v pokožke je ďalším spôsobom zlepšenia jej hydratácie, elasticity a celkového vzhľadu. Na tento účel sa využíva extrakt z riasy Furcellarialumbricalis.

Chitín a chitosan

Chitín je polysacharid tvoriaci kostru exoskeletu hmyzu a kôrovcov. V kyslom prostredí vytvára nanovlákna schopné viazať iné aktívne látky (vitamíny, karotenoidy alebo peptidy) a zvyšovať ich prienik kožou. Chitosan je lineárny polymér chemicky odvodený od chitínu. Dá sa upraviť do rôznych foriem, napr. gélu, nanovlákien a nanočastíc. Vo forme gélu je schopný viazať veľké množstvo vody a hydratovať. Cení sa tiež pre schopnosť urýchľovať hojenie rán. Má antioxidačné vlastnosti a potláča aktivitu enzýmov rozkladajúcich kolagén. Veľkou výhodou je aj jeho antibakteriálne, protikvasinkové a antifungálne pôsobenie. Vo forme nanočastíc funguje ako transportný systém pre aktívne molekuly, ktorým umožňuje prienik do kože.

Morská voda

Zloženie morskej vody sa líši podľa konkrétnej lokality. Obsah soli vo väčšine morí je 3,5 %. Mŕtve more má však vodu s obsahom soli 7- až 10-krát vyšším ako v oceánoch. Morská voda obsahuje množstvo rôznych solí, minerálov a stopových prvkov, z ktorých mnohé majú pozitívne účinky na kožu. Väčšina morí obsahuje vo vode hlavne sodné soli, naproti tomu voda z Mŕtveho mora má vyššie koncentrácie solí horčíka. Horčík a jeho soli majú mierne hydratačné schopnosti, zvyšujú tvorbu antioxidantov a majú protizápalové účinky. Zaujímavou zložkou je aj chlorid vápenatý, ktorý dáva koži pocit šmykľavosti a prispieva k jej zjemneniu. Bežná čistená morská voda s obsahom chloridu sodného má mierne hydratačné účinky, ktoré sa využívajú najmä v prípravkoch na sliznice. Použitie soli alebo roztokov vody z Mŕtveho mora je známe v liečbe rôznych zápalových ochorení kože, najmä atopie a psoriázy. Napríklad v štúdii s pacientmi s atopickou dermatitídou viedli kúpele vo vode z Mŕtveho mora k potlačeniu zápalu, začervenania aj drsnosti povrchu pokožky a k jej lepšej hydratácii. V skupine pacientov, ktorí dostávali kúpele vo vode z vodovodu, k takýmto účinkom nedošlo. V liečbe psoriázy sa využíva kombinácia kúpeľu vo vode so soľou z Mŕtveho mora a svetlom napodobňujúcim slnko na úrovni Mŕtveho mora. V kozmetike sa využívajú minerály z Mŕtveho mora pre ich schopnosť upokojiť pokožku a znížiť jej drsnosť. V štúdii na 20 dobrovoľníčkach testovali počas 4 týždňov gél s obsahom 1 % minerálov z Mŕtveho mora. V priemere sa hĺbka zdrsnenia kože znížila o 20 % v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá dostávala len gél bez minerálov. V tejto skupine došlo iba k 10 % zmierneniu drsnosti. Pre zvýšenie účinnosti sa výťažky zo soli z Mŕtveho mora kombinujú s inými aktívnymi látkami, ako napr. olivový olej, extrakt zo zeleného čaju, rias, prípadne iné.

