Ošetrenie vrások v hornej časti tváre
Podobne ako iné orgány, aj koža podlieha starnutiu. Jednou zo základných príčin prirodzeného starnutia kože je znížená tvorba hormónov (rastový, testosterón, estrogény, melatonín). V dostatočnom množstve sú produkované do 20. roku života a sú zodpovedné za funkciu imunitného systému, regeneráciu buniek a fyzickú aktivitu. Znížením ich tvorby sa znižuje funkcia tkanív, buniek a orgánov. Ďalšou významnou príčinou starnutia sú voľné kyslíkové radikály, tzv. reaktívne formy kyslíka (superoxidový, hydroxylový anión, peroxid vodíka) vznikajúce redukciou kyslíka pri prirodzených funkciách organizmu, ako aj pôsobením vonkajšieho prostredia (UV žiarenia, nikotínu a pod.). Poškodzujú kolagénové vlákna, bunkové membrány, tukovú vrstvu kože. Menia DNA a tým aj kvalitu buniek regenerovanej kože. Reakcie voľných radikálov vytvárajú v bunkách starecký pigment lipofuscín.
V dôsledku prirodzeného starnutia kože sa viditeľné zmeny na koži začínajú prejavovať koncom 2. a začiatkom 3. dekády života vo forme vrások. Pôsobením faktorov predčasného starnutia sa môžu vrásky začať prejavovať aj skôr.
Rozoznávame vlastne 3 typy vrások:
- spôsobené prirodzeným starnutím, pri ktorom dochádza k úbytku elastických a kolagénových vlákien v zamši,
- spôsobené predčasným starnutím, na ktorom sa podieľa hlavne pôsobenie UV žiarenia, resp. UVA, ktoré poškodzuje elastické a kolagénové vlákna v zamši,
- vrásky spôsobené stiahnutím svalov, tzv. dynamické alebo mimické vrásky (v dôsledku mračenia sa na čele, medzi obočím, alebo vrásky smiechu pri vonkajších kútikoch očí a okolo úst).
Na korekciu vrások v hornej časti tváre používame rôzne metódy, podľa toho, aký typ vrások ošetrujeme.
Botulotoxín – mimické vrásky
Tým, že sa svaly pohybujú bez toho, že si to uvedomujeme, vznikajú v hornej časti tváre tzv. mimické vrásky. Tie sa najčastejšie tvoria medzi obočím ako vráska hnevu. Vy sa ani nehneváte, ale vaším zlozvykom je pokrčiť čelo medzi obočím a zamračíte sa. Potom počúvate: „Čo sa na mňa mračíš?“, a vy o tom ani neviete. Aby tieto vrásky nevznikali, aplikujeme do tejto lokality botulotoxín čím skôr v rámci prevencie. Pokojne aj pred tridsiatkou. Pretože ak sa vám už vytvoria hlboké vrásky, ani botulotoxín túto lokalitu nevystrie. Potom už kombinujeme botulotoxín s kožnou výplňou s obsahom kyseliny hyalurónovej, aby sme vrásky vyrovnali a zamedzili ich tvorbe. Botulotoxín totiž zabraňuje pohybu svalov a následne, keď nimi nehýbete, odvyknete ich používať.
Botulotoxín uvoľní svaly, aby sa nehýbali, a kyselina hyalurónová vypodloží vrásku zospodu, aby sa vyrovnala. Po takomto zákroku efekt drží minimálne rok. Ďalšou lokalitou, kde vznikajú mimické vrásky, je oblasť okolo očí (vrásky smiechu alebo stračie nôžky) a na čele.
Pri aplikácii botulotoxínu treba vedieť, že účinok nastupuje 2 – 3 dni po jeho aplikácii a plný rozsah sa prejaví do 14 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 3 – 6 mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok môže predlžovať.
Kožné výplne – pod hlboké vrásky, jamy
Kožné injektovateľné implantáty sú sterilné gély, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú. Je to telu vlastná látka s vynikajúcimi hydratačnými vlastnosťami. V hornej časti tváre sa aplikuje hlavne na zlepšenie hlbokých vrások hnevu medzi obočím, najčastejšie v kombinácii s botulotoxínom. V súčasnosti sa pomocou kyseliny hyalurónovej vypĺňa aj čelo, ak je prepadnuté, a taktiež prepadliny až jamy v spánkovej oblasti. Táto aplikácia zjemňuje a omladzuje tvár. Najčastejšie sa však používa kyselina hyalurónová v hornej časti tváre na redukciu hlbokých kruhov pod očami. Po tomto ošetrení oči nevyzerajú unavené a celá tvár vyzerá mladistvejšie. Toto ošetrenie aplikujeme aj u mladých pacientov, pretože prepadnuté oči sú často podmienené geneticky. Efekt kyseliny hyalurónovej v tejto lokalite vydrží niekoľko rokov.
Niťový lifting – pod jemné vrásky a zodvihnutie obočia
V hornej časti tváre používame na zodvihnutie obočia a redukciu vrások okolo očí, pod očami a pod vráskami na čele niťový lifting. Na zodvihnutie viečok môžeme použiť 3D ťahacie nite. Pod jemné vrásky okolo očí sú vhodné jemnejšie mezonite. 3D nite alebo mezonite sú vstrebateľné. V podkoží vydržia niekoľko mesiacov, následne sa rozkladajú a namiesto nití zostáva kolagén, ktorý danú lokalitu vypodloží. Po tomto zákroku môžu byť prítomné modriny.
Mezoterapia, hydrolift – hydratovanie a zlepšenie kvality pleti
Na redukciu jemných vrások a zlepšenie kvality pleti aplikujeme do povädnutej kože riedku kyselinu hyalurónovú a vitamíny. Koža dobre hydratovaná je hebkejšia, vypnutejšia a prežiarenejšia. Na lepšiu regeneráciu sa môže aplikovať aj vlastná plazma obohatená o rastové faktory v kombinácii s kyselinou hyalurónovou, tzv. Dracula lift terapia.
Plazmový lifting – lifting horných a dolných viečok bez skalpela
Vekom koža na horných a dolných viečkach ochabuje, prevísa cez oči alebo visí pod očami. Tento stav sa postupne zhoršuje a oči sú podstatne menšie. Doposiaľ sa tento problém riešil operačne, teraz máme novú metódu s využitím plazmy. Ide o ošetrenie prístrojom najnovšej generácie na neinvazívne chirurgické zákroky, ktorý produkuje plazmu a šetrne ošetruje problematické miesta v okolí očí. Keďže to nie je laserové žiarenie, oči nie sú zakryté a môžeme pohodlne ošetrovať okolie očí. Po zákroku sú prítomné jemné chrastičky, ktoré sa za 3-4 dni zlúpnu. Ošetrenie sa môže po 3 až 4 týždňoch opakovať.