Ako urýchliť prienik účinných látok do kože

Ako urýchliť prienik účinných látok do kože

Mezoterapia a bezihlová mezoterapia

Ak majú účinné látky lokálne pôsobiť v mieste aplikácie, musia sa dostať cez tzv. kožnú bariéru. Tá predstavuje „múrik“, cez ktorý neprenikne hocijaká látka. Je to preto, aby sa z vonkajšieho prostredia nedostali do organizmu škodlivé látky. Viete si predstaviť, keby sme nemali takúto bariéru a ponorili by sme sa do vody? Asi by sme to neprežili, lebo by sme nasiakli vodou ako špongia. Na zlepšenie transportu účinných látok cez kožnú bariéru sa používajú rôzne metódy a jednou z nich je aj mezoterapia.

Mezoterapia

Pojem mezoterapia zaviedol v päťdesiatych rokoch francúzsky lekár Michel Pistor. Slovo mezoterapia je zložené z dvoch slov, a to „meso“, stred (stredné vrstvy kože), a terapia, liečba. Nejde teda o pojem opisujúci konkrétnu liečbu konkrétneho problému, ale len spôsob podania aktívnych látok. Aktívnymi látkami v mezoterapii sú najmä vitamíny, minerály, aminokyseliny, hydratačne pôsobiace látky (ako napr. kyselina hyalurónová), rastlinné extrakty, bioaktívne molekuly (napr. rastové faktory), prípadne proti celulitíde pôsobiace látky (napr. lecitín). Roztoky určené na klasickú mezoterapiu sú sterilné a do kože sa aplikujú množstvom povrchových (niekoľko mm hlbokých) vpichov veľmi jemnými ihlami. Do každého vpichu sa vpraví drobná kvapôčka roztoku. Tým sa prekoná jedna z hlavných funkcií kože – bariérová funkcia. Hlavným dôvodom, pre ktorý sa doktor Pistor rozhodol pre takúto formu aplikácie aktívnych látok, je, že sa týmto spôsobom dosiahne ich vysoká koncentrácia v mieste, kde sú potrebné. Pri podávaní tabletiek alebo liečiv do žíl je zaťažené celé telo. Pri lokálnom pôsobení sa môžu použiť aj vyššie koncentrácie aktívnych látok, ktoré pôsobia takmer výlučne v mieste aplikácie.

V začiatkoch sa mezoterapia používala na lokalizované ošetrenie stavov ako športové poranenie, reumatizmus, prípadne na zlepšenie lokálneho krvného obehu. Dnes je jej záber v estetickej medicíne rozšírený na omladenie, odstraňovanie pigmentových škvŕn, hydratáciu, zmenšenie tukových vankúšikov, ošetrenie celulitídy a stimuláciu rastu vlasov.

pred liečbou a po mezoterapii 5x

V súčasnosti máme k dispozícii rôzne prípravky, ako i aplikátory na vpravovanie účinných látok, akými sú napr. kyselina hyalurónová na hydratáciu, zmes rôznych vitamínov s anti-aging účinkami, enzým lipázu na rozpúšťanie tukov a pod. Tieto látky môžeme aplikovať  pomocou jemných vpichov ihlou. Na rýchlejšiu a presnejšiu aplikáciu sa využívajú aj dermarolery, ktoré obsahujú veľké množstvo ihiel. Pri rolovaní sa do kože jemne zabodávajú a umožňujú prienik látok do hlbších vrstiev kože. Ďalšou metódou je microneedling, pri ktorom sa ihly nezabodávajú pri rolovaní, ale jemným pritláčaním na kožu alebo krúživým pohybom po koži. Tento spôsob sa môže používať aj vo vlasoch. Pri mezoterapii ideme do rôznej hĺbky podľa nastavenia prístroja a hlavne podľa toho, čo riešime. Pri ošetrovaní jaziev, strií alebo celulitídy ideme vždy hlbšie, takže ošetrenie je sprevádzané zakrvácaním miesta ošetrenia. Pri omladzovaní pleti sme menej hlboko, preto sa môžu objaviť iba ojedinele jemné kvapky krvi.

ošetrenie microneedlingom

Bezihlová mezoterapia

Pretože mnohí ľudia sú v strese už len pri pomyslení na ihlu, a môžete ich uisťovať, koľko chcete, že tá ihla je najtenšia, s akou ste kedy pracovali, výrobcovia kozmetických prístrojov prišli s konceptom bezihlovej mezoterapie.

Bezihlová mezoterapia je pomerne málo známou ošetrovacou metódou na poli estetickej medicíny. V zahraničnej literatúre je tiež známa pod skratkou NNM z anglického no-needle mesotherapy. Ide o veľmi bezpečnú, bezbolestnú metódu, ktorá je určená na vpravovanie aktívnych látok do pokožky. Je vhodná aj pre kozmetičky a predstavuje alternatívu k už pomerne známemu ultrazvuku, prípadne ionoforéze. Väčšinou je určená na hydratáciu a celkové zlepšenie stavu pleti, spojené aj so zjednotením jej odtieňa. V telových ošetreniach sa používa na zlepšenie výzoru cellulite, prípadne odbúranie tukových vankúšikov.

Metódy ošetrenia

Pod pojmom bezihlová mezoterapia sa zvyčajne skrývajú rôzne fyzikálne metódy zvyšujúce priepustnosť kože pre látky aplikované na jej povrch. Podľa konkrétneho výrobcu môže ísť o kombináciu ionoforézy, elektroporácie, prípadne iných. Väčšinou však ide o použitie rôznych foriem elektrického prúdu.

Základnou a najstaršou fyzikálnou metódou využívajúcou elektrický prúd na vpravovanie aktívnych látok do kože je ionoforéza. Využíva pohyb častíc s elektrickým nábojom, iónov, v elektrickom poli vytvorenom jednosmerným elektrickým prúdom. V tomto prípade sa častice s kladným nábojom pohybujú smerom od kladne nabitej elektródy k záporne nabitej elektróde. Častice so záporným nábojom sa potom pohybujú opačne. Touto metódou sa teda elektricky nabité častice „zatláčajú“ do hlbších vrstiev kože. Jej nevýhodou je potreba aktívnych látok, ktoré sú elektricky nabité, správne pH (kyslosť alebo zásaditosť prostredia) a možnosť popálenia pri vyšších intenzitách prúdu a zlom kontakte. Na predchádzanie popáleninám sa v moderných prístrojoch využíva pulzujúci jednosmerný prúd.

Elektroporácia je metóda známa z genetického inžinierstva, keď sa pôsobením elektrických impulzov otvárajú v membránach buniek dočasné otvory. Tie sú také veľké, že je možné cez ne preniesť do bunky aj cudzorodú DNA. V estetickej medicíne sa využívajú dva spôsoby elektroporácie. Jedným je rozrušenie bunkových membrán elektrickými impulzmi ako pri klasickej elektroporácii. Druhým je ovplyvnenie špeciálnych otvorov v bunkách, tzv. akvaporínov. Tie slúžia na prepustenie vody a niektorých látok rozpustných vo vode do bunky v prípade potreby. Reagujú na špecifické chemické signály, ako aj na elektrické impulzy.

Okrem samotného zvýšenia prechodu aktívnych látok má bezihlová mezoterapia aj ďalšie účinky. Pretože využíva elektrické impulzy, mierne stimuluje aj svalstvo pod kožou. Tým dokáže nielen zlepšiť tonus kože, ale aj zvýšiť prietok krvi a zlepšiť metabolizmus v cieľovej oblasti.

Okrem kombinácie elektroporácie a ionoforézy jestvujú aj prístroje kombinujúce elektroporáciu a ultrazvuk. V tomto prípade sa využíva mechanizmus otvárania kanálov v bunkách elektrickými impulzmi s mechanickým vtláčaním aktívnych látok ultrazvukovými vlnami.

