Ako zakryť modriny a podliatiny

Ako zakryť modriny a podliatiny

Do nášho života niekedy vstúpia situácie, s ktorými nepočítame a zaskočia nás. Ako v prípade úrazov, nepozornosti alebo lekárskych zákrokov. Objavia sa neželateľné farebné modriny, podliatiny, ktoré bežné mejkapy ťažko zakryjú, a vedia nás dobre potrápiť.

Aj keď konkrétne prípady vyžadujú individuálny prístup, existujú základné techniky, ktoré nám pomôžu ľahšie a dôkladnejšie prekryť postihnuté miesta.

Ako na to?

 • Použijeme farebné podkladové bázy alebo krémové korektory v doplnkovej farbe, než v akej farbe je modrina.
  Doplnkové farby sú:
  – modrá – oranžová
  – žltá – fialová
  – zelená – červená
  To znamená, ak je modrina modrej farby, nanesieme na ňu oranžovú farbu, ak dooranžova, nanesieme modrú. Ak je fialová, dáme farbu dožlta, ak je podliatina žltkastá, dáme farbu fialovú. Červené miesta neutralizujeme zelenou farbou a zelené červenou.
doplnkové farby
 • Zvolíme mejkap s intenzívnejšou krycou schopnosťou, ktorý nanesieme až po úplnom zaschnutí podkladových báz alebo po dobrom zapracovaní farebných korektorov. Prechody by mali ísť do stratena, tak bude celé zatretie pôsobiť prirodzenejšie.
 • Ak by farba modriny ešte presvitala, môžeme použiť korekčné púdre v rovnakom odtieni, v akom sme naniesli podkladové bázy alebo krémové korektory.
 • Zafixujeme najlepšie transparentným púdrom, ktorým pokryjeme aj väčšie plochy okolo modriny alebo podliatiny, aby napr. ruky alebo nohy boli zmatnené všade rovnako.
 • Ak sa potíme, alebo počítame s väčšou záťažou či kontaktom s vodou, použijeme vodoodolné mejkapy, púdre a hlavne fixatér.

Vo svojej vizážistickej praxi som sa stretla s mnohými ženami aj mužmi, ktorým som pomohla zvládnuť neľahké obdobie po úrazoch či po niektorých lekárskych zákrokoch, napr. stomatologických. Pri najťažších prípadoch je možné siahnuť po špeciálnych kamuflážach. Ku každej modrine alebo podliatine treba pristupovať individuálne, musíme počítať s tým, že denne menia svoju farbu, a teda denne nanášame iné doplnkové farby, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Sama som si tým prešla, mala som pred niekoľkými rokmi úraz, a hoci to znie zvláštne, som vďačná aj za túto skúsenosť, pretože som sama sebe bola dobrým štúdijným materiálom a tak získala skvelú prax pre ľudí, ktorí túto pomoc potrebujú.

Mgr. art. Ľudmila Piptová