Chráňme sa pred slnkom vhodnými produktmi

Chráňme sa pred slnkom vhodnými produktmi

K letnej dovolenke neodmysliteľne patrí slnečný kúpeľ. Rovnomerne do čokoládova opálená pokožka je snom mnohých žien. Slnečné lúče môžu byť zradné a nebezpečné, preto nesmieme podceňovať potrebu kvalitných a účinných ochranných krémov na opaľovanie, ktoré sú už dnes súčasťou výbavy každej dovolenky. Na dovolenke pri mori alebo na horách by sme mali použiť opaľovací krém s vyšším ochranným filtrom. Výber opaľovacieho krému závisí od fototypu pokožky a od jej citlivosti. Pokiaľ má človek dostatok podkožného pigmentu a používa kvalitné ochranné prípravky, získa po niekoľkých hodinách na slnku dokonale bronzové opálenie. Niektorí ľudia patriaci do skupiny fototypu I – III sa však opaľujú horšie.

Hoci je dohneda opálená pokožka príťažlivá, opaľovanie nemusí byť vždy zdravé. Pozor by sme si mali dávať hlavne pri prvom styku so slniečkom, keď by sme sa mali začať opaľovať minimálne s ochranným faktorom 20.

Opaľovacie prípravky sú spravidla krémy, mlieka, oleje alebo spreje, ktoré obsahujú ochranné slnečné filtre, či už chemické, alebo minerálne – fyzikálne. Sú to emulzie, zvyčajne olej vo vode v prípade slabých ochranných faktorov, alebo voda v oleji pri vysokých ochranných faktoroch. Na trhu sú aj opaľovacie prípravky s vysokým faktorom 50 vo forme tyčinky, ktorá sa má použiť na najcitlivejšie oblasti, ako je nos, líca, plecia a pod. Izraelská firma Anna Lotan ponúka dokonca svojim klientom ochranný krém SPF 30 – repelent medúza, ktorý poskytuje ochranu nielen pred slnečným žiarením, ale odpudzuje aj medúzy a chráni ju pred jej popálením.

Ochranný faktor OF (alebo SPF, FPS) označený na všetkých opaľovacích prípravkoch je vypočítaný podľa normalizovanej metódy. Označuje úroveň ochrany kože vzhľadom na UVB žiarenie, to znamená spálenie. Nové generácie ochranných prípravkov označujú tiež ochranný faktor UVA. Zoznam slnečných filtrov, chemických alebo minerálnych, ktoré sa môžu používať v solárnej kozmetike, určuje európska smernica 76/768/CEE a je súčasťou Kódexu verejného zdravotníctva. Pri každom povolenom slnečnom filtri je označené maximálne množstvo, ktoré možno použiť, a zvláštne nariadenia a povinnosti v záujme lepšej informovanosti spotrebiteľa. Tento zoznam je pravidelne aktualizovaný v závislosti od rozvoja výskumu vedeckých laboratórií. V súčasnosti novodobé kvalitné solárne prípravky obsahujú silikóny, ktoré dobre rozpúšťajú veľké množstvo filtrov, sú vodoodolné, dobre roztierateľné, nemastné, nelepivé a nezanechávajú nežiaduce biele stopy na pokožke. Sú veľmi blízke ľudskej pokožke, ktorá ich dobre toleruje.

Chemické filtre nedokážu pohltiť všetky UVB lúče zo spektra, preto sú odborníci toho názoru, že ak má byť ochrana kompletná, musia sa spojiť s minerálnymi filtrami, ktoré chránia pred UVA lúčmi. Minerálne lúče sú čiastočky dioxidu titánu a oxidu zinočnatého, ktoré pôsobia na ploche kože ako zrkadlo a odrážajú všetky UV lúče (UVA a UVB).

Niekoľko rád

  • Svojej klientke ponúknite alebo odporučte ochranný krém na opaľovanie, ktorý je vhodný na jej typ pokožky v nadväznosti na miesto pobytu dovolenky. Pobyt na horách, pri mori alebo v trópoch si vyžaduje vyššiu ochranu v dôsledku intenzívnejšieho UV žiarenia.
  • Na prvé dni pobytu na slnku používajte opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom. Dôležité je pokračovať v používaní opaľovacieho krému pravidelne pri opakovanom pobyte na slnku. V priebehu leta môžete potom použiť nižší ochranný faktor.
  • Aplikácia opaľovacieho krému sa musí obnoviť každé dve hodiny, alebo dokonca každú hodinu a zvlášť pred kúpaním a po ňom.
  • Opaľovací krém nanášajte a rozotierajte rovnomerne po celom povrchu pokožky, a to i pod plavky, minimálne 20 – 30 minút pred vstupom na slnko, aby sa ochranný film dostatočne rozvinul a odfiltroval slnečné žiarenie.
  • Pri chytaní bronzu vynechajte čas medzi 11 – 14 hod., keď je intenzita slnečného žiarenia najväčšia.
  • Po kúpaní sa dobre osušte, kvapky vody totiž napomáhajú rýchlejšiemu vstrebávaniu slnečného žiarenia do pokožky, čím vzniká riziko úpalu.
  • Ani ochrana po slnení sa nesmie podceňovať. Je dôležité opláchnuť telo od zvyškov opaľovacích prípravkov, osušiť a naniesť dobrý prípravok po opaľovaní, ktorý pokožku upokojí, dostatočne zhydratuje, ochladí, zvláčni a osvieži. Sú to prípravky s obsahom účinných látok, ako je alantoín, pantenol, bisabolol, kyselina hyalurónová, urea, vitamíny, výťažok z nechtíka a pod.
  • Nezabúdajte ani na ochranu svojich vlasov, ktoré si chráňte šatkou alebo plátenným klobúkom, šiltovkou. Každý výrobca vlasovej kozmetiky má vo svojej ponuke špeciálne ochranné prípravky taktiež s UV filtrami, ktoré chránia vlasy a vlasovú pokožku pred negatívnymi vplyvmi slnka, slanej a chlórovej vody.
  • Oči si chráňte slnečnými okuliarmi s kvalitným filtrom.
  • Netreba zabúdať ani na dodržiavanie pitného režimu dostatočným pitím pitnej, minerálnej vody, nesladeného čaju, džúsov, aby organizmus a naša pokožka neboli dehydrované.
  • Pri užívaní liekov, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie, ako sú antibiotiká, sulfonamidy, diuretiká, antidiabetiká a pod., sa snažte pobytu na intenzívnom slnku vyhnúť.
  • Opaľovacie prípravky by sa nemali odkladať a používať z jedného roka na druhý. Ich vystavovanie horúčavám (piesku) môže viesť k nestabilite takéhoto produktu, prípadne aj k jeho kontaminácii, čo môže následne vyvolať rôzne nežiaduce kožné reakcie.

Kozmetický, ako aj farmaceutický priemysel nám ponúka nepreberné množstvo ochranných produktov na opaľovanie aj po opaľovaní, ktoré sú účinnou ochranou pred škodlivými účinkami slnka. Bez nej nemožno odísť na dovolenku. Ak si neviete vybrať ten správny, obráťte sa na svoju kozmetičku, ktorá zhodnotí vašu pokožku a rada vám poradí. Výber opaľovacieho prípravku závisí vždy od vášho fototypu pokožky.

V duchu hesla „Dni slnka bez rizika“ vám tiež odborníci – dermatológovia poradia a vysvetlia, ako si správne vybrať krém na opaľovanie a ako sa správne opaľovať aby sme predišli poškodeniu pokožky pred nepriaznivými účinkami slnečného žiarenia.

Ing. Božena Hornická