Ako si vybrať vlasový šampón?
Regály v drogériách sú plné šampónov rozmanitých značiek, neraz sprevádzaných reklamou s „vedeckým“ opisom účinkov. Vybrať si ten akurátny je rovnako zložité ako pri pleťovej kozmetike.
Čo je šampón?
Šampón, v jazyku hindu nazývaný champo, sa prvýkrát objavil v Európe v roku 1759 vďaka anglickým kolonistom, ktorí ho priviezli z Indie. Celé storočia bolo zloženie šampónov podobné mydlám. Mali alkalickú hodnotu pH, čo nielenže poškodzovalo vlasovú kutikulu, ale umožňovalo škodlivým mikroorganizmom osídlenie na pokožke hlavy. Okrem toho na povrchu vlasov zostávali vyzrážané soli minerálnych látok z tvrdej vody.
Aké je zloženie dnešných šampónov?
Šampóny môžu byť tekuté, viskózne až gélové, transparentné, mliečne zakalené alebo perleťové. Základom všetkých je voda (75 – 90 %). V nej sú rozpustené dva až štyri druhy tenzidov (čistiacich, peniacich a zmáčacích), ktoré tvoria 2 – 20 % (menej pre suché a viac pre mastné vlasy). Najmä od ich charakteru a množstva závisí „sila“, ale aj miera šetrnosti šampónu voči vlasom, pokožke i životnému prostrediu. Často spochybňované konzervačné látky (0,1 – 0,5 %) sú v tradičných šampónoch nevyhnutné, pretože voda v nich je živnou pôdou pre rozvoj mikroorganizmov. Keďže pH vodovodnej vody používanej pri umývaní je mierne alkalické (vyššie ako 7,0), aby sa udržal optimálny mierne kyslý stav vlasov a vlasovej pokožky (nižší ako 6,5), v šampónoch sú dôležité aj okysľujúce látky. Pre zvýšenie viskozity zvyčajne obsahujú malé množstvo zahusťovadla a pre zvýšenie atraktivity i malé množstvo farebných a vonných látok.
Takéto jednoduché šampóny sú vhodné na normálne vlasy. Považujú sa za ne vlasy prirodzene lesklé, zdravo vyzerajúce, ktoré sa dobre rozčesávajú a bez problémov držia tvar účesu. Základnou úlohou šampónov na normálne vlasy je očistiť pramene vlasov a pokožku vlasatej časti hlavy od prirodzeného mazu a potu, nečistôt a zvyškov kozmetických výrobkov. Žiadne ďalšie účinky od nich nemôžeme očakávať. Netreba ich však podceňovať. Vďaka jednoduchému zloženiu mnohé z nich sú vhodné aj na jemné vlasy, pretože ich zbytočne nezaťažujú. Jemné vlasy sú vlasy, ktorých jednotlivé pramienky sú extrémne tenké alebo ich počet je extrémne nízky. Po umytí takýchto vlasov je vhodné ku korienkom aplikovať tužidlo na zväčšenie objemu a optické zahustenie („Volumizing“).
Všetky ostatné sú špeciálne šampóny. Okrem základných zložiek obsahujú rôzne kondicionačné látky, ktoré by mali odstrániť problémy vlasovej kutikuly, vlasového kortexu alebo vlasovej pokožky. Ich množstvo a charakter by mal závisieť od toho, na aký druh vlasov je šampón určený.
Suché vlasy sa ľahko lámu, ťažko rozčesávajú, elektrizujú a celkovo pôsobia krehko. Dôvodom je nielen nedostatočná produkcia mazu mazovými žliazkami vo vlasovej pošve, ale aj dehydratácia vlasu. Odporúčame vyhnúť sa šampónom s alkoholom (Alcohol) a hĺbkovo čistiacimi sulfátmi (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Vysušili by ich ešte viac. Šetrnejšie sú tzv. cukornaté tenzidy (Sodium Coco-Glucoside Tartrate, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Disodium Cocoyl Glutamate a pod.). Vhodné je obmedziť frekvenciu umývania vlasov (max. raz za 3 až 4 dni), prípadne šampón zriediť vodou v pomere 1 : 1. Vítané je, ak šampón na suché vlasy („For Dry hair“)obsahuje látky schopné viazať vodu vo vlasovom vlákne – glycerín (Glycerin), fytantriol (Phytantriol), hydrolyzované proteíny, napr. sójové (Hydrolyzed Soy Protein), ovsené (Hydrolyzed Oat Protein), pšeničné (Hydrolyzed Wheat Protein) alebo mliečne (Hydrolyzed Milk Protein), prípadne srvátku (Whey), extrakty morských rias (Algae Extract), výťažky Aloe vera (Aloe Barbandensis) a pod. Malé množstvo vhodných premasťujúcich látok, akými sú rastlinné maslá (napr. Butyrospermum Parki) a oleje (napr. arganový, avokádový, makadamový, konopný), lecitín, fytosteroly a pod. môžu vlasovej kutikule nielen vrátiť vláčnosť a odolnosť, ale aj obmedziť svrbenie a pocity napätia pokožky hlavy.
