Dnes už ani akné nemusí byť problém, ak sa zveríte do rúk odborníkom.

Dnes už ani akné nemusí byť problém, ak sa zveríte do rúk odborníkom.

Ako jediní na Slovensku liečime akné v Lekárskej kozmetike Life Style Smoothbeam laserom.

Pani doktorka sochorová, na úvod nášho rozhovoru by ste nám mohli v krátkosti predstaviť svoje pracovisko – Lekársku kozmetiku Life style?

Po ukončení pracovného pomeru v slovakofarme na poste projektovej manažérky pre dermatologiká, kde som navrhovala nové prípravky v rámci dermatológie a kozmetiky, som v roku 2004 založila Lekársku kozmetiku Life style ako špecializované pracovisko estetickej a laserovej dermatológie. Aby som si rozšírila vedomosti a zručnosti v tejto oblasti, absolvovala som mnohé školenia, workshopy a medzinárodné kongresy u nás i v zahraničí.

Od roku 2006 so mnou spolupracuje aj môj syn MuDr. Martin sochor, PhD., dermatológ, ktorý je členom Európskej laserovej spoločnosti a špecializuje sa na dermálne výplne, botulotoxín a laserové ošetrenia.

Nedávno ste sa zúčastnili na svetovom kongrese v Monaku, aké nové poznatky ste si priniesli o liečbe akné?

Veľmi ma potešilo, keď medzi najúčinnejšími liečebnými metódami akné americkí a iní dermatológovia prezentovali fotodynamickú liečbu a smoothbeam laser. som veľmi rada, že sú to liečebné metódy, ktoré aj my používame

na našom pracovisku v Lekárskej kozmetike Life style s vynikajúcim efektom v liečbe akné.

Čo si máme predstaviť pod pojmom fotodynamická liečba?

Fotodynamická liečba (PDT) sa začala využívať na liečbu bazaliómov a v súčasnosti sa využíva aj na liečbu akné. Využíva sa pri nej spolupôsobenie látky zvyšujúcej citlivosť kože na svetlo (kyselina 5-aminolevulová) a aplikácia modrého alebo červeného svetla. Pri vychytaní svetla touto látkou dochádza k jej rozpadu, pri ktorom vznikajú kyslíkové radikály, ktoré poškodzujú mazové žliazky a pôsobia aj antibakteriálne. Je to najnovšia liečba porovnateľná s celkovou liečbou.

Ako sa ošetrenie vykonáva?

Na kožu sa nanesie účinná látka, ktorá zvyšuje citlivosť kože na svetlo. Po pôsobení (30 – 60 minút) sa ošetrovaná plocha vystaví na 10 až 15 minút intenzívnemu červenému a modrému svetlu. Pokožka po ošetrení môže mierne sčervenieť, pričom táto reakcia sa nasledujúci deň môže ešte vystupňovať. Tri až štyri dni po ošetrení treba pokožku spoľahlivo chrániť pred slnečným žiarením – odporúča sa použiť krémy s vysokým ochranným faktorom. Po dvoch týždňoch sa ošetrenie zopakuje, a to triaž osemkrát, podľa reakcie a stavu pokožky. Liečba je účinnosťou porovnateľná s celkovým užívaním izotretinoínu (roaccutane, Curacne tbl.), ale nemá nežiaduce účinky na celý organizmus ako tablety.

Čím je výnimočný diódový smoothbeam laser?

Diódový laser smoothbeam od americkej firmy Candela je určený predovšetkým na efektívnu a účinnú liečbu akné, ako aj na odstraňovanie jemných vrások najmä v okolí očí a úst. Vďaka vlnovej dĺžke 1 450 nm preniká hlboko do strednej vrstvy kože bez poškodenia jej povrchu, kde sa mení na teplo, ničí bunky mazových žliaz a tým zastavuje nadprodukciu kožného mazu, ktorý je jednou zo základných príčin akné. Ďalším efektom laserového žiarenia tejto vlnovej dĺžky ja remodelácia tkaniva s následnou indukciou novotvorby kolagénu – bielkoviny, ktorá dodáva koži pevnosť a z veľkej miery zodpovedá za jej vypätosť a vystretosť. Týmto typom ošetrenia sa akné nielen lieči, ale zmierňujú sa aj jazvičky po akné. Koža je hneď po ošetrení mierne začervenaná, ale nie je spálená. Po ošetrení je možné ísť späť do práce, nie je potrebná práceneschopnosť. Ošetrenie sa opakuje po 4 týždňoch, odporúča sa 4 – 8 ošetrení podľa reakcie kože. Toto ošetrenie patrí navyše medzi veľmi šetrné, pretože nemá nežiaduce účinky na organizmus.