Priebeh ošetrenia

Prácu s konkrétnym prístrojom vždy odporúča jeho výrobca. V niektorých prípadoch je súčasťou zákroku aj počiatočné ožiarenie ošetrovanej oblasti laserom. Väčšinou však ide o postup veľmi podobný ionoforéze alebo ošetreniu ultrazvukom. Zákrok bezihlovou mezoterapiou na tvári prebieha formou masáže krúživými pohybmi, pričom z aplikátora sa uvoľňuje ošetrovací roztok alebo sérum. Aplikátor má zväčša koncovku vo forme pohyblivej guľôčky (ako tzv. roll-on dezodoranty) alebo pripomínajú širšiu soľničku, prípadne ide o kovovú polguľu s otvormi na vytekanie roztoku. Tieto formy koncoviek umožňujú kontrolovanú aplikáciu použitej látky tak, aby sa nerozliala naraz po ošetrovanej ploche. Počas zákroku cítiť pohyby koncovkou a niekedy mierne mravčenie z prechodu elektrického prúdu. Celkovo sa ošetrenie hodnotí ako príjemné.

Ošetrenie tváre trvá zvyčajne 20 – 30 minút a väčšina výrobcov odporúča absolvovať ošetrovacie kúry zložené z cca 7 – 10 zákrokov v intervale 1 – 2 týždne. Následne je vhodné chodiť na tzv. udržiavacie ošetrenia zhruba raz mesačne. Konkrétny program však určuje daný výrobca a závisí aj od indikácie. Najčastejšie sú ošetrenia bezihlovou mezoterapiou zamerané na tmavé kruhy pod očami, akné, odstránenie pigmentácií, hydratáciu pokožky, stimuláciu novotvorby kolagénu a celkové omladenie pleti. Telové ošetrenia sú cielené hlavne na odstránenie tukových vankúšikov, zmiernenie prejavov cellulite, spevnenie kože.

Nežiaduce reakcie

Bezihlová mezoterapia je neinvazívne, veľmi bezpečné ošetrenie spojené s minimálnym rizikom nežiaducich reakcií. Najväčšou skupinou sú alergické reakcie na niektorú zo zložiek aplikovaného roztoku. Nie sú časté, a ak nastanú, prejavia sa svrbivým začervenaním, pri ťažších reakciách aj tvorbou pľuzgierov. V letných mesiacoch môžu byť tieto reakcie zhoršené slnečným žiarením.

Kto nesmie byť ošetrený

Ako mnohé iné zákroky, ani ošetrenie bezihlovou mezoterapiou sa nevykonáva v mieste poranenia alebo infekcie. Kvôli bezpečnosti by nemali zákrok podstúpiť ani tehotné, ľudia s kardiostimulátorom („strojčekom na srdce“), alebo celkovo chorí (infekčné, autoimunitné, horúčkovité, onkologické ochorenia). Ľudia so známou precitlivenosťou na niektorú zložku prípravku by mali dostať iný prípravok.

Záver

Bezihlová mezoterapia patrí medzi moderné metódy na urýchlenie a zintenzívnenie prechodu aktívnych látok do kože až podkožia. Pretože je spojená s miernymi krúživými pohybmi, je pomerne príjemná, bezbolestná, a preto dobre znášaná klientmi. Medzi nesporné výhody tejto metódy patrí aj jej široké využitie dané pestrou paletou rôznych ošetrovacích roztokov. Ďalším plusom je možnosť zapracovania bezihlovej mezoterapie do komplexnejšieho ošetrenia, napríklad v kombinácii s masážou alebo čistením pleti, prípadne s inými. Medzi nevýhody patrí vyššia cena prístrojov aj roztokov, ako aj málo odbornej literatúry na danú tému.

MUDr. Martin Sochor, PhD., Lekárska kozmetika Life Style, Bratislava