Predchádzať herpesu na perách je lepšie ako ho liečiť

Predchádzať herpesu na perách je lepšie ako ho liečiť

Kto pravidelne svoj imunitný systém posilňuje a „trénuje“, trpí podstatne menej na choroby z prechladnutia i na herpes na perách (herpes simplex), ktorý patrí k najčastejším vírusovým ochoreniam. Význam v prevencii má určite aj spôsob výživy, dostatočný prísun minerálnych látok a stopových prvkov (železo, zinok), vitamínu C, amínokyselín (lyzínu) a enzýmov. Ak však ani to nám nepomôže je potrebné hneď pri prvých prejavoch použiť prípravky na vonkajšie použitie a v komplikovaných prípadoch navštíviť lekára. Hlavne vtedy, keď sa pľuzgiere na perách vyskytujú prvýkrát, sú veľmi bolestivé a sú doprevádzané horúčkou, alebo ak aj po 5 dňoch nenastane žiadne podstatné zlepšenie. Je potrebné vylúčiť možnosť bakteriálnej infekcie alebo neurologickej komplikácie.

Stres, problémy v zamestnaní, prechladnutie alebo nadmerné opaľovanie môže „driemajúce“ herpesové vírusy aktivovať. Je známych viac ako 100 druhov herpesových vírusov. Sú vo veľkosti až do 200 nanometrov. Herpes na perách môže byť aj vo vzťahu so vznikom rakoviny alebo Alzheimerovej demencie. Vírusy sú prítomné v organizme a čakajú na vhodnú príležitosť, ktorou môže byť psychická záťaž, horúčka, intenzívne opaľovanie, menštruácia, poranenie a iné infekcie (napr. banálne prechladnutie), alebo liečba prípravkami, ktoréznižujú obranyschopnosť organizmu.

Včasné a nenápadné infekcie

Prvá infekcia Herpes simplex nastáva už v detstve a nemusí byť sprevádzaná väčšími ťažkosťami. Vstupnou bránou je obyčajne sliznica ústnej dutiny. Prostredníctvom nervových buniek putujú vírusy do centrálneho nervového systému. a pretrvávajú tam v latentnej forme. Skrytá infekcia udržuje množstvo protilátok v sére a môže vplyvom rozličných vyvolávajúcich už spomínaných faktorov opakovane vzplanúť s lokálnym prejavom na perách ale aj na iných orgánoch, na koži a slizniciach (na rohovke, pásový opar, herpetická sepsa, herpetická encefalitída a iné formy). Primárna infekcia prebehne ako systémové ochorenie alebo v skrytej (latentnej) forme.

Typická lokalizácia a vyrážky, exanthém, na začiatku svrbenie a v priebehu dvoch dní bolestivé, zapálené pľuzgiere je charakteristická pri herpese na perách.

Aciclovír, zinok a extrakt z medovky lekárskej

Aj v samoliečitelstve je liekom prvej voľby účinná látka s antivirusovým účinkom Aciclovír v géloch Zovirax, Vectavir, Herpesin, Telviran. Doba trvania liečby je obyčajne 5 dní, maximálne 10 dní. Vedľajšie účinky sú zriedkavo sa vyskytujúce pálenie alebo pichanie, začervenanie.

Oveľa starším spôsobom terapie, ale nie prekonaným je použitie prípravkov so zinkom, ktoré obsahujú ako účinnú látku zinksulfát s antivírusovým a sťahujúcim (adstringentným) účinkom. , ktoré môžu hlavne v začínajúcom štádiu úspešne infekciu na perách potlačiť. Účinok možno zvýšiť ešte prídavkom heparínu.

V lekárni je známe použitie prípravku Pasta zinci oxidati, alebo aj magistraliter pripravované rôzne masti, krémy s obsahom zinku na predpis lekára.

Z listov medovky lekárskej (Melissa officinalis) získavaný extrakt s antivírusovým účinkom je u nás v lekárni pod názvom Lakinal gél a Lakinal tinktúra. Z obsahových látok medovky s antivírusovým účinkom sú známe hlavne silice a kyselina rozmarínová. Zo zložiek silice je to hlavne neral a geranial.

V samoliečiteľstve sa používajú zvonka na natieranie rôzne antiseptiká, ďalej zubná pasta, kolínska voda, čajovníkový olej.

Pri recidivujúcej forme herpesu s deficitom imunoglobulínov sa možno pokúsiť aj o inú liečbu, ktorú navrhuje a doporučuje lekár.