Niekoľko dní po ošetrení môže byť koža suchšia.

Naše zariadenie Lekárska kozmetika Life style je jediné na slovensku, ktoré používa na liečbu akné laser smoothbeam.

Stačí iba ošetrenie pomocou PDT alebo smootbeam lasera na dosiahnutie optimálnej liečby?

V liečbe akné sme veľmi úspešní vďaka množstvu metód, ktorými môžeme tvorbu akné ovplyvniť na niekoľkých úrovniach, a to ošetrovaním doma a v zdravotníckom zariadení.

Na prečistenie pleti a zbavenie komedonov a vyrážok je potrebné odborné mechanické čistenie zdravotnou sestrou a ošetrenie lekárom pomocou spomínaných metód. Na doliečenie doma odporúčame prípravky určené na problémovú pleť, akými sú protizápalové roztoky a gély.

Ošetrenie laserom
Pred ošetrením
Po 2 ošetreniach

Viete poradiť pacientom s akné, ako sa o pleť starať doma, keďže vieme, že ide o problematickú pleť?

V našom zariadení odporúčame na problematickú a aknóznu pleť naše prípravky skinium Anti-acne, ktoré sami vyvíjame, zlepšujeme receptúry a vlastnoručne vyrábame.

Na dosiahnutie optimálneho účinku odporúčam nasledujúci postup ošetrenia:

Večer nanášame tieto prípravky a nechávame ich pôsobiť celú noc.

Zincderm – nanesieme na tampón a očistíme pleť, bioaktívny zinok ostane na koži a v póroch, čím pomáha pri tlmení tvorby kožného mazu a liečbe akné.

Acnecleaner – nanesieme na suchú pleť na celú tvár a necháme mierne zaschnúť. Ak sú prítomné na koži aj zapálené prejavy, aj Acnefluid, ktorý obsahuje prírodné účinné látky, ktoré pôsobia ako antibiotikum. AHA sérum, ktoré mierne zlupuje povrchové vrstvy pokožky a tým ju čistí. Toto sérum kožu presušuje, preto je vhodné používať ho 1až 2-krát za týždeň. Ak by bola koža vysušená, môžeme natrieť Applederm hydratačné sérum, ktoré intenzívne hydratuje pleť, ale neupcháva póry. Na aknóznu a problematickú pleť

môžeme nanášať roztoky, séra, ľahké hydratačné krémy na seba, nesmieme používať mastné prípravky, ktoré upchávajú póry.

Ráno nanášame tieto prípravky:

Zincderm – nanesieme na tampón a očistíme pleť, a ak sú prítomné zapálené prejavy, nanesieme opäť na celú tvár aj Acnefluid, ten sa musí používať 2-krát denne podobne ako antibiotiká.

V lete, ak sú prítomné červené zápalové prejavy, použijeme ochranný faktor proti uV žiareniu, napr. sPF 30, ale nie mastný, musí to byť gél.Pani doktorka, prečo by ste pacientom odporúčali liečbu akné pomocou PDT a lasera, aké má výhody? Na liečbu základného problému akné, zvýšenú tvorbu mazu dermatológovia ordinujú tabletky s obsahom izotretinoínu (roaccutane a pod.), ktoré majú aj celkové nežiaduce účinky na organizmus ako suchosť kože a slizníc, depresie a pod. Musia sa užívať niekoľko mesiacov, čím zaťažujú pečeň a u tehotných môžu poškodiť plod. Preto sa vo svete začala používať na liečbu akné fotodynamická liečba (PDT) a smoothbeam laser.

Viac informácií na www.lstyle.sk
Kontakty: 0905 619 734, 0911 619 734, 02/62413461