Striebro a jeho využitie v minulosti a prítomnosti
Vedľa zlata a platiny je striebro jedným z najpoužívanejších drahých kovov. Už veľmi dávno sa používalo na výrobu šperkov, kuchynských nádob a mincí. Staré indické knihy spomínajú, že voda sa dezinfikovala namáčaním horúceho striebra, alebo držaním striebra vo vode po dlhší čas. Kedysi sa aj u nás v Európe hádzali do studní strieborné mince a väčšie strieborné predmety, aby si tak ľudia vodu v studniach udržiavali pitnú. Podobne si uchovávali potom vodu v strieborných nádobách a strieborný riad nebol len znakom majetku, ale aj prvotnou vedomosťou o jednoduchej dezinfekcii.
Vedcov na konci 19 storočia zaujali dezinfekčné vlastnosti niektorých kovov a ich výskum ukázal, že napr baktérie stafylokoka boli zničené na strieborných tanieroch za dva dni, na medených tanieroch za tri dni a na zlatom tanieri za deväť dní. Baktérie týfusu na striebornom tanieri zahynuli za 18 hodín. Následné vedecké skúmanie dokázalo, že striebro má silnejšie baktericídne vlastnosti v porovnaní s inými kovmi, pretože rýchlejšie preniká do buniek a má silný vplyv na bunky mikróbov, keďže sa absorbuje stenami ich buniek a tým následne mikróby zahynú.
V čínskej akupunktúre sa už viac než tritisíc rokov používali strieborné ihly a vedeli, že voda zostáva dlhšie pitnou, pokiaľ sa uchováva v strieborných nádobách. V súčasnosti sa čoraz viac obyvateľov vyspelých krajín znovu vracia a objavuje koloidné striebro a čoraz viac lekárov a terapeutov ho odporúča svojim pacientom. Jeho objavený antibiotický potenciál stále rastie a môže byť aj v domácnostiach veľkým pomocníkom. Veď dnes najmodernejšie práčky, chladničky, podlahové krytiny či WC dosky sú povrchovo upravené práve koloidným striebrom. Ale oveľa viac možností jeho bežného využitia nájdete v dezinfekcii kuchýň, WC, kúpeľní, ako aj pri liečbe zvierat či ošetrovaní rastlín (pozri knihu: Koloidní stříbro od autorov Josef Pies a Uwe Reinelt).
Je potom logické, že ďalším odvetvím, ktoré využíva jeho nevšedné vlastnosti použitia, sa stala práve medicína. V chirurgii má striebro svoje miesto napríklad pri svorkovaní mozgových ciev alebo uzatváraní lebečných defektov (Heidenheinova plastika), ale tých využití v súčasnej medicíne je oveľa viac.
Úprava vody pomocou striebra je aj v dnešnej dobe neodmysliteľná: tak v kozmickom priemysle, ako aj pri námorných plavbách. V renomovaných hoteloch sa používajú strieborné príbory, alebo napr najmodernejšie matrace a vankúše obsahujú strieborné nite, ktoré tým získavajú výrazné antibakteriálne účinky (vyrába ich aj popredný slovenský výrobca matracov, vankúšov, prikrývok a iných výrobkov s 11-ročnou tradíciou, ktorý vďaka svojej kvalite predáva výrobky pre hotely do Českej republiky, Poľska, Španielska a USA – pozn. autora).
Čo je to koloidné striebro
Jednoducho povedané: Koloidné striebro je obyčajné striebro, ktorého molekuly sú rozptýlené v čistej vode. V tomto prípade ide o veľkosť nanočastíc striebra obsiahnutých v upravenej vode.
Najčastejšie sa jeho koncentrácia udáva v jednotkách ppm (čo je z angličtiny Parts per million – jednotka na vyjadrenie nízkych koncentrácií, vyjadruje počet častíc látky na 1 milión ostatných častíc, v prípade napr spomínaného koloidného striebra je to počet nanočastíc striebra na milión častíc vody).
Je to teda najčastejšie čistá bezfarebná tekutina bez chuti a zápachu, ale čím vyššia je jeho koncentrácia, tým silnejší a rýchlejší je jeho účinok.
Keď je jeho koncentrácia vyššia, voda dostáva jemne sivastú farbu, akoby s trochou mlieka. Už nie je úplne priezračné a takáto voda sa používa na vlhké obklady, dezinfekciu a iné vonkajšie použitie.
Malo by sa skladovať v tmavých sklenených fľašiach mimo elektrospotrebičov a priameho slnečného žiarenia či mrazu. Koloidné striebro nemá zistené vedľajšie účinky, ale preventívne sa neodporúča používať počas tehotenstva, dojčenia a pre osoby, ktoré sú alergické na striebro.
Príroda je však veľmi silná čarodejka a každoročne nás obdarí aj nachladnutím, chrípkou, kašľom, nádchou a my to najmä v jesennom a zimnom období berieme už ako akúsi nutnú samozrejmosť.
Koloidné striebro chráni náš imunitný systém a podieľa sa na dozrievaní T-buniek jednej z najdôležitejších zložiek imunitného systému. Keď koluje v krvnom obehu, pri kontakte umŕtvuje choroboplodné vírusy, baktérie, huby, plesne a tým, samozrejme, uľahčuje prácu imunitného systému. Napomáha pri jeho regenerácii, zlepšuje aj trávenie, pretože aktivuje tráviace enzýmy, a aj keď likviduje len jednobunkové organizmy a nie viacbunkové parazity (ani k nim sa nespráva priateľsky), tak našťastie pre nás jednobunkových mikróbov je viac ako 97 percent všetkých druhov.
Pri koloidnom striebre však treba vyzdvihnúť aj jeho vysokú účinnosť nielen pri vírusových infekciách, ale aj pri liečení mykotických a kvasinkových infekcií, ako sú plesne na koži, nechtoch, pošvové mykózy, ďalej pri črevných a pľúcnych kandidách. Pri lupienke a lupinách koloidné striebro dezinfikuje kožu a mierni zápalové stavy a svrbenie. Takisto pri akné zmierňuje jeho vonkajšie prejavy a zároveň vnútri čistí organizmus, takže pomaly odstraňuje aj príčiny tejto choroby. Preto sa koloidné striebro používa aj pri výrobe niektorých dermatologických a kozmetických gélov a krémov.
Príroda sa s nami opäť trochu zahrala a pri koronavíruse v posledných mesiacoch prinieslo striebro nové možnosti využitia, napr pri výrobe ústnych rúšok na opakované používanie, aj pri výrobe tak potrebných dezinfekcií, no ja verím, že ho budeme v budúcnosti využívať najmä ako nádherné šperky a krásne umelecké diela, ktoré nám budú len spríjemňovať náš život.