Brusnice – účinné antioxidanty pre zdravie i krásu

Brusnice – účinné antioxidanty pre zdravie i krásu

Jednou z možností zlepšenia prirodzenej obrany organizmu človeka proti oxidačnému stresu a ďalším škodlivým agensom sú zázračné guľôčky – brusnice. Na rozdiel od mnohých exotických antioxidantov toto bobuľové ovocie sa vyskytuje aj na našom území. Zaslúži si úctu v medicíne, vo výžive i v kozmetike.

Prečo práve brusnice?

Brusnica veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon L.) pochádza zo Severnej Ameriky. Pre jej liečivé účinky si ju cenili Indiáni, neskôr aj iní domorodci a európski prisťahovalci. Keďže rubínové dužinaté bobule pôsobili proti najrôznejším chorobám prameniacim z nedostatku živín, získali prívlastok „červené zlato“. Do Európy ich priviezli námorníci v minulom storočí, kde rýchlo získali obľubu najmä odrody brusnice pravej/obyčajnej (lat. Vaccinium vitis-idaea L.). Bobule rastú na nízkom plazivom trvalom kríku.

Aké nutrienty obsahujú?

Popri malom podiele celkových tukov (0,54 g) a bielkovín (0,44 g) brusnice obsahujú až  12,1 g celkových sacharidov na 100 g plodov. Bohaté sú na polyfenoly (proantokyanidíny, antokyanidíny, flavonoly, fenolové kyseliny a iné), draslík, menej na horčík, vápnik, fosfor a sodík, obsahujú vitamíny C, E, K, B3 a B5, provitamíny A a triesloviny. V zrelom stave majú vysoký podiel protihnilobných látok a organických kyselín (kyseliny citrónovej, jablčnej a šťaveľovej). Vďaka kyseline benzoovej – prirodzenej konzervačnej látke, čerstvé i spracované plody brusnice majú dobrú trvanlivosť.

Aké sú zdravotné benefity brusníc?

„Stovky štúdií dokazujú, že látky obsiahnuté v brusniciach majú pozitívny vplyv na naše zdravie,“ hovorí Dr. Jeffrey Blumberg, americký univerzitný profesor skúmajúci antioxidanty a vedúci skupiny, ktorá porovnávala výsledky viac ako 150 vedeckých publikácií zameraných práve na toto ovocie. Bobuľové ovocie je všeobecne bohaté na polyfenoly – skupinu hlavných antioxidantov, ktoré ochraňujú bunkové membrány a DNA, čím preventívne pôsobia proti vzniku nežiaducich mutácií. Podľa Dr. Blumberga sú však brusnice jedinečné tým, že obsahujú A-typ polyfenolov (proantokyanidíny typu A z rodiny flavanolov) na rozdiel od B-typu polyfenolov (proantokyanidíny typu B) prítomných vo väčšine ostatných druhov bobuľového ovocia. Vďaka polyfenolom A pôsobia ako mimoriadne účinný antioxidant. Okrem toho upravujú vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu, podporujú celkové zdravie a funkciu krvných ciev, čím pomáhajú spomaliť progresiu aterogenézy a tvorby plakov, nebezpečných pre vznik infarktu a mŕtvice. Pravidelná konzumácia výťažkov brusníc sa preukázala ako účinný preventívny krok proti chronickým zápalom močových ciest najmä pre kyselinu benzoovú a ďalšie látky účinkujúce proti niektorým bakteriálnym infekciám. Kvôli vyššiemu obsahu kyseliny šťaveľovej by príjem výťažkov brusníc mali obmedziť ľudia náchylní na tvorbu obličkových kameňov. Zápary zo sušených brusnicových kvetov sa osvedčili na liečenie reumatických ochorení.

Aké je využitie brusníc vo výžive?

Dnes sa brusnice požívajú v najrôznejšej forme: ako ovocie čerstvé, zmrazené alebo sušené,       v podobe kompótov, džúsov, šťavy, čaju, ako aj prímesí do ovocného müsli a pekárenských výrobkov. Výborne sa hodia k zverine, ázijským jedlám, chutia v jogurtoch, mliečnych kokteiloch a v rôznych dezertoch.

Aké sú kozmetické benefity brusníc?

V kozmetike je brusnica obľúbená, pretože je bohatá na vyššie uvedený komplex biologicky účinných látok. Do kozmetických výrobkov sa používa hlavne extrakt výťažok z dužiny plodov. Pôsobí ako mimoriadne silný antioxidant a poskytuje aktívnu ochranu kože, zlepšuje hojenie a podporuje vznik nových kožných buniek. Pleť rozjasňuje a hydratuje. Uplatňuje sa v telových, pleťových a vlasových výrobkoch.

  • Kozmetika na pokožku: antioxidanty vo výťažkoch z brusníc účinne zhášajú voľné radikály tým, že dodávajú chýbajúce elektróny, znižujú spôsobené škody a spomaľujú proces starnutia pokožky. Polyfenoly, najmä A-typu, pomáhajú predchádzať alebo zmierňovať priebeh kožných ochorení od malých defektov kože až po život ohrozujúce ochorenia, akým je napríklad melanóm. Vitamín C podporuje produkciu hydroxyprolínu a hydroxylyzínu, amínokyselín, ktoré sú rozhodujúce pre produkciu kolagénu vo fibroblastoch zamše. Vďaka antiseptickým vlastnostiam sa brusnicová šťava uplatňuje aj v prípravkoch proti rozvoju akné a zápalových procesov pokožky.
  • Kozmetika pre ústnu dutinu: proantokyanidíny účinne zmierňujú tvorbu zubného plaku. Sú perspektívne pre profylaktické zubné pasty, zubné gély a ústne vody.
  • Vlasová kozmetika: antiseptické a antifungálne vlastnosti výťažkov z brusníc zabraňujú tvorbe lupín, a iných problémov súvisiacich so skalpom. Obsahové pyránové farbivá sú perspektívne ako prírodné vlasové farbivo. Vlasové vody s pravou brusnicovou šťavou vlasy oživujú a dávajú im lesk.

Okrem hydrofilných výťažkov zo šupiek a dužiny, mimoriadne raritný je olej z brusnicových semienok.Považuje sa za unikátny tým, že má dokonalý pomer mastných kyselín omega-3 ku omega-6. Pokožka ho výborne absorbuje, takže je výborným nosičom biologicky účinných látok. .
Prírodný pôvod, nízka toxicita a silný ochranný a antioxidačný potenciál zložiek z brusníc otvára nové perspektívy využitia týchto prírodných fenolických zlúčenín (nielen) v kozmetickom priemysle a robí z nich kozmetické látky budúcnosti.

Poďakovanie

Táto práca bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja, na základe zmluvy číslo APVV-16-0088.

Ing. Aneta Ácsová, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave
doc. Ing. Jarmila Hojerová, PhD., Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave
Ing. Silvia Pažoureková, PhD., Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave