Význam peelingu a jeho použitie v kozmetike

Význam peelingu a jeho použitie v kozmetike

Zlupovanie povrchových vrstiev pokožky má veľký význam pre jej regeneráciu, zlepšenie jej štruktúry, vyhladenie jemných vrások, zmenšenie pórov, odstránenie nečistôt a neestetických hnedých škvŕn na pleti.

Peeling rozdeľujeme podľa mechanizmu pôsobenia použitej látky na mechanický a chemický.

Pri chemickom peelingu sa využíva pôsobenie AHA (ovocných kyselín) v rôznej koncentrácii na bunky pokožky, ktoré rozvoľňujú a odlupujú. Najčastejšie sa na tento typ používa kyselina glykolová. Pre domáce ošetrenie sa využíva do 12%, kozmetičky používajú 20% a do rúk lekára patrí 70% kyselina glykolová. Podľa koncentrácie a dĺžky pôsobenia kyseliny na pokožke závisí aj hĺbka do akej pôsobí a taktiež ako často sa môže používať. Nižšie koncentrácie sa aplikujú každý deň, vyššie jedenkrát za 1-2 týždne.

Pri mechanickom peelingu sa odstraňujú povrchové odumreté bunky z povrchu pokožky pomocou drsných materiálov, ktoré tieto vrstvy mechanicky obrúsia. Mechanický peeling sa môže vykonávať buď pomocou krémov, ktoré obsahujú jemné zrniečka rôznej veľkosti a nanášajú sa prstami ľahkým masírovaním pleti. Tento spôsob je veľmi šetrný a vhodný na používanie na domáce každodenné ošetrenie.

Iný spôsob mechanického peelingu je použitie prístrojov, ktoré obsahujú častice vo forme piesku, ktoré sa aplikujú pomocou vyššieho tlaku na pleť. Takéto ošetrenie prístrojom je možné iba v špecializovaných zariadeniach.