BIOLOGICKY AKTÍVNE LÁTKY V KOZMETIKE VČERA A DNES

BIOLOGICKY AKTÍVNE LÁTKY V KOZMETIKE VČERA A DNES

ABECEDA samostatne účinkujúcich biologicky aktívnych látok (BAL) v kozmetike 3. časť

Alantoín (Allantoin), hneď prvá látka v našej abecede, je jedna z najdôležitejších BAL, na ktorú (podľa názoru autorky článku) kozmetický priemysel neopodstatnene zabúda. V skutočnosti je to prirodzený metabolit väčšiny živých organizmov vrátane človeka, zvierat, rastlín i baktérií. Vo vyšších množstvách alantoín nájdeme v listoch skorocelu lekárskeho, pšeničných klíčkoch, harmančeku, ale i v moči cicavcov (rovnako ako ureu). Do kozmetických výrobkov (KV) sa používa ako biely prášok rastlinný alantoín (najčastejšie z vňate a koreňa kostihoja lekárskeho) alebo jeho syntetická forma. Keďže urýchľuje prirodzenú bunkovú obnovu pokožky, má výnimočné revitalizačné účinky na poškodenú a zrelú pokožku. Do hydratačných prípravkov na citlivú pleť je vhodnejší ako dráždivejšia urea. Vďaka antiseptickým a dezodoračným účinkom sa deriváty syntetického alantoínu aplikujú do prípravkov po holení a proti poteniu, na zmiernenie akné, do detskej kozmetiky a do zubných pást. Typické použitie: 0,5 až 2 % do vodnej fázy (VF).

Alfa-hydroxy kyselinybeta-hydroxy kyselina – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Arbutín (Arbutin) sa používa ako bieliaca látka a spomaľovač tvorby prirodzeného pigmentu. V pokožke sa hydrolyzuje na D-glukózu a hydrochinón, ktorý potom blokuje metabolizmus prirodzenej aminokyseliny tyrozín, čím spomaľuje vytváranie melanínu v melanocytoch. Odporúča sa 2- až 3-mesačná kúra, ale nie dlhodobo, keďže arbutín zvyšuje vylučovanie cukru v moči. Prírodný arbutín sa získava z vňate medvedice lekárskej a listov brusníc a čučoriedok. Typické použitie: 0,2 až 2 % do VF. Na rozdiel od USA a Ázie samotný hydrochinón nie je v EÚ povolený do pleťovej kozmetiky.

Astaxantín (Astaxanthin) je oranžovočervený karotenoid, ktorý dodáva typické sfarbenie niektorým vodným rastlinám, lososom, krevetám a periu plameniakov. Udáva sa, že práve vďaka astaxantínu, ktorý znižuje oxidačný stres, sú lososy schopné plávať proti prúdu stovky kilometrov s cieľom kladenia ikier. Pre kozmetiku sa získava najmä biotechnologickou kultiváciou sladkovodnej mikroriasy Haematococcus pluvialis. Preukázalo sa, že prírodný astaxantín zneškodňuje nebezpečné voľné radikály v pokožke. Jeho efekt na zmiernenie vzniku hyperpigmentácií pokožky sa ešte skúma. Typické použitie: 0,02 až 0,05 % do tukovej fázy (TF).

Bakuchiol – čítaj bakučiol – (Bakuchiol) sa izoluje zo semien rastliny Psoralea corylifolia známej v ajurvédskej a čínskej medicíne. Uplatňuje sa najmä v tzv. prírodnej kozmetike ako alternatíva (ale nie náhrada) za syntetické retinoidy. Má podobné účinky – podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, zjemňuje vrásky, pôsobí antiaknózne (najmä v kombinácii s kyselinou salicylovou), zosvetľuje pigmentové škvrny. Na rozdiel od retinoidov nespôsobuje fotosenzitivitu pokožky, vhodný je aj na citlivú pleť a pre tehotné ženy. Typické použitie: 0,5 až 1,5 % do TF (často do skvalénu z olivového oleja).

Bisabolol (Bisabolol) je prírodný monocyklický olejovitý alkohol kvetinovej vône. Získava sa buď destiláciou z tropického dreva Candeia, alebo ako súčasť silice z rumančeka kamilkového a rebríčka obyčajného. Častejšie sa však používa synteticky pripravený alfa-bisabolol, aby sa vylúčil vplyv alergénnych súčastí z rastlinného zdroja (najmä látky farnesol). V pokožke pôsobí ako antioxidant, upokojujúca a ochranná látka. Využíva sa v revitalizačných krémoch (zosilňuje prienik iných BAL), v detskej kozmetike a v kombinácii s vhodným solubilizátorom (látka, ktorá zvyšuje rozpustnosť rôznych zlúčenín) v pleťových vodách, vo vodách po holení a vlasových tonikách. Typické použitie: 0,1 až 1,0 % do TF.

Darutozid (Darutoside) v kozmetike sa dopĺňa s kyselinou ursolovou (Ursolic Acid). Obe látky inhibujú činnosť tých degradačných enzýmov v koži, ktoré sa aktivizujú oxidačným stresom, a to darutozid – kolagenázu a cyklo-oxygenázu, kyselina ursolová – elastázu, lipoxygenázu a hyaluronidázu. Takto pôsobia preventívne proti predčasnému vzniku vrások a poklesu tvárových kontúr, ale aj proti vzniku strií pri extrémnom rozpínaní kože v tehotenstve, prudkom telesnom raste a zväčšení hmotnosti. Očakáva sa veľké rozšírenie oboch látok v kozmetike. Typické použitie: darutozid 1 až 2 % do VF alebo 2 až 5 % extraktu tropickej rastliny Sigesbeckia orientalis; kyselina ursolová 1až 2 % do VF alebo 2 až 5 % extraktu z rastliny zemežlč menšia.

Enzýmy (žiaduce a nežiaduce) a koenzým Q10 – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Ektoín (Ectoine) je vo vode rozpustná kyslá látka. Prvýkrát bol identifikovaný ako produkt baktérie Ectothiorhodospira halochloris, ale odvtedy aj ako produkt iných baktérií prežívajúcich aj v extrémnych podmienkach (v horúcich gejzíroch a soľných jazerách, v púšťach pod extrémnym slnečným žiarením). Za túto schopnosť vďačia práve ektoínu, ktorý v bunke znižuje extrémny osmotický stres: udržiava vodu a bráni deštrukcii jej bielkovín a nukleových kyselín. Pre schopnosť chrániť dôležité biologické makromolekuly a bunky pred zničením v extrémnom prostredí, sa ektoín stal interesantným pre kozmetické aplikácie. Na tento účel sa pripravuje biotechnologickou fermentáciou vybraných bakteriál­nych kultúr v laboratóriu. Odporúča sa na ochranu pred digitálnym stresom (modré svetlo) a chemickým stresom pre všetky vekové skupiny a na rôzne typy pleti (vrátane citlivej a alergickej). Typické použitie: 1 % do VF.

Escín (Escin) sa v najväčšom zastúpení (asi 13 %) nachádza v plodoch pagaštana konského (Aesculus hippocastanum), z ktorého sa získava na kozmetické a farmaceutické účely. Pôsobí proti chorobne zvýšenej priepustnosti stien krvných ciev. Osvedčil sa ako súčasť masážnych prípravkov.

Hydratačné látky – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Kapsaicín (Capsaicin) je rastlinný alkaloid zodpovedný za štipľavú chuť čili papričiek. Ako prekrvujúca a stimulujúca látka sa používa najmä v masážnych a anticelulitídových prípravkoch. Typické použitie: 0,001 % do TF alebo liehu.

Karnitín (Carnitine), presnejšie L-karnitín, je aminokyselina prirodzene sa vyskytujúca v koži človeka. Dermálne aplikácie karnitínu znižujú hladinu glykovaného (neúčinného) kolagénu a podporujú syntézu jeho nových molekúl (uplatňuje sa v protivráskových prípravkoch); účinne znižujú sekréciu kožného mazu a mastnotu pokožky (uplatňuje sa v antiaknóznej kozmetike); podporujú spaľovanie tukov (uplatňuje sa v anticelulitídovej a zoštíhľujúcej kozmetike). Typické použitie: 2 % do VF.

Kurkumín (Curcumin) je žltooranžový bioflavonoid zo zázvorovitej rastliny Curcuma longa. Aktuálne sa využíva v prípravkoch na regeneráciu kože iritovanej externými škodlivinami (nadmerné slnečné žiarenie, chemické škodliviny a pod.). Typické použitie: 0,1 až 1,0 % do VF. Perspektívne sú aplikácie kurkumínu do dermálnych liekov na poranenú kožu.

Kvercetín (Quercetin) je antioxidačne a protizápalovo pôsobiaci bioflavonoid izolovaný z bobúľ kríka hloh jednosemenný (Crataegus monogyna). Uplatňuje sa v kozmetike na pleť vystavenú znečistenému prostrediu a voľným radikálom. Typické použitie: 0,5 % vo forme nanoemulzií.

Kyselina azelaová (Azelaic Acid) má protiaknózne účinky, optimalizuje keratinizáciu, zosvetľuje tón pleti, zmierňuje pigmentové škvrny. Typické použitie: 1 až 10,0 % do VF.

Kyselina aziatiková (Asiatic Acid) sa získava z tropickej rastliny Centella asiatica. Upokojuje pokožku poškodenú slnečným žiarením, potlačuje oxidačný stres, ovplyvňuje syntézu kolagénu. Uplatňuje sa v prípravkoch po opaľovaní a proti starnutiu. Typické použitie: 0,1 až 1,0 % do VF.

Kyselina hyalurónová – bude predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Kyselina kojová (Kojic Acid) sa na kozmetické účely získava zo sladovej ryže pri výrobe alkoholického nápoja saké alebo sa pripravuje synteticky. Mechanizmus a prejavy jej účinku sú podobné arbutínu – brzdí vytváranie melanínu v pokožke. Využíva sa v prípravkoch proti tvorbe pigmentových škvŕn a pieh. Pôsobí aj ako antioxidant a zachytávač voľných radikálov. Pretože je nestála, v kozmetike sa zväčša používa jej stabilnejšia forma – dipalmitát kyseliny kojovej (Kojic Acid Dipalmitate). Typické použitie: 1 až 4 % do VF.

Peptidy – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Retinoidy – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Resveratrol (Resveratrol) je fytoestrogén, ktorý sa nachádza v hrozne, ovocí, červenom víne a inde. Jeho popularita v kozmetike je spojená s dobrým potenciálom preniknúť cez bariéru pokožky. Preukázalo sa, že vhodne formulované prípravky s resveratrolom môžu stimulovať aktivitu fibroblastov v zamši (a tým prispievať k zvýšeniu koncentrácie kolagénu III) a inhibovať oxidačný stres spôsobený slnečným žiarením. Typické použitie: 1 až 3 % do VF.

Rutín (Rutin) je ďalší významný bioflavonoid, ktorý sa v kozmetike používa ako samostatná BAL alebo ako biokomplex v zmesi s inými látkami. V minulosti sa získaval z ruty voňavej, dnes najmä z pupeňov stromu sofora japonská (Sophora Japonica Flower Extract). Inými zdrojmi sú listy pohánky siatej tesne pred kvitnutím (1 %) a rakytníkový olej (0,8 %). Využíva sa v prípravkoch proti rozšíreným krvným cievkam.

Tyrozín (Tyrosine) a jeho deriváty obsiahnuté v KV zvyšujú množstvo prirodzenej aminokyseliny tyrozínu v melanocytoch a podporujú biochemický proces tvorby melanínu (pôsobí opačne ako bieliace látky). Keďže čistý tyrozín je príliš hydrofilný, do pokožky preniká ťažko. V predopaľovacích prípravkoch sa častejšie využíva lipofilnejšia syntetická forma (Oleoyl Tyrosine). Podporuje tvorbu melanínu a prirodzené zhnednutie pokožky a tým jej ochranu proti UVB žiareniu. Typické použitie: 0,2 až 1,0 % do VF.

Vitamíny (rozpustné vo vode alebo v tukoch) – budú predmetom samostatnej kapitoly v DR.

Poznámka: V zátvorke kurzívou je uvedený názov zložky, ako ju identifikujeme v zložení na obale výrobku.

Doc. Ing.
Jarmila Hojerová, PhD.
Laboratóriá kozmetológie
Fakulty chemickej a potravinárskej technológie
STU v Bratislave