Uvedomme si však, že v priebehu pár minút umývania šampónom na vlase navzájom súperia odmasťujúce látky (ich úlohou je zmyť povrch vlasu) a biologicky účinné látky (ich úlohou je preniknúť do štruktúry vlasu). Preto šampón samotný, nech je akokoľvek „nabitý“ účinnými zložkami, na starostlivosť o tento typ vlasov nestačí. Potrebné je zamerať sa na regeneráciu vlasov kondicionérmi, maskami a zábalmi.
Typickým znakom poškodených vlasov je poréznosť, lámavosť, rozštiepené končeky a nedostatok flexibility. Vlasy sa nelesknú, pôsobia ochabnuto. Šampóny na poškodené vlasy („Repair“, „Strengthening“, „Fortifying“) prechádzajú najväčším rozvojom. Okrem látok typických pre šampóny na suché vlasy by mali obsahovať zložky posilňujúce súdržnosť vlasových šupiniek a uzavierajúce poškodené miesta vlasovej kutikuly, aby vlasy získali hladkosť a zamatový vzhľad. Sú to najmä ceramidy (Ceramide), rôzne polyméry, keratín (Keratin) a jeho hydrolyzáty a deriváty (napr. Fibronectin), hydrolyzát hodvábnych proteínov (Sericin) a pod. Vhodné sú aj iné biologicky účinné látky, najmä provitamíny (Panthenol), vitamín B7 (Biotin), deriváty vitamínov E (Tocopherol) a C (Ascorbic Acid), ako aj zinok (Zinc), kremík (Silicium) a iné minerálne látky. Aj pri tomto type vlasov je nutná regenerácia kondicionérmi, maskami a zábalmi.
Vhodnosť silikónových derivátov (Dimethicone a pod.) je sporná. Vlasy spočiatku získajú vysoký lesk a dobrú česateľnosť (kĺzavosť hrebeňa). Avšak ďalším používaním takýchto prípravkov sa okolo vlasu vytvára silikónová vrstva, ktorá nielenže zhoršuje prienik účinných látok z kondicionérov a farbív z farieb na vlasy do štruktúry vlasu, ale vlasy sa stávajú ťažkými, resp. na pohmat tvrdými.
Vlasy možno považovať za mastné, ak sa do 24 h od umytia zlepujú do tenkých mastných pramienkov. Nie sú ani veľmi pružné a na pohľad vyzerajú ťažko. Šampóny na mastné vlasy („For Oily Hair“) by mali obsahovať viac čistiacich tenzidov a menej regeneračných látok než u iných šampónov, aby vlasy neboli nadmerne ťažké. Nevhodné sú šampóny s označením „vyhladzujúce“ („Sleek“) či „proti kučeravým a krepovitým vlasom“ („Against Curly Hair“). Naopak, v šampónoch pre mastné vlasy sú vítané rastlinné extrakty (zo žihľavy, z lopúcha, chmeľu, materinej dúšky, zo skorocelu, z brezy, levandule, čajovníka a manuky). Môžu obsahovať aj iné adstringentné zložky zmierňujúce vylučovanie mazu cez mazové póry. Na tento typ vlasov taktiež nie sú vhodné silikónové deriváty a ani žiadne oleje (zložky obsahujúce slovo Oil), pretože vlas zbytočne zaťažujú.Pozor však aj na každodenné používanie šampónov s označením „Clarifying“. Tieto prípravky silno odmasťujú a hodia sa na supermastnú pokožku. V ostatných prípadoch si skôr môžete navodiť podráždenú kožu, ktorá v sebaobrane proti neustálemu vysušovaniu bude produkovať ešte viac mazu.
Šampóny proti lupinám(„Anti-dandruff“)okrem čistiacich zložiek obsahujú jednu alebo viacero látok, ktoré obmedzujú rozvoj kvasinky Malassezia furfur (starší názov Pityrosporum ovale), najväčšieho vinníka nadmernej tvorby lupín. Ako každý mikroorganizmus, časom sa aj táto kvasinka stáva odolnou proti dovtedy účinným látkam. Okrem toho, existuje viacero druhov tejto kvasinky. Z toho dôvodu zatiaľ čo u jedného prípravok s určitou protilupinovou látkou účinkuje, u iného sa žiaduce výsledky nedosiahnu a prípravok je potrebné vymeniť. K najúčinnejším protilupinovým látkam sa radia Octopirox (Piroctone Olamine), Pyrition zinku (Zinc Pyrithione), Klimbazol (Climbazole), sírnik seleničitý (Selenium Disulfide), ale u niektorých jednotlivcov účinkuje aj starší typ protilupinovej látky, a to kyselina salicylová (Salicylic Acid). Ťažšie formy nadmernej tvorby lupín sú prejavom ochorenia, ktorého liečba patrí do rúk kožného lekára. Vyššie koncentrácie niektorých z uvedených látok sa používajú aj do protilupinových dermálnych liekov. V boji proti suchým lupinám pomáhajú aj extrakty z kapucínky väčšej, proti mastným lupinám extrakty z myrty obyčajnej.
Šampóny na dosiahnutie hladkých vlasov („Straightening“) priniesol rovnomenný trend. „Sleek“ šampón je určený nielen na uhladenie nepoddajných vlasov, ale aj na vyrovnanie kučier. Obsahuje deriváty silikónových olejov, niekedy aj tekuté kryštály.
Šampóny 2 v 1 sú veľmi osobité. Zakomponovať do jedného prípravku čistiace (majú záporný náboj) a kondicionačné tenzidy (majú kladný náboj) je nemožné; ich účinok by sa navzájom rušil. Tento technologický problém vyriešila v roku 1987 firma Procter & Gamble.
K čistiacim tenzidom pridala silikónové zložky a ešte tzv. amfotérne tenzidy. Sú to látky, ktoré v kyslom prostredí uvoľnia kladný náboj, ale účinok aniónových čistiacich zložiek nerušia. Tak vyvinula prvý prípravok 2 v 1, šampón a kondicionér v jednom výrobku. Prípravok Wash & Go znamenal revolúciu vo vlasovej kozmetike. Dnes sa tieto šampóny odporúčajú najmä na hygienu pri cestovaní a športovaní. Na bežné ošetrenie vlasov je vhodnejšia kombinácia šampón a kondicionér (s výnimkou mastných vlasov).
Na trhu sú aj špeciálnešampóny na farbené vlasy a šampóny proti žltému nádychu u zosvetlených a šedivých vlasov. Diskutabilné sú pílingové šampóny („Scrub shampoo“, resp. „Peeling shampoo“).Výrobcovia prezentujú ich význam pri odstraňovaní usadenín z vlasov. Ťažko zaujať stanovisko, ale isté je, že pri nevhodnom alebo častom použití môžu vlasy poškodiť.
Detské šampóny svojím zložením musia spĺňať požiadavky na citlivú detskú pokožku. Obsahujú znížené množstvo tenzidov, farbív a vonných zložiek. Nemali by dráždiť oči pri umývaní. Z tohto hľadiska je dobré vyhýbať sa tým, ktoré sú zahustené soľou (v zložení by nemala byť uvedená látka Sodium Chloride).
Suchý šampón („Dry shampoo“) je kozmetický výrobok úplne iného charakteru než ostatné šampóny. Jeho základom je upravený ryžový škrob (Oryza Sativa Starch), ktorý je schopný vziať nadbytok mastnoty a tiež cigaretový a iný pach z vlasov bez použitia vody. Po krátkom pôsobení a dôkladnom vykefovaní vlasy nadobudnú objem a sú dobre tvarovateľné, i keď bez lesku. Na trhu je už aj suchý šampón na tmavé vlasy. Keďže je tmavej farby, odpadajú problémy s nechceným bielym popraškom. Suchý šampón nie je síce vhodný na každodenné použitie, ale vo výnimočných situáciách, keď si nemôžeme alebo nestíhame umyť vlasy, je neoceniteľnou záchranou. Zhruba po 30 rokoch útlmu dnes v inovatívnej forme zažíva obrovskú renesanciu. Dostupný je v spreji (rozptýlený vo voňavom alkohole) alebo ako tradičný zásyp vo valci s dierkami na sypanie.
Poznámka: Kurzívou v zátvorke sú uvedené názvy zložiek tak, ako ich nájdete na obale.