Morské bahno

Morské bahno sa skladá z organických a anorganických častí. Anorganická zložka bahna je bohatá na minerály, ktorých zastúpenie zodpovedá ich pomeru v morskej vode. Organickú zložku tvoria zvyšky odumretých rastlín a živočíchov. Táto zložka je, tak ako v iných bahnách, bohatá na kyselinu humínovú. Morské bahno je obľúbenou zložkou kozmetických prípravkov. Jeho nevýhodou je však čierna farba, ktorá mení farbu celého prípravku. Najčastejšie sa používa vo forme zábalov a masiek. Zábaly sa niekedy nazývajú aj wrapy a používajú sa najmä pri potláčaní cellulite a zlepšovaní stavu pokožky na tele. Masky a peelingy sú najčastejšími formami využitia bahna v starostlivosti o tvár, krk a dekolt. Výraznejšie pôsobenie sa dá docieliť zohriatím týchto prípravkov na 37 až 39 °C. Hlavnými účinkami takýchto masiek sú hydratácia, zlepšenie mikrocirkulácie, normalizácia pH, v prípade vyššieho obsahu kyselín aj slabý peeling. Niektoré prípravky s obsahom morského bahna sú určené aj na zlepšenie akné, prípadne ako anti-aging. V štúdii z Kórey bolo zistené zvýšené zadržiavanie vody v koži vďaka kyseline humínovej a protizápalové pôsobenie minerálov z bahna.

Kolagén z morských živočíchov

Kolagén sa z mora získava z rybích kostí, chrupaviek, šupín alebo kože, ako aj z morských hubiek (niekedy tiež nazývaných špongie). Kolagén z morských živočíchov má široké uplatnenie v potravinárstve, kozmetike, farmácii a doplnkoch výživy. Čiastočne hydrolyzovaný (spracovaný na menšie molekuly) kolagén sa nazýva želatína. Tá má podobne široké uplatnenie ako samotný kolagén a v kozmetike sa používa hlavne pod označením čiastočne hydrolyzovaný kolagén. Ten je zdrojom kolagénu pre pokožku v anti-aging prípravkoch. V štúdii z roku 2012 s rybím kolagénom v rôznych koncentráciách (5 %, 7 % a 10 %) sa zistila stúpajúca hydratácia pleti závislá od stúpajúcej koncentrácie kolagénu, ako aj od dĺžky používania. Po 30 dňoch bola zvýšená hydratácia, ako aj elasticita kože. Vo vzorkách kože sa zistilo zmnoženie fibroblastov (buniek tvoriacich kolagén) a zvýšené množstvo prokolagénu (z neho sa následne vytvára hotový kolagén). Zaujímavé bolo zistenie o hlbšom prieniku väčších molekúl (3 500 – 4 500 Da) ako menších molekúl. Rybí kolagén sa v tejto štúdii ukázal ako účinná súčasť tzv. anti-aging prípravkov.

Výživové doplnky na báze rybieho kolagénu sa propagujú na zvýšenie pevnosti kostí, kĺbov a zlepšenie kvality kože. Vedeckými štúdiami sa zistilo, že podávanie doplnkov s obsahom kolagénu z kože tresky alebo lososa malo pozitívne účinky na kožu hlodavcov. U myší bola zaznamenaná lepšia odolnosť voči UVA žiareniu, ako aj zlepšená hydratácia, zvýšená tvorba elastínu a kolagénu a zlepšená ochrana voči oxidačnému poškodeniu. U starších potkanov sa zase zistilo zníženie odbúravania kolagénu a zvýšenie tvorby nového pri diéte bohatej na kolagén. Štúdie naznačujú, že zvýšený príjem kolagénu v strave vedie k zvýšenej ponuke kolagénových oligopeptidov (častí z molekúl kolagénu) bunkám kože. Výsledkom je zvýšená aktivita fibroblastov – buniek tvoriacich nielen kolagén, ale aj ďalšie súčasti medzibunkovej hmoty. Tieto mikroskopické procesy vedú k viditeľným zmenám, ako je menej vráskavá, pružná, lepšie hydratovaná pleť.

Záver

V dnešnom svete stúpajúceho dopytu po kozmetike na prírodnej báze predstavujú moria a oceány takmer nekonečný zdroj nových aktívnych látok pre kozmetický priemysel. Až na výnimky sú látky z morských rias, živočíchov, prípadne bahna pomerne novými zložkami kozmetiky. Predstavujú veľmi rôznorodú skupinu látok, ktorej využitie stále stúpa, a preto sa dá očakávať, že s týmito látkami sa budeme v praxi stretávať častejšie. Ich obľúbenosť môže však utrpieť napr. pre spôsoby ich získavania a tiež pre stúpajúce znečistenie morí.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava