Anatómia a liečba celulitídy
Celulitída je veľmi časté, neškodné ochorenie kože, ktoré spôsobuje hrudkovité, jamkovité mäso na stehnách, bokoch, zadku a bruchu. Tento stav je najčastejší u žien.
Mnoho ľudí sa s rôznym úspechom snaží zlepšiť vzhľad svojej pokožky chudnutím, cvičením, masážami a krémami predávanými ako riešenie celulitídy. Dostupné sú aj medicínsky overené možnosti liečby, hoci výsledky nie sú okamžité ani dlhodobé.
Rizikové faktory
Celulitída je oveľa bežnejšia u žien ako u mužov. V skutočnosti sa u väčšiny žien po puberte vyvinie nejaká celulitída. Je to preto, že tuk žien je zvyčajne distribuovaný v oblasti stehien, bokov a zadku, čo sú predilekčné oblasti celulitídy. Celulitída sa vekom zhoršuje, pretože koža stráca elasticitu.
Prírastok hmotnosti môže spôsobiť, že celulitída bude viditeľnejšia, ale niektorí štíhli ľudia majú celulitídu tiež. Vyskytuje sa v rodinách, takže genetika môže hrať najväčšiu úlohu v tom, či sa u vás celulitída rozvinie. Neaktívny životný štýl môže takisto zvýšiť vaše šance na celulitídu, rovnako ako tehotenstvo.
Symptómy
Celulitída vyzerá ako jamkovitá alebo hrboľatá koža. Niekedy sa opisuje, že má textúru tvarohu alebo pomarančovej kôry.
Miernu celulitídu môžete vidieť iba vtedy, ak si stlačíte kožu v oblasti, kde máte celulitídu, ako sú stehná. Celulitída, ktorá je závažnejšia, spôsobuje, že pokožka vyzerá pokrčená a hrboľatá s oblasťami vrcholov a údolí.
Celulitída sa najčastejšie vyskytuje v oblasti stehien a zadku, no môžeme ju nájsť aj na prsiach, podbrušku či nad lakťami.
Príčiny
Málo sa vie o príčinách celulitídy. Zahŕňa vláknité spojivové povrazy, ktoré spájajú kožu so spodným svalom, pričom medzi nimi leží tuk. Ako sa tukové bunky hromadia, tlačia sa na kožu, zatiaľ čo dlhé, pevné povrazy sa sťahujú. Vznikne tak nerovný povrch alebo jamka.
Okrem toho veľkú úlohu pri vzniku celulitídy zohrávajú hormonálne faktory a genetika určuje štruktúru pokožky a typ postavy. Aj váha a svalový tonus ovplyvňujú, či máte celulitídu, hoci ju môžu mať aj veľmi chudí a vyšportovaní ľudia.
Možnosti liečby celulitídy
Laseroterapia
Na liečbu celulitídy sa používajú rôzne typy laserových ošetrení.
Počas jedného minimálne invazívneho laserového ošetrenia s názvom Cellulaze™ sa pod kožu vloží malé laserové vlákno. Keď sa laser spustí, laserová energia rozbije tvrdé kolagénové povrazce (septá) pod kožou, ktoré spôsobujú preliačeniny v koži, čo vnímame ako celulitídu. Toto ošetrenie spevňuje pokožku, čím sa vyhladzuje a zlepšuje celulitída.
Karboxyterapia
Počas tohto lekárskeho zákroku sa plynný oxid uhličitý (CO2) zavádza tesne pod kožu. CO2 sa líši od oxidu uhoľnatého, ktorý môže byť smrteľný. Možné vedľajšie účinky karboxyterapie sú dočasné modriny.
Endermológia
Endermológia alebo LPG je moderná technológia založená na princípe vákuovej masáže, pri ktorej sa využíva podtlak a masírovanie povrchových a hlbokých tkanív postihnutých celulitídou. Zlepšuje cirkuláciu lymfatických a krvných ciev, pomáha formovať telo, odstraňovať tuk, neestetické prejavy celulitídy (pomarančová koža) a spevňuje svalstvo. Ošetrenie sa odporúča aplikovať 2- až 3-krát za týždeň spolu 10- až 20-krát.
Rádiofrekvencia
Pri tomto type ošetrenia ide o hĺbkové prehrievanie tukového tkaniva a následne dochádza k ničeniu týchto buniek. Ošetrenie je potrebné opakovať 5- až 8-krát. Vhodné je kombinovať ho s LPG alebo prístrojovou lymfodrenážou.
Mezoterapia
Pri tomto ošetrení sa do tukového tkaniva injekčne aplikujú účinné látky deoxycholín, kofeín, ktoré rozpúšťajú tukové tkanivo. Po niekoľkých týždňoch sa efekt prejaví zmenšením tukových oblastí. Ošetrenie je vhodné opakovať 2- až 4-krát. Nie je vhodné pre pacientov alergických na sóju.
Najnovšie ošetrenie celulitídy pomocou mezoterapie
Najnovšia liečba celulitídy bola schválená v USA v roku 2020. Ide o kolagenázu, ktorú schválila FDA na liečbu stredne ťažkej a ťažkej celulitídy u žien v gluteálnej oblasti. Aplikuje sa injekčne do postihnutých oblastí. Kolagenáza sa skladá z dvoch subtypov a rozkladá kolagén I a III s vysokou špecificitou a za fyziologických podmienok, čo vedie k porušeniu sept celulitídy. Porušením týchto sept medzi tukovými bunkami dochádza k vyhladeniu kože.
Záver
Na záver je možné konštatovať, že celulitída sa dá zmierňovať. Je už iba na nás, aký typ ošetrenia si vyberieme.