Štyri pohľady na našu pleť

Štyri pohľady na našu pleť

Citlivá, suchá, aknózna a zrelá pleť – to sú štyri obrazy, s ktorými najčastejšie prichádzame do kontaktu či už v kozmetike alebo v dermatológii. Nielen vek ale aj vonkajšie, variabilné faktory akými sú stres, nepriaznivé pôsobenie životného prostredia, pracovné podmienky ale aj genetické faktory a niektoré kožné ochorenia majú veľký vplyv na stav a vlastnosti našej kože.

Zdravá pokožka je transparentná, hladká, len s veľmi malými pórmi, rovnomerná, má odpovedajúcu elasticitu a hydratáciu a je decentne ružová. Vplyvom vonkajších faktorov (napr. UV žiarenie, klimatické faktory, škodlivé látky v potravinách, nevhodná starostlivosť o pleť) ale aj vnútorné faktory (napr. genetické, rôzne ochorenia, hormonálne zmeny) môžu stav kože ovplyvňovať alebo viesť k aknóznej koži alebo dokonca k predčasnému starnutiu kože.

Citlivá koža – stále častejší problém

V posledných 20 rokoch sa počet osôb s citlivou pokožkou prakticky z 50 až 60% zdvojnásobil. Takáto koža reaguje obzvlášť citlivo na rôzne vonkajšie ataky a stres, potrebuje kľud, ochranu pred vysušením alebo tvorbou vrások. Pocit na koži je spojený so svrbením, koža je drsná, šupinatá a má sklon k opuchom a začervenaniu. Typickým ukazovateľom je nízky prah dráždivosti na iritačné reakcie a rušivé faktory, vrátane nevhodných prípravkov starostlivosti o pleť. Okrem iného za tento stav môže byť zodpovedný zvýšený výskyt Langerhansových buniek v koži, ktoré sa zúčastňujú na imunitnej odpovedi kože.

Pokožka tváre je toxickými látkami vonkajšieho prostredia, oxidačným stresom alebo UV žiarením neustále vystavená. Následkom týchto faktorov sa tvoria reaktívne hlavne kyslíkové radikály, ktoré provokujú v bunkách kože odbúravanie dôležitých štruktúrnych proteínov – kolagénu a elastínu. Škodlivé radikály (superoxidový, hydroxylový) aktivujú receptory na povrchu buniek kože a tieto dávajú signál do bunky a ďalej až k bunkovému jadru. Tento signál spúšťa tvorbu enzýmov (metaloproteináz), ktoré ovplyvňujú syntézu kolagénu a elastínu. Súčasne sa syntetizuje de novo menej kolagénu a elastínu a výsledkom je, že koža sa stáva tenšou, stráca elasticitu, hydratáciu a vznikajú postupne vrásky.

Voľné radikály vznikajú aj pôsobením UV žiarenia, ktoré môže do kože hlbšie vnikať, (UV A žiarenie) spôsobovať poruchu v elasticite kože a vyvolať predčasné starnutie (photoaging). Doporučuje sa preto chrániť kožu antioxidačne pôsobiacimi vitamínmi, hlavne vitamínom E.

Pomoc pre citlivú kožu

V závislosti od ročných období (vietor, suchý vzduch), vonkajších faktorov (cigaretový smog, výfukové plyny) ale aj pri dennej starostlivosti o pleť sa stáva, že takáto koža stráca vlhkosť a dôležité lipidy.

Fyziologické lipidy patriace do skupiny sfingolipidov – ceramidy sú dôležité pre intaktnosť kožnej bariéry a môžu pri poruche syntézy predstavovať ďalší faktor ktoré vedie k poruchám v zložení a funkciách lipidov a k poškodeniu bariérovej funkcie kože. Koža sa stáva drsnejšou, ešte citlivejšou a dochádza k transepidermálnej strate vlhkosti. Prípravky s obsahom dôležitých fyziologických lipidov (skvalény, nenasýtené mastné kyseliny, kyselina steárová a iné) doplňujú práve túto stratu. . . Sem patria aj prípravky starostlivosti o pokožku na báze O/V emulzie. Rovnako aj obsahové látky týchto prípravkov ako je amínokyselina L-arginín alebo koenzým Q10(= ubichinon), môžu tento stav zlepšiť. Koenzým Q10 regeneruje energetickú látkovú výmenu buniek, podporuje prirodzenú regeneráciu buniek. a zabraňuje tak tvorbe predčasných vrások. Ak nechceme hlavne u osôb s citlivou pokožkou riskovať iritačné zmeny na koži je potrebné optimálne použitie čistiacich prípravkov a prípravkov v starostlivosti o pokožku. Predovšetkým uprednostniť také, ktoré majú ohraničený počet účinných látok.

Typ: citlivá pokožka

stav kožesymptómy
precitlivelá
znížená vlhkosť
pocit napätia, „nevníma“ bohaté zloženie krémov
veľmi citlivá
znížená vlhkosť
svrbenie, začervenanie
veľmi precitlivelá
citlivá
sklon k vráskam
vrásky, jemné línie na čele, očiach a v častiach okolo úst
citlivá
nedostatok lipidov
vysušená, drsná, ľahko šupinatá
pocit napätia

Suchá koža – čo jej chýba?

Obzvlášť častý je výskyt tohto typu u detí a dospelých nad 60 rokov. V strednom veku je postihnutých viac žien ako mužov. Je viditeľná drsná pokožka, tvorba šupín, miestami sa vyskytujúce rohovatenie, malé trhliny (ragády). Známa je aj tendencia k výskytu začervenania, svrbenia, ošupovania v dôsledku nedostatku tukov. Tieto prejavy sú spojené s pocitom napätia ktoré prechádza až do trvalého svrbenia. Aj pre suchú pokožku sú charakteristické faktory ktoré jej vzniku napomáhajú: veľmi chladné alebo suché počasie, intenzívna UV expozícia, kontakt s agresívnými čistiacimi prostriedkami alebo chemikáliami, niektorými liečivami, alebo hormonálne vplyvy (klimaktérium), kožné ochorenia (atopický ekzém, psoriáza, diabetes, starnutie).

Typ: suchá koža

stav kožesymptómy
suchápocit napätia, drsná a krehká koža
chudobná na lipidytvorba šupín, povrchových fisúr
a na hydratačné faktoryčiastočné svrbenie
atopická dermatitída
psoriáza

Suchej koži chýbajú predovšetkým zložky prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ľudskej kože – hlavne urea, ktoré predstavuje viac ako 1% pokožky. Rovnováha obsahu vody v koži má dôležitý význam pre vláčnosť a pre funkciu prirodzenej kožnej bariéry. Preukázalo sa, že v suchej koži je koncentrácia urey až o 50% nižšia, než v normálnej koži.

Aj v koži psoriatikov je v psoriatických ložiskách znížený obsah urey až o 40%. Na základe tohto nedostatku je schopnosť kože zadržiavať vodu znížená.

Pri obzvlášť suchej koži je súčasne znížená produkcia koži vlastných lipidov. Pritom vznikajú „štrbiny“ v tukovej vrstve kože a bariérová funkcia nie je viac intaktná. V tomto stave je veľmi ľahko vystavená infekciám alebo alergiám, napr. na farebné alebo vonné alebo konzervačné látky v kozmetických prípravkoch.

Pokiaľ obsah vody v pokožke klesne pod 10% začínajú sa objavovať symptómy suchej koži, ktorá už nemôže plniť svoju prirodzenú bariérovú funkciu.

Čo potrebuje suchá koža naliehavo?

K regenerovaniu a starostlivosti sú vhodné externé prípravky s obsahom 3-5% urey. Pri extrémne suchom stave kože často v koncentrácii 10%, ktoré súčasne pôsobia na zmiernenie svrbenia a tvorbu šupín. Používa sa buď v monoterapii, ale aj v kombinovaných prípravkoch. Pričom sa táto liečba s úspechom využíva u všetkých stavoch so suchou kožou, ako sú napr. atopická dermatitída, psoriáza, ekzém.

K posilneniu intaktnosti bariérovej funkcie kože sa používajú prípravky ktoré regenerujú prirodzený ochranný plášť kože zložený z prirodzených hydratačných faktorov, vody a fyziologických lipidov. Ich význam spočíva tiež v doplnkovej liečbe kožných ochorení. Preto v prípravkoch prítomné ceramidy, triglyceridy, cholesterol, voľné mastné kyseliny ale aj omega-6 mastné kyseliny (napr. v pupalkovom oleji) môžu regenerovať porušenú kožnú bariéru lipidov.

Suchá koža pri cukrovke

Diabetici majú v dôsledku ochorenia látkového metabolizmu zníženú funkciu potných a mazových žliaz. Ich koža nemá preto dostatok tukov a zníženú vlhkosť. kože. Pravidelná starostlivosť s prípravkami s ureou a tukmi je preto obzvlášť dôležitá. Neplatí to len o v starostlivosti o pokožku tváre ale celého tela a zvlášť o nohy.

Emulzia typu olej/voda s vysokým obsahom tukov (až do 30 %) je preto vhodná na ošetrenie a regeneráciu obsahu tukov a hydratáciu.

Aknózna pleť – problém nielen teenagerov

Seborea (zvýšená tvorba mazu), uhrovistosť (komedómy) a akné sa vyskytujú pravidelne počas puberty alebo často tiež pri type zmiešanej pleti. Základom je hormonálne zvýšená produkcia mazových žliaz. Nielen puberta, tiež hormonálne zmeny počas cyklu, po vysadení antikoncepcie, alebo v tehotenstve, pri psychickej záťaži alebo pri používaní komenogennej kozmetiky sa môže tento typ vyskytovať. Porucha v sekrécii mazových žliaz, je často vyvolaná poruchou v rohovatení a vo vývodoch žľazových folikulov. Dochádza k stáze kožného mazu, póry sa upchávajú a vznikajú komedómy. Pritom sa môžu pomnožiť napr. baktérie (Propionibacterium acnes). Tieto štiepia triglyceridy mastných kyselín na voľné mastné kyseliny, ktoré pôsobia dráždivo, poškodzujú stenu folikulov a vedú k zápalovej reakcii. Ťažké formy akné musia byť liečené u lekára. Sprievodnou starostlivosťou alebo pri ľahších formách ochorenia môže byť účinná i špeciálna forma kozmetických prípravkov.

Starostlivosť o aknóznu pleť

K čisteniu nečistej koži a k profylaxii komedónov sú k dispozícii prípravky s redukujúcimi účinkami na tvorbu mazu (sebum) ale aj s antibakteriálnym účinkom. Prospešnými a kožou dobre znášanými prípravkami sú amfoterné (pH-regulujúce tenzidy) a pleťové toniká (so sťahujúcimi účinkami) ktoré môžu ich účinok ešte podporiť. Prípravky v starostlivosti o tento typ kože by mali byť hydrofilné, s nízkym obsahom lipidov, alebo s obsahom fyziologickej kyseliny mliečnej, ktorá môže aktívne pôsobiť práve na mieste folikulov mazových žliaz. Kyselina mliečna okrem toho má zvlhčujúce účinky.

Typ: aknózna pleť

stav kožesymptómy
nečistá, mastnáolejovitá, lesknúca sa koža
sklon k aknéuhrovitá

Zrelá koža – čo sa zmení?

Látkový metabolizmus sa už od tridsiatky začína postupne znižovať podobne ako regeneračná schopnosť buniek. V priebehu procesov starnutia stráca koža postupne vlhkosť, znižuje sa jej elasticita. Podobne nastávajú zmeny v štruktúre kolagénu a dochádza k zníženiu elasticity kože, vznikajú vrásky. Miera starnutia kože nie je samotná závislá od veku. Dôležitú úlohu zohrávajú faktory vonkajšieho prostredia, UV žiarenie ale aj podmienky starostlivosti o pleť ktoré sú pre fenotyp zrelej pleti dôležité. V podstate najmarkantnejšie to vidíme na pleti a na rukách.

Zrelá pleť je stenčená a ľahko zraniteľná. Jej prirodzená bariérová funkcia nie je v podstate zmenšená, ale reaguje predsa na poškodenie a na faktory vonkajšieho prostredia pomalšie. Na základe ustupujúcej tvorby mazu a potu chýba stavebný kameň pre hydrolipidový ochranný film a pre udržiavanie odpovedajúceho mierne kyslého pH prostredia na koži. Nedostatok prirodzených zvlhčujúcich faktorov podmieňuje suchosť takejto koži, často spojenej s nepríjemným svrbením.

Podporenie regeneračnej schopnosti zrelej kože

Zrelá koža potrebuje špeciálnu starostlivosť. Pre nízku aktivitu buniek osvedčilo sa použitie retinolu(derivát vitamínu A) v prípravkoch na vonkajšie použitie. . Podporuje regeneráciu epidermis a syntézu kolagénu, ale pôsobí aj proti tvorbe vrások. Pretože retinol je veľmi nestabilný, používa sa v špeciálnej galenickej forme, ktorá zabezpečuje jeho lokalizáciu na miesto určenia. . V prítomnosti napr. biotínu a glycerolu sa podporuje ochranná bariéra kože, ale zvyšuje sa aj permeabilita a regeneračná schopnosť kože. Účinné sú hlavne nočné krémy s týmito obsahovými látkami.

Typ: zrelá koža

stav kožesymptómy
zrelá, náročná koža 50 +znížená elasticita
tvorba vrások, unavená pleť