Zimná starostlivosť o pleť

Zimná starostlivosť o pleť

Zima môže byť problémom najmä pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. V chladnom období si pleť vyžaduje osobitnú pozornosť. V dôsledku vetra, nízkych teplôt vonku, suchého a teplého vzduchu v interiéroch sa začína odlupovať, sčervenie a stráca zdravý vzhľad. Starostlivosť v tomto období nemožno podceňovať, preto uvádzam niekoľko pravidiel starostlivosti, ktoré pomôžu udržať pokožku zdravú.

Umývanie

Osobitná pozornosť by sa mala venovať umývaniu. V zime sa neodporúča používať na tvár teplú a horúcu vodu. Odložte takisto čistiace gély, peny, micelárne vody – narúšajú vodnú rovnováhu pokožky. Nahraďte ich jemnými čistiacimi produktmi, ktoré nevysušujú pokožku alebo nepoškodzujú hydrolipidový plášť, sú to napr. mlieko a tonikum s upokojujúcim účinkom, špeciálne vyvinuté na suchú a citlivú pokožku. Raz týždenne sa odporúča jemne vypeelingovať odumreté bunky pokožky, ktoré nielenže upchávajú póry, ale zabraňujú aj absorpcii produktov.

Hydratácia

Takto vyčistená pleť pomáha krémom preniknúť do hĺbky a tie by mali obsahovať čo najviac výživných látok, aby dobre chránili pokožku a zdržiavali v nej vlhkosť. Aby sa v nej lepšie udržala, možno predtým aplikovať séra alebo ampulky obsahujúce napr. azulén, vitamíny A a E, kyselinu hyalurónovú, kyseliny omega-3, -6, -9, minerály, stopové prvky a riasy. Hydratačné krémy nanášajte na noc, nie ráno. Predídete tak podráždeniu a začervenaniu pleti.

Hydratácia pokožky tváre je dôležitým bodom, ktorý je potrebné dodržiavať v lete aj v zime. V zime doma i v práci kúrime, a to výrazne vysušuje okolitý vzduch. Naša pokožka na tieto vlastnosti reaguje okamžite a začína trpieť.

Ako „zvlhčovač“ môžete použiť krémy, esencie alebo tradičné postupy. Nezabudnite si pred aplikáciou mejkapu navlhčiť tvár.

Výživné masky

Výživné masky sú v zime potrebné na všetky typy pleti, a to bez výnimky. Často zahŕňajú rastlinné ceramidy. Zadržiavajú v bunkách vlhkosť a chránia pokožku. Väčšinou v zime pijeme menej vody a v spojení so zmenou ročného obdobia, kúrením, klimatizáciou, teplotnými kontrastmi je to pre pokožku stres. Nezabúdajme preto na pitný režim!

Výživné masky pomôžu obnoviť pokožku, aby pôsobila zdravo, osviežiť pleť a chrániť ju pred mrazom. Masky je potrebné nanášať na tvár niekoľkokrát týždenne, aby jej zabezpečili dostatočnú výživu.

Starostlivosť o oblasť očí

Okolie očí je veľmi jemné, takže stojí za to zvoliť vhodný krém.

Pokožka pier

V chladnom období pokožka pier trpí. Môže sa odlupovať a praskať. Pokožku pier je potrebné chrániť, a preto sa oplatí používať špeciálne balzamy s prídavkom rôznych výťažkov z aloy, harmančeka, šípok a podobne. Balzam je vhodné nanášať na noc a pred každou vychádzkou von.

Ak si maľujete pery, tu je jeden malý tip: ráno po prebudení si hneď nabalzamujte pery, po raňajkách si ich pri čistení zubov čistou navlhčenou zubnou kefkou vypeelingujte a znovu naneste balzam. Pery budú jemné a vláčne, pripravené na aplikáciu rúžu.

Tabu

Aby pokožka zostala zdravá, jedným z hlavných zimných odporúčaní pre citlivú pokožku je odmietnutie kozmetiky s matujúcim účinkom. Faktom je, že nízke teploty majú nepriaznivý vplyv na zlúčeniny obsiahnuté v takejto kozmetike a sú tak nebezpečné pre pokožku tváre. Nielenže zdôrazňuje jemné vrásky, ale aj vysušuje jemnú pokožku. Vhodné sú výrobky so zvlhčujúcimi textúrami. Kozmetológovia tiež odporúčajú pridať do základu pár kvapiek kozmetického oleja – mandľového alebo jojobového. Vďaka tomu bude textúra krému hustejšia a pokožka tváre hydratovaná a žiarivá. V chladnom počasí sa odporúča mastná lícenka, tekuté očné linky, klasický rúž a krémový očný tieň. Predtým ako idete von, stačí si tvár prepudrovať veľmi tenkou vrstvou ľahkého sypkého púdru.

vizáž: autorka, foto: Lucia Humer, modelka: Kristiana Nagyová

Mgr. art. Ľudmila Piptová, @ludmilapiptova, www.ludmilapiptova.webnode.sk