Zaostrené na pery

Zaostrené na pery

V tejto sezóne svetoví vizážisti určujú niekoľko trendov zameraných na pery. Do popredia sa dostávajú červené pery v rôznych výrazných odtieňoch od sýtej červenej cez berry odtiene až po čiernu, v trende sú tiež ombré i tzv. nahé pery a na prehliadkových mólach často vidíme trblietky, ktoré sa stali samostatným prvkom v mejkape pier.

Krása zlatých čias Hollywoodu a červené pery sú dominantou pre mnohých vizážistov, či už v klasickej textúre, alebo v často preferovanom matnom vzhľade. Premeniť sa niekedy na femme fatale býva príjemné. Najvhodnejšie je ho aplikovať na dokonalý nude mejkap, inak červený rúž odhalí všetky nedokonalosti pleti. Najčastejšie býva na spôsob klasického hollywoodskeho obrazu alebo v retro štýle s čiernymi linkami. Taktiež ho používame, keď si chceme podčiarknuť odev či upozorniť na svoje pery.

Čo sa týka pravidiel odtieňov červenej, kedy viac pristane svetlý odtieň a kedy viac tmavý, je dobre vychádzať z farebnej typológie štyroch ročných období, kde môžeme určiť, či je daná osoba studeného alebo teplého typu, a podľa toho volíme aj odtieň a intenzitu červeného rúžu. Pri studenom type, čo je leto a zima, je vhodné, aby červené rúže mali modrofialový podtón, pričom leto volí jemnejšie odtiene červenej – zima sýtejšie, no a na druhej strane teplé typy, ako je jar a jeseň, pre ne je vhodnejší červený rúž s oranžovým podtónom s nádychom dohneda, pričom jar volí jemnejšie odtiene a jeseň sýtejšie. Nie je to pravidlo, ale denný mejkap s červeným rúžom je vhodný skôr v zime ako v lete. V lete je to viac o leskoch na pery a transparentnosti a hlavne o tom, v čom sa dobre cítime. Na väčšie pery aplikujeme matný rúž a pri menších perách kvôli objemu pridáme lesk.

Výrazný červený rúž je vhodný skôr pre mladšie vekové kategórie, 20- až 30-ročné, pretože po štyridsiatke môže v niektorých prípadoch, ak nositeľka má zanedbanú alebo vráskavú pleť, takéto líčenie pôsobiť na deň prehnane, tvrdo a lacno. Preto je dobré trošku ubrať, aby pôsobilo jemnejšie. Tu naozaj platí, že menej je viac. Pri večernom líčení môžeme jeho intenzitu zvýšiť. K elegantnému mejkapu aplikujeme matný rúž, prípadne s jemným leskom. Ženy vo vyššom veku by sa mali vyvarovať perleťových rúžov, pretože zvýrazňujú vrásky.

A kedy si nedávať výrazný červený rúž?

Určite nie na veľmi úzke pery alebo ak sa vám nepáčia vaše pery, pretože by ste na ne pútali pozornosť. Tiež by sa ho mali vyvarovať ženy s čiernymi fúzikmi, pretože ich ešte viac zvýraznia. Nemeňte červeným rúžom tvar pier – tým viac vaše korektúry zvýrazníte, ak pridáte lesk. Takisto ak sú zuby nepekné alebo pokazené, priťahuje to na ne pozornosť.

Vizáž, vlasy, text: autorka
Foto: Lucia Humer  
www.luciahumer.com
Modelka: Romana Klementisová, Veronika Rondošová

Mgr. art. Ľudmila Piptová