Keď sa ťa jeseň opýta, čo si robila v lete

Keď sa ťa jeseň opýta, čo si robila v lete

Alebo čo potrebuje naša pleť na obnovenie svojej dokonalosti

V letných mesiacoch sa vystavujeme slnečným lúčom na dovolenke doma či pri mori. Nachytáme bronzový odtieň pokožky, čo sa nám páči, ale horšie je, že naša koža následne rýchlejšie starne, stráca pružnosť, pevnosť a tvoria sa vrásky.

Aké ošetrenia odporúčajú dermatológovia na regeneráciu kože a vlasov po lete?

Vyšetrenie znamienok

Zo zdravotného hľadiska je dôležité dať si skontrolovať znamienka dermatoskopom, či sa nezmenili vo veľkosti, tvare alebo farbe. Čo je však horšie, koža si pamätá dávku slnečného žiarenia, ktorej bola počas nášho života vystavená, a vekom nám to zráta. Preto máme na koži hnedé fľaky, znamienka, červené bodky a hnedé starecké bradavice. Po dermatoskopickom vyšetrení sa jednotlivé estetické deformity môžu odstrániť lasermi. Znamienka nikdy neodstraňujeme laserom, vždy chirurgicky s histologickým vyšetrením, aby sme presne vedeli, o aký typ pigmentového névu ide.

V jesenných a zimných mesiacoch už riešime aj hyperpigmentácie, hnedé škvrny na tvári, rukách a inde na tele. Tie môžeme odstraňovať zlupovaním pomocou laserového ošetrenia. Po tomto ošetrení však vznikajú chrastičky a následne začervenanie. Preto sa môže použiť jemnejšia metóda pomocou IPL prístroja. Toto ošetrenie sa opakuje v 2-týždňových intervaloch. Ošetrenie sa môže kombinovať s aplikáciou látok, ktoré rozpúšťajú pigment pomocou mezoterapie. Pri odstraňovaní hnedých škvŕn treba upozorniť, že sa treba stále chrániť pred slnečným žiarením, ktoré provokuje vznik hnedých fľakov. Najlepšími ochrannými faktormi sú prípravky s fyzikálnym faktorom, akým je napr. oxid zinočnatý. Na našom trhu sú v súčasnosti prípravky Heliocare, ktoré sú unikátne tým, že okrem ochranného fyzikálneho faktora obsahujú látku, ktorá zabraňuje vzniku hyperpigmentácií.

Hydratácia

Keďže po lete je koža presušená, odporúčame ju hydratovať.Hydrolift je aplikácia riedkej kyseliny hyalurónovej do kože. Tento zákrok môžeme robiť ako mezoterapiu ihlou početnými vpichmi. Ak sa chceme vyhnúť modrinám, môžeme zákrok robiť tupou kanylou. Pri tomto zákroku sa uplatňujú dva mechanizmy. Tým, že kanylou alebo ihlou podráždime podkožie, dochádza k novotvorbe kolagénu a aplikáciou kyseliny hyalurónovej hydratujeme všetky vrstvy kože. Ošetrenie je vhodné na tvár, krk, dekolt, chrbty rúk.

Mezoterapia (Dracula terapia, Dracula lift)

Dokonalejším variantom hydratácie je aplikácia krvnej plazmy obohatenej o rastové faktory (PRP), ktorú môžeme kombinovať s kyselinou hyalurónovou. Názov tohto ošetrenia je Dracula terapia alebo Dracula lift. Pri tomto ošetrení dokonale regenerujeme pleť, pretože vlastnú krvnú plazmu obohatenú o rastové faktory aplikujeme pomocou ihiel alebo kanyly do kože, čím sa navodí novotvorba lepšieho, pevnejšieho kolagénu. Na dokonalosť ošetrenia je výborná kombinácia s kyselinou hyalurónovou, tzv. Dracula lift. Pri tejto kombinácii kožu regenerujeme a zároveň hydratujeme.

Okrem vlastnej plazmy alebo kyseliny hyalurónovej ako najsilnejšej hydratačnej látky v organizme sa pomocou mezoterapie aplikujú „kokteily“ s obsahom vitamínov, enzýmov a iných účinných látok na posilnenie a regeneráciu pokožky po lete. Mezoterapia sa aplikuje podľa zloženia roztokov do pokožky tváre, rúk, krku alebo dekoltu.

A čo naše vlasy? Máme po lete ošetrenia aj špeciálne pre ne?

Nezabúdajme, že aj naše vlasy boli v lete vystavené slnečným lúčom a mali by sme sa o ne postarať. Ošetrenie vlastnou plazmou, tzv. Dracula terapia,je vhodná metóda aj na ošetrenie pokožky vlasov. Drobnými vpichmi sa aplikuje ku korienkom vlasov na ich posilnenie, regeneráciu a obnovenie rastu. Okrem vlastnej plazmy je vhodným ošetrením na regeneráciu vlasov aj mezoterapia. Používajú sa „kokteily“ s obsahom vitamínov hlavne zo skupiny B, rastových faktorov a najnovšie aj s kyselinou hyalurónovou. Tieto ošetrenia sú vhodné na regeneráciu vlasov, ako aj na liečbu pri ložiskovom alebo celkovom vypadávaní vlasov.

MUDr. Ružena Sochorová, CSc., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava