Účinné látky na problematickú pleť

Účinné látky na problematickú pleť

Pod pojmom problematická pleť sa všeobecne používa označenie pre pleť s rozvinutými prejavmi akné. Aknózna pleť je mastná, sú na nej zreteľne viditeľné čierne bodkovité komedony – upchaté vývody mazových žliaz vrátane červených zápalových ložísk v miestach s pridruženou infekciou. Pri rozvoji infekcie je najviac zastúpený mikroorganizmus Propionibacterium acnes. Vonkajším prejavom je charakteristické kruhové začervenanie, v strede ktorého sa nahromadeným hnisom vyvyšuje nad okolie belavý „pľuzgierik“. Vzniká tak charakteristický obraz zapálenej aknóznej pleti.

Ide o dôsledok nadmernej činnosti mazových žliazok kože, pričom produkovaný maz má neraz aj odlišné zloženie. Pri liečbe akné je potrebné, aby účinné látky obsiahnuté v prípravkoch pôsobili:

  • antimikrobiálne (tlmia množenie mikroorganizmov),
  • antifungálne (tlmia množenie plesní),
  • komedolyticky (rozpúšťajú komedony – mazové upchávky vývodov kožných mazových žliaz),
  • seboregulačne (tlmia neprirodzenú nadprodukciu kožného mazu),
  • hydratačne (zvlhčujú).

Takýmito látkami sú:

  • biologicky aktívny zinok. Po železe je to druhý v organizme najviac sa vyskytujúci stopový prvok. Zinok sa zapája do množstva významných metabolických procesov bunky – je súčasťou veľkého množstva enzýmov. V ľudskom organizme je veľmi častý nedostatok zinku, keďže jeho bežné zlúčeniny (najmä anorganické) neprenikajú cez kožu a veľmi ťažko sa vstrebávajú zo zažívacieho traktu. Preto sa používa zinok v organickej forme ako zinková soľ L-pyrolidonkarboxylátu (Zn-PCA) – ide o zlúčeninu odvodenú od organizmu vlastnej kyseliny glutámovej. Je to chemická forma zinku, ktorá je schopná prenikať cez pokožku. Táto účinná látka je použitá v čistiacej pleťovej vode ZINCDERM.
  • rastlinné výťažky zo skorocelu (Plantago lanceolata) – AKTEOZID – a mahónie (Mahonia aquifolium) – BERBERIN – s výraznými protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami.
  • kyselina salicylová, ktorá patrí medzi beta-hydroxykyseliny so známym a osvedčeným keratolytickým účinkom.
  • kyselina glykolová, ktorá patrí medzi alfa-hydroxykyseliny. Zlepšuje hydratáciu kože, ako i jej obranyschopnosť voči zápalu.

Prípravky s obsahom týchto účinných látok sú určené na domáce ošetrenie. Pri liečbe akné je potrebné účinné látky kombinovať a tým sa ich efekt na problematickú pleť znásobuje. Pri liečbe problematickej pleti treba byť trpezlivý, účinok sa môže dostaviť až po niekoľkých týždňoch.

R